Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Category: Nasza szkoła

Podsumowanie stażu w Walencji zrealizowanego w ramach programu Erasmus+

W maju 23. uczniów naszej szkoły wzięło udział w stażu zagranicznym, zrealizowanym z ramach programu Erasmus +. W hiszpańskiej Walencji uczniowie pracowali, zdobywając cenne doświadczenie, i tym samym uzyskując międzynarodowy certyfikat o odbytym stażu. Każdy uczeń zdobywał doświadczenie zawodowe w pracy, związanej z profilem. Zawód związany był z kierunkiem kształcenia. Uczniowie pracowali z restauracjach, hotelach, szkole językowej, szkole fotografii, biurze turystycznym, w działach spedycji, magazynach i innych. Pomimo towarzyszących na początku obaw związanych z wyjazdem czy barierą językową, uczniowie bardzo szybko się zaaklimatyzowali i łatwością porozumiewali się w języku angielskim lub hiszpańskim. Warto też dodać, że przed wyjazdem na staż uczniowie wzięli udział w 20-godzinnym kursie języka hiszpańskiego, przygotowującym do wyjazdu. Podsumowując, uczniowie zdobyli doświadczenie, udoskonalili swoje kompetencje zawodowe, a kilkoro zastanawia się nad powrotem na stałe luz sezon, ponieważ dostali propozycję pracy.

Poza pracą uczniowie mieli również czas na aktywny wypoczynek. Podczas pobytu uczniowie wzięli udział w zorganizowanych wycieczkach m.in. zwiedzanie urokliwej Walencji z przewodnikiem, rejs katamaranem po Morzu Śródziemnym, udział w Flamenco show, BioParc. Obowiązkowym punktem na mapie było również Muzeum Sztuki i Nauki, Oceanarium oraz Kino 3D, które zachwyca architekturą.

Przez cały pobyt w malowniczej Walencji uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, dzięki czemu mogli poznać Walencję „od kuchni”. Przez miesiąc uczniowie mieli okazję skosztować lokalnego jedzenia, poznali hiszpańską tradycję i zwyczaje.

Program Erasmus+ dedykowany jest uczniom klas 3. Przy rekrutacji bierze się m.in. znajomość języka angielskiego, oceny z przedmiotów zawodowych oraz zachowania.

ZSEU w Bytowie uzyskał 5-letnia unijną akredytację na program Erasmus+, dzięki czemu szkoła ma zapewnione środki na kolejne staże. Zachęcamy kolejnych uczniów do udziału w stażach zagranicznych!

Międzynarodowy turniej w unihokeju Ostrava Cup

Z radością informujemy, że uczennica kl.I TŻ Amelia Orlikowska została powołana do Kadry Narodowej Kobiet U15 na międzynarodowy turniej w unihokeju Ostrava Cup. Turniej odbył się w dniach 02-05.06.2022 w Ostrawie (Czechy)


To ogromny sukces uczennicy! Gratulujemy!!!

Masterchef Powiatu Bytowskiego

27 maja po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs kulinarny Masterchef Powiatu Bytowskiego. Do kuchennych potyczek przystąpiło 6 dwuosobowych drużyn a w jury zasiadali szefowie renomowanych restauracji.

Sławomir Miotk restauracja Stary Browar Kościerzyna

Mariusz Sulikowski restauracja Stacja Smaku Udorpie

Tomasz Szydzikowski restauracja Zielone Drzwi Gdańsk

Z dumą możemy przedstawić wyniki konkursu: 

1 miejsce  – Paulina Pela i  Kacper Młyński ZSEU Bytów. 

2 miejsce – Dominika Buciur i Natalia Bulczak z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. 

3 miejsce  –  Martyna Drewing   i Joanna Gruszka  z  Powiatowego Zespółu Szkół Nr 1 w Kościerzynie. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

Wizyta studyjna w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

Uczniowie klasy III technik logistyk wraz z wychowawcą Panią Beatą Pradellą odwiedzili Okręgową Stację Kontroli Pojazdów GBY006 (OSKP), która znajduje się w Bytowie przy ulicy Przemysłowej 1B. Głównym celem wizyty było zdobycie dodatkowych informacji na temat obowiązkowego badania technicznego pojazdu, obserwacja jak w praktyce wygląda przeprowadzenie takiego procesu oraz jakie elementy podlegają kontroli diagnostycznej.  O poszczególnych etapach badania technicznego w sposób ciekawy i interesujący opowiedział nam Mieczysław Pawłowski, właściciel firmy PHU Auto Centrum Pawłowski oraz diagnosta Marcin Wiczk. Uczniowie mieli możliwość nie tylko poznania procedury obowiązującej podczas wykonywania badania technicznego pojazdu, ale także zobaczyć jak pracują urządzenia diagnostyczne wykazujące prawidłowości lub nieprawidłowości w pojeździe. Na podstawie otrzymanych wyników i stanu technicznego pojazdu diagnosta podejmuje decyzję czy pojazd może być dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Poza tym, dowiedzieliśmy się, że podczas badania technicznego elementami podlegającymi kontroli są m.in. układ zawieszenia, układ skrętny czy układ oświetlenia. 

