Spotkanie z wielkim Polakiem

W czwartek 17 listopada naszą szkołę  odwiedziła Halina Orłowska-Szpitalny, która jest spokrewniona z Hieronimem Derdowskim.

Urodziła się w Bytowie, na ziemi kaszubskiej. Jest twórcą Akademii Rozwoju Człowieka i Domu Kultury Chrześcijańskiej w Gdyni. Prowadzi poradnię psychologiczno-duchową. Jest autorką i wydawcą książek o rozwoju wewnętrznym człowieka.

Pani Halina przeprowadziła prelekcje na temat: „Hieronim Derdowski wzorem niezłomnej walki o dobre imię dla Polski i Kaszub”. Przedstawiła nam  życie Hieronima Derdowskiego pełne pasji i przygód . Opowiedziała nam o twórczości i wielkim patriotyzmie pisarza. Dowiedzieliśmy się również, że Hieronim Derdowski próbował porwać swoich braci Kaszubów w świat zapasów o dobro, szczęście, człowieczeństwo, ofiarowywał im każdą przez siebie zdobytą wiedzę, aby pięli się wyżej. Był wzorem niezłomnej walki o dobre imię dla Polski i Kaszub. To właśnie Hieronim Derdowski jest autorem kaszubskiego marszu patriotycznego

Uczniowie z wielkim zainteresowanie wysłuchiwali historii o pisarzu. Jesteśmy zaszczyceni wizytą Pani Haliny Orłowskiej-Szpitalny, w naszej szkole, tym że mogła nam przedstawić w tak interesujący sposób życie wybitnego pisarza Hieronima Derdowskiego. Nasza szkoła znajduje się przy ulicy Hieronima  Derdowskiego,  dlatego też  jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy lepiej poznać jego życie i twórczość.