II KÒNKÙRS TWÒRZIMË W RODNY MÒWIE

Finał II Konkursu Literackiego „Twòrzimë w rodny mòwie”.

W poniedziałek 30.03. o godz. 12.00 w naszej szkole rozpoczął się finał konkursu organizowanego wspólnie z Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach.

– Gôdac ë czëtac pò kaszëbskù to nie je wiôlgô rzecz, ale pisac, to je ju cos – mówił burmistrz Bytowa Ryszard Sylka do uczestników, których wraz z gośćmi i nauczycielami zjawiło się ponad 100.

Z 11 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nadeszło 60 prac, a kolejne 3 od dorosłych, którzy zdawali maturę z języka kaszubskiego (o tę kategorię poszerzono w tym roku konkurs). Prace pisano w trzech rodzajach literackich – proza, poezja i dramat. Wpłynęły od gimnazjalistów z Brzeźna Szlacheckiego, Liniewa, Gowidlina, gimnazjów nr 1 i 2 z Bytowa oraz starszych od nich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Chojnic, Brus, Kartuz i Bytowa.

Pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Felicję Baska-Borzyszkowską z Łubiany i Katarzynę Ratajczak-Toczek, która uczy języka kaszubskiego w naszej szkole, odbyła się rok temu w Brusach. Taki jest zamysł konkursu, by na przemian spotykano się w Bytowie i Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach, gdzie zobaczymy się za rok.

Laureaci konkursu

PROZA

gimnazja: I miejsce Kacper Ronkowski – Zespół Oświatowy w Liniewie; wyróżnienia: Paulina Lejk i Manuela Gojtowska – obie Zespół Szkół w Rokitach

szkoły ponadgimnazjalne: I Beata Knopik – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, II Ewa Nowicka – Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach; wyróżnienie: Weronika Rogalla – KLO w Brusach