Projekt edukacyjny Fundacji Inspirujące Przykłady

Wśród pomorskich szkół do projektu edukacyjnego Fundacji Inspirujące Przykłady został zaproszony Zespół Szkół Ekonomiczno -Usługowych w Bytowie, biorąc udział w szeregu wizyt w firmach, które wspierają dodatkowe propozycje i pomagają kształtować postawy ułatwiające znalezienie się na współczesnym rynku pracy. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączali się w różnego rodzaju procesy twórcze zaproponowane przez firmy i z wielkim entuzjazmem obserwowali, w jaki sposób budować własny biznes od podstaw.

12 kwietnia 2018r w przedsięwzięciu wzięli uczniowie kształcący się w zawodzie  technik handlowiec i technik logistyk, odwiedzając firmę Coworkingu O4 w Olivia Business Centre, zwiedzając cały budynek i poznając korzyści ze współpracy kilku firm w jednym miejscu. Ponadto młodzież wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach na temat kreatywności w życiu. Wykład na temat współistnienia młodzieży i pracowników w doskonały sposób zobrazował uczniom, jak istotną rolę pełni komunikacja i konsultacja zarówno w sferze biznesowej, jak i edukacyjnej. Następnie uczniowie udali się do dwu różnych firm. Grupa handlowców zwiedziła Inkubator STARTER, w którym miało miejsce spotkanie z założycielami strony internetowej Moja Norwegia. Wiedza o tym, jak pomysł i realizacja konceptu, były doskonałą lekcją motywacji i konsekwentnego dążenia do celu. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak stworzyć od podstaw stronę internetową, markę, logo firmy i prowadzić własny biznes. Chyba jednak konfrontacja własnych, stereotypowych często przekonań z rzeczywistością, że można pracować z pasją i realizować pasje w pracy  – najbardziej oczarowały młodzież. Pobyt w obu firmach w sposób horyzontalny i globalny przyczynił się do planowania przez młodzież własnej kariery zawodowej.
Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych z Bytowa, szkoły będącej daleko od aglomeracji – w gdańskich, prestiżowych firmach nie tylko pomoże młodzieży w podjęciu decyzji o kierunku dalszej edukacji, ale z pewnością przekona ich, że dobra praca czeka nie tylko poza granicami kraju, ale także w lokalnym środowisku: móc skonfrontować wiedzę z praktyką i przekonać się, że bardzo wiele zależy od nastawienia, motywacji i konsekwentnej realizacji marzeń.