Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: maj 2022

Wizyta studyjna w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

Uczniowie klasy III technik logistyk wraz z wychowawcą Panią Beatą Pradellą odwiedzili Okręgową Stację Kontroli Pojazdów GBY006 (OSKP), która znajduje się w Bytowie przy ulicy Przemysłowej 1B. Głównym celem wizyty było zdobycie dodatkowych informacji na temat obowiązkowego badania technicznego pojazdu, obserwacja jak w praktyce wygląda przeprowadzenie takiego procesu oraz jakie elementy podlegają kontroli diagnostycznej.  O poszczególnych etapach badania technicznego w sposób ciekawy i interesujący opowiedział nam Mieczysław Pawłowski, właściciel firmy PHU Auto Centrum Pawłowski oraz diagnosta Marcin Wiczk. Uczniowie mieli możliwość nie tylko poznania procedury obowiązującej podczas wykonywania badania technicznego pojazdu, ale także zobaczyć jak pracują urządzenia diagnostyczne wykazujące prawidłowości lub nieprawidłowości w pojeździe. Na podstawie otrzymanych wyników i stanu technicznego pojazdu diagnosta podejmuje decyzję czy pojazd może być dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Poza tym, dowiedzieliśmy się, że podczas badania technicznego elementami podlegającymi kontroli są m.in. układ zawieszenia, układ skrętny czy układ oświetlenia. 

Bardzo dziękujemy właścicielowi i pracownikom PHU Auto Centrum Pawłowski za możliwość odbycia wizyty studyjnej w ich firmie i poszerzenia wiedzy teoretycznej w praktyce.

Pozdrowienia z grodu Kraka


Mieszkać przez 3 dni blisko Sukiennic i Bazyliki Mariackiej w Krakowie to ogromna frajda. Taką
mieliśmy my – uczniowie klasy ITOT/HOT.


Wycieczkę do Krakowa rozpoczęliśmy we wtorek 17.05. w godzinach jeszcze nocnych, bo już o 3. 15
wyruszyliśmy do Gdańska, a stamtąd pociągiem Pendolino na południe Polski. W historycznie i
kulturowo ciekawym mieście spędziliśmy 3 dni, mieszkając w centrum starego Krakowa, w hostelu na
ul. Gołębiej – zaledwie 2 minuty drogi od Rynku. Oprócz atrakcji, które były blisko nas, takich
jak: Sukiennice, Bazylika Mariacka, Barbakan, Brama Floriańska, zabytkowe kościoły – drobiazgowo
zwiedziliśmy Wawel, Muzeum Jana Matejki, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Stanisława
Wyspiańskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, żydowską dzielnicę Kazimierz. Byliśmy na
Skałce, oglądaliśmy ziejącego ogniem wawelskiego smoka, próbowaliśmy rozbujać dzwon Zygmunta, słuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej.

Zobaczyliśmy restaurację Wierzynek, w której odbywała
się słynna średniowieczna uczta europejskich monarchów, ale byliśmy też w kawiarni Harrego
Pottera, czyli w czarodziejskim „Dziórawym Kotle”. Podziwialiśmy piękny budynek Teatru Juliusza
Słowackiego, a nawet obejrzeliśmy w nim przejmujący spektakl „Debil” mówiący o problemach ludzi z
niepełnosprawnością intelektualną.


Wycieczka odbyła się w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”, do którego wniosek napisały
nauczycielki Elżbieta Pałasz, Nadzieja Pałasz i Hanna Finster- Wirkus. One były też naszymi
opiekunkami i przewodniczkami po Krakowie.

Mobilność kadry ZSEU

W dniach 9-13 maja 2022 r. czterech nauczycieli ZSEU uczestniczyło w mobilności kadry odbywającej się w Portugalii w ramach sektora kształcenie i szkolenia zawodowe w programie ERASMUS+.

Celem szkolenia prowadzonego w języku angielskim przez portugalskiego trenera Jose Gabriela było zdobycie wiedzy nt. nowych technologii i rosnącego trendu integracji ICT z edukacją, a także nabycie umiejętności doboru aplikacji i rozwiązań internetowych, tak aby edukacja była bardziej angażująca, motywująca i innowacyjna. Program szkolenia zawierał ćwiczenia praktyczne polegające na wykorzystaniu różnych programów, narzędzi i możliwości oprogramowania dostępnego on-line. Dodatkowo nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami i ich opiekunami odbywającymi praktykę zawodową organizowaną przez Mobility Friends w Barcelos, a także z pracownikami Campusu Mobility Friends pochodzącymi z różnych krajów m.in. z Turcji czy Mozambiku.

¡Buenos Dias!

Tydzień zaczynamy od fotorelacji ze stażu z pięknej Walencji w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+.Nie tylko pracujemy i nabywamy doświadczeń, ale także poznajemy tutejszą kuchnię, język, kulturę i tradycję. Jesteśmy tu tylko tydzień, a zobaczyliśmy i zwiedziliśmy mnóstwo urokliwych miejsc…🇪🇸❤️🍊
 Zobaczcie sami! 


Pozdrawiamy ze słonecznej Walencji ! 

🥰