Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: wrzesień 2019

Projekt wymiany uczniów – Sassnitz

Print

W dniach od 15 do 21 września 2019 r. dziesięć uczennic naszej szkoły uczestniczyło w projekcie wymiany uczniów i odwiedziło Sassnitz (Rugia w Niemczech) . Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego w Bytowie. W wymianie brały udział uczennice II i III klasy Technikum Ekonomicznego, II klasy Technikum Spedycji oraz III i IV klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Opiekunami wycieczki były p. Grażyna Mazur i p. Katarzyna Dziekanowska. Koordynatorem wymiany jest Pani Małgorzata Gostomska – Jereczek.

Podczas tygodniowego pobytu nasze uczennice wraz z niemieckimi partnerami wymiany uczestniczyły w licznych przedsięwzięciach. Dowiedziały się, w jaki sposób funkcjonuje niemiecka szkoła zawodowa, jak wyposażone są jej pomieszczenia i jakie kierunki kształcenia są obecnie pożądane na rynku pracy w landzie Meklemburgia-Przedpomorze.

Uczniowie obu stron brali udział w zajęciach warsztatowych z gotowania, dekoracji stołu, oraz tworzenia i ozdabiania ceramiki w pracowni garncarskiej.  Bardzo ciekawą propozycją była akcja „Junge Fahrer”, skierowana do uczniów jako młodych użytkowników dróg. Liczne stanowiska znajdujące się na dziedzińcu szkolnym przybliżały im sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas jazdy samochodem. Nasze uczennice uczesniczyły w symulacjach wypadków samochodowych, sprawdzały koncentrację i szybkość reakcji w pozorowanych zdarzeniach w ruchu drogowym, powtórzyły też zasady pierwszej pomocy medycznej. Ważnym punktem wyjazdu była wizyta studyjna do hotelu Redisson Blu w Rostoku, podczas której partnerzy wymiany mogli poznać zasady funkcjonowania hotelu konferencyjnego, jego wyposażenie i sposób zarządzania.

Wymiana miała również charakter rekreacyjny – zorganizowano przechadzkę po Sassnitz, wyjście do kręgielni, wyjazd do kurortu Binz, Rostoku (urokliwego miasta portowego) oraz do miejscowości Prora z imponującą wieżą widokową. Wymiana uczniów z pewnością przyczyniła się do podniesienia umiejętności językowych, zawodowych oraz rozwinięcia kompetencji społecznych.

Uczestnicy projektu:

  1. Anna Wnuk-Lipinska – II TE
  2. Izabela Broc – II TE
  3. Karolina Hinz – II TE
  4. Magdalena Lass – II TE
  5. Magdalena Kozieł – II TS
  6. Kinga Senger – II TS
  7. Weronika Las – III TE
  8. Magdalena Majkowska – III TE
  9. Natalia Bojar – III TŻiUG

Magdalena Wantoch Rekowska – III TŻiUG

BARIŚCI Z BYTOWA

Barista to zawód i pasja jednocześnie. To człowiek, który jest profesjonalistą, koneserem i znawcą kawy. Ta profesja zyskuje coraz większe uznanie na rynku pracy i wśród konsumentów. Zapotrzebowanie na basistów jest bardzo duże. Rynek kawiarniany rozwija się bardzo dynamicznie. U nas w Ekonomie baristów nie brakuje. W miniony weekend kolejna grupa uczniów poznawała tajniki parzenia kawy i otrzymała certyfikaty BARISTY I STOPNIA. Oto fotorelacja.

Konkurs„100 lat Polskiej Policji w oczach młodzieży”

Izabela Wnuk-Lipińska z klasy II aTE zajęła II miejsce w konkursie plastycznym „100 lat Polskiej Policji w oczach młodzieży”.

Celem konkursu było upamiętnienie jubileuszu 100-lecia Polskiej Policji, a także wykorzystanie języka sztuki do prowadzenia dialogu społecznego i dobrych wzorców wychowawczych, postaw i zachowań wśród młodzieży.

Wręczenie nagród oraz gratulacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz jego zastępcy odbyły się podczas uroczystości 100-lecia Polskiej Policji 26.07 w Gdańsku.

Serdecznie gratulujemy!