Warsztaty z geografii w ramach projektu „Kompetentni na starcie”

W październiku i listopadzie uczniowie klasy I TO pod opieką pani Hanny Jaworskiej uczestniczyli w zajęciach terenowych, w czasie których mierzyli pomiar przepływu cieku wodnego rzeki Boruja oraz badali zmiany koryta rzecznego wywołane różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Do wykonania pomiarów potrzebowali ,,bardzo profesjonalnego sprzętu” w postaci: taśmy mierniczej, stopera, tyczki geodezyjnej, pływaków, które ostatecznie zastąpiły nam kawałki drewna, kaloszy, podkładek do pisania i papieru milimetrowego.
Uczniowie brodząc po rzece i taplając się w błocie zebrali dane, które posłużyły im do obliczeń i analizy zmian w obrębie koryta rzecznego:
1.Zmierzyli prędkość przepływu wody w rzece Boruja.
2.Zmierzyli przekrój mokry, czyli figurę, która powstaje przez wypełnienie koryta rzecznego w przekroju poprzecznym.
3.Zebrali materiał skalny potrzebny do analizy koryta rzecznego.
4.W czasie zajęć kameralnych narysowali przekrój mokry potoku i na jego podstawie obliczyli przepływ rzeki.
5.Prace nad analizą zmian w korycie rzeki i jej możliwymi konsekwencjami nadal trwają.
W czasie zajęć panowała badawcza i jednocześnie sympatyczna atmosfera. Każdy chciał zakosztować błotka na swojej twarzy.