Bardzo dziękujemy właścicielowi i pracownikom PHU Auto Centrum Pawłowski za możliwość odbycia wizyty studyjnej w ich firmie i poszerzenia wiedzy teoretycznej w praktyce.

Pozdrowienia z grodu Kraka


Mieszkać przez 3 dni blisko Sukiennic i Bazyliki Mariackiej w Krakowie to ogromna frajda. Taką
mieliśmy my – uczniowie klasy ITOT/HOT.


Wycieczkę do Krakowa rozpoczęliśmy we wtorek 17.05. w godzinach jeszcze nocnych, bo już o 3. 15
wyruszyliśmy do Gdańska, a stamtąd pociągiem Pendolino na południe Polski. W historycznie i
kulturowo ciekawym mieście spędziliśmy 3 dni, mieszkając w centrum starego Krakowa, w hostelu na
ul. Gołębiej – zaledwie 2 minuty drogi od Rynku. Oprócz atrakcji, które były blisko nas, takich
jak: Sukiennice, Bazylika Mariacka, Barbakan, Brama Floriańska, zabytkowe kościoły – drobiazgowo
zwiedziliśmy Wawel, Muzeum Jana Matejki, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Stanisława
Wyspiańskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, żydowską dzielnicę Kazimierz. Byliśmy na
Skałce, oglądaliśmy ziejącego ogniem wawelskiego smoka, próbowaliśmy rozbujać dzwon Zygmunta, słuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej.

Zobaczyliśmy restaurację Wierzynek, w której odbywała
się słynna średniowieczna uczta europejskich monarchów, ale byliśmy też w kawiarni Harrego
Pottera, czyli w czarodziejskim „Dziórawym Kotle”. Podziwialiśmy piękny budynek Teatru Juliusza
Słowackiego, a nawet obejrzeliśmy w nim przejmujący spektakl „Debil” mówiący o problemach ludzi z
niepełnosprawnością intelektualną.


Wycieczka odbyła się w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”, do którego wniosek napisały
nauczycielki Elżbieta Pałasz, Nadzieja Pałasz i Hanna Finster- Wirkus. One były też naszymi
opiekunkami i przewodniczkami po Krakowie.

Mobilność kadry ZSEU

W dniach 9-13 maja 2022 r. czterech nauczycieli ZSEU uczestniczyło w mobilności kadry odbywającej się w Portugalii w ramach sektora kształcenie i szkolenia zawodowe w programie ERASMUS+.

Celem szkolenia prowadzonego w języku angielskim przez portugalskiego trenera Jose Gabriela było zdobycie wiedzy nt. nowych technologii i rosnącego trendu integracji ICT z edukacją, a także nabycie umiejętności doboru aplikacji i rozwiązań internetowych, tak aby edukacja była bardziej angażująca, motywująca i innowacyjna. Program szkolenia zawierał ćwiczenia praktyczne polegające na wykorzystaniu różnych programów, narzędzi i możliwości oprogramowania dostępnego on-line. Dodatkowo nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami i ich opiekunami odbywającymi praktykę zawodową organizowaną przez Mobility Friends w Barcelos, a także z pracownikami Campusu Mobility Friends pochodzącymi z różnych krajów m.in. z Turcji czy Mozambiku.

¡Buenos Dias!

Tydzień zaczynamy od fotorelacji ze stażu z pięknej Walencji w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+.Nie tylko pracujemy i nabywamy doświadczeń, ale także poznajemy tutejszą kuchnię, język, kulturę i tradycję. Jesteśmy tu tylko tydzień, a zobaczyliśmy i zwiedziliśmy mnóstwo urokliwych miejsc…🇪🇸❤️🍊
 Zobaczcie sami! 


Pozdrawiamy ze słonecznej Walencji ! 

🥰

Spotkanie autorskie z Agatą Marzec

W poniedziałek 25. kwietnia w ramach XXVIII Słupskiej Wiosny Literackiej w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie autorskie z Agatą Marzec, słupską literatką, nauczycielką języka polskiego oraz bibliotekarką. W spotkaniu udział wzięła młodzież naszej szkoły. Pani Agata emanowała wyjątkowym ciepłem i od razu zaangażowała młodzież do pisania. Pierwsze próby literackie uczniowie mają już za sobą. Spotkanie z literaturą umiliła Agata Żarska z klasy 4 TŻ akompaniując na pianinie.

Dzień Otwartej Szkoły

Fotorelacja:

22.04.2022 (piątek) – Dzień Otwarty Szkoły

Kończysz ósmą klasę i jesteś zainteresowana/y dalszą edukacją, która wpłynie pozytywnie na Twój rozwój i pozwoli Ci zdobyć ciekawy zawód to zapraszamy na „Dzień Otwarty Szkoły”. W tym dniu od godziny 9.00 do 14.00  uczniowie wraz z nauczycielami przybliżą Tobie szkołę oraz poszczególne kierunki kształcenia odpowiadając na pytania.