Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2013

Konstytucja 3 Maja

Dziś  w  naszej szkole odbył się apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowali go uczniowie klasy I technikum handlowego wraz ze swoją wychowawczynią panią Beatą Pradelą, pod kierownictwem pani Janiny Włodarczyk. Występ urozmaicił śpiew uczennicy naszej szkoły Hani Hoppe. Odczytany został list Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego.

 

Polonez Maturzystów

Uczniowie klas maturalnych wszystkich bytowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy 26 kwietnia br. ukończyli szkołę wspólnie zatańczyli poloneza na bytowskim rynku.

 

 

 

Dzień Otwarty w Ekonomie

26 kwietnia br. od godziny 13.00 uczniowie szkół gimnazjalnych powiatu bytowskiego mieli możliwość zwiedzenia naszej szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną Ekonoma.

Zakończenie klas maturalnych

SONY DSC

26.04.2013r. nastąpił uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego  dla tegorocznych maturzystów. Wręczono wiele nagród uczniom za ich ciężką pracę i trud, a nauczycielom podziękowano za wspaniałe cztery lata wspólnej pracy. Rozdano nagrody nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także w innych kategoriach m.in. za osiągnięcia sportowe, stuprocentową frekwencję oraz belfra roku i najsympatyczniejszego ucznia.  Na apelu głos zabrał nie tylko Dyrektor Szkoły ale również Przewodnicząca Rady Rodziców, Samorząd Szkolny oraz przedstawiciele klas maturalnych. Występy artystyczne młodszych koleżanek uświetniły uroczystość.  Uczniowie i nauczyciele życzyli absolwentom udanej matury i powodzenia w przyszłości .

„ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI”- spotkanie z podróżnikiem

Dnia 25 kwietnia przybył do naszej szkoły z wykładem Pan Leszek Szczasny, który z zamiłowania jestIMG_5860 fotografem, społecznikiem a przede wszystkim niezależnym globtroterem-reporterem a z wykształcenia politologiem i filozofem.
Opowiedział młodzieży o swoich podróżach po Turcji, panującej tam kulturze i obyczajach. Przedstawił prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia poznanych tam ludzi, ciekawych miejsc. Nasz gość jest autorem książki pod tytułem „Świat na wyciągnięcie ręki”, która jest barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Przygotowuje się do wydania nowej książki pt. „Afrykański rytm”. Chętnie i dokładnie odpowiadał uczniom na zadawane pytania.

Nasi uczniowie na Rugii

W dniach 15.04.13r-21.04.13r. odbyła się kolejna wymiana uczniów ze szkołą zawodową w Sassnitz. DSC_0275

Tym razem  uczestniczyła w niej młodzież klas I-III, która została wybrana drogą rozmowy kwalifikacyjnej. Zgłosiło się mnóstwo kandydatów, jednak pojechali tylko ci najlepsi. Uczniowie świetnie radzili sobie językowo a wyjazd dodał im pewności siebie i poczucia umiejętności władania językiem niemieckim. Młodzież nawiązała liczne kontakty, co z pewnością wpłynie w przyszłości na dalszą przygodę z językiem i chęć pogłębiania jego wiedzy.

Podczas tygodniowego pobytu uczniów na wyspie Rugia mogli oni poznać przepiękny krajobraz tego regionu, zwiedzić wiele ciekawych miejsc takich jak: park narodowy w Königstuhl, miasto  Stralsund wraz z muzeum morskim oraz  malownicze miasteczko  Sassnitz. Uczestnicy wymiany odbyli także wizytę w zakładzie przemysłu regionalnego – przetwórni rybnej a także hotelu nadmorskim. Ciekawym punktem programu okazała się wycieczka do „Prora – Centrum Dokumentacji”, gdzie oprócz zwiedzania pomnika pamięci odbył się interesujący wykład na temat historii Rugii. Rejs statkiem nad wybrzeżem skał kredowych z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników wymiany.

Projekt wymiany został dofinansowany przez organizacje Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe Bytów. Opiekunami wycieczki były p. Małgorzata Gostomska-Jereczek oraz p. Anna Talewska.

Wyjazd studyjny do Gdyni

Uczniowie III klas  ZSE-R w dniu 17.04.2013r. uczestniczyli w wyjeździe studyjnym zrealizowanym w ramach projektu „ W zawodzie jak ryba w wodzie”. Głównym punktem wyjazdu uczniów było zwiedzanie Portu w Gdyni i uczestnictwo w wykładzie.

  Port Gdynia, który zwiedzili uczniowie jest jednym z wiodących portów w rejonie Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach oraz w systemie „ro-ro”. Bałtycki Terminal Kontenerowy jest największym terminalem kontenerowym w Polsce i jednym z największych w rejonie Morza Bałtyckiego o nowoczesnej infrastrukturze przeładunkowo-składowej.

  Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają środki transportu morskiego, jak zorganizowana jest infrastruktura w porcie morskim, jak odbywa się załadunek i wyładunek towarów przewożonych szlakiem morskim i jakie środki są w tych procesach wykorzystywane. Mogli w rzeczywistości skonfrontować zdobytą już wiedzę na temat transportu morskiego. Kolejnym miłym punktem wycieczki był obiad w w Pizzerii Valmont.

Targi Edukacyjne

19 kwietnia odbyły się Targi Edukacyjne prezentujące szkolnictwo zawodowe naszego powiatu.Targi Edukacyjne
Uczniowie gimnazjów mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu bytowskiego: ZSP w Bytowie, ZSP w Łodzierzy, ZSOiT w Miastku i ZSE-R w Bytowie. Nasi uczniowie prezentowali ofertę edukacyjną Ekonoma na rok 2013/2014. Gimnazjaliści, ich rodzice i nauczyciele mieli możliwość uzyskania pełnej informacji nt. kierunków, nauczanych przedmiotów, warunków lokalowych, wyposażenia szkoły, zajęć praktycznych, wymiany zagranicznej itd.
  Uczniowie ZSE-R promowali szkołę za pomocą filmów, prezentacji multimedialnych, plakatów, ulotek, broszur, a także praktycznych pokazów (obsługa wagi połączonej z kasą fiskalną, posługiwanie się specjalistycznymi programami komputerowymi, składanie ręczników i serwetek, prezentacja własnych wypieków …).
  Reprezentanci naszej szkoły z dużym zaangażowaniem zachęcali młodszych kolegów do wyboru Ekonoma i zapraszali  na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy piątek.

ZDROWE BICIE SERCA

9 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy pierwszej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z Powiatową Stacją Sanitarną Epidemiologiczną przeprowadzili w Bytowie obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem ‘’Zdrowe bicie serca’’ .

Głównym celem akcji była promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu.

Uczniowie przygotowali i sprzedawali pyszne  i zdrowe sałatki warzywne oraz dokonywali

pomiaru współczynnika macy ciała – BMI. Podczas akcji ratownicy Szpitala Powiatowego w Bytowie przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy medycznej . Dodatkowo można było dokonać pomiaru cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 

 

 

Mistrzostwa Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych

W Garczynie odbyły się Mistrzostwa Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.Rewelacyjnