Uroczysta gala wręczenia nagród Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020

W pięknej oprawie na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 dla dziesięciu najlepszych liceów ogólnokształcących i dziesięciu techników z województwa pomorskiego. Gospodarzem gali był prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się  parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych,  środowiska naukowego i biznesu, Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie reprezentujący wyróżnione szkoły. Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali uczniowie z najwyższą średnią, a jednocześnie laureaci olimpiad przedmiotowych: Alicja Bukowska, Agnieszka Megier, Klaudia Jędruszak, Dawid Wittk-Jeżewski, Przemysław Paszylk i Paulina Zmuda Trzebiatowska. Na zaproszenie rektora PG w wydarzeniu uczestniczyli także włodarze naszego powiatu ze starostą Leszkiem Waszkiewiczem na czele oraz burmistrz Bytowa, Ryszard Sylka, co było, dla nas – uczniów, dodatkowo miłą niespodzianką.

W trakcie wydarzenia o możliwościach rozwoju i prowadzenia badań oraz wyborach i pasji, jaką jest inżynieria kosmiczna, opowiadał Szymon Krawczuk, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, zastępca przewodniczącego Samorządu Studentów PG do spraw Umiędzynarodowienia i Nauki, który został najlepszym studentem 2019 roku w ogólnopolskim plebiscycie Pro Juvenes.

Po nim głos zabrał Grzegorz Gorczyca, prezes zarządu i dyrektor ds. badań i rozwoju spółki Chitone, absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Na początku 2019 r. spółka Chitone wraz z Politechniką Gdańską otrzymała nagrodę w XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy”. Prezes Chitone pokazał, w jaki sposób pomysł naukowca przekuć na komercyjny sukces dobrze prosperującej firmy z innowacyjnym produktem.

Po wystąpieniach nastąpiła najważniejsza część uroczystości – wręczenie nagród dla dwudziestu wyróżnionych szkół, w tym dla Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, która zajęła zaszczytne 6 miejsce w województwie w kategorii technika.

Przed uroczystością mieliśmy też okazję do zapoznania się z ofertą pomorskich szkół wyższych i spotkania ze studentami Politechniki Gdańskiej , którzy przygotowali stoiska pokazujące ich działalność w kołach naukowych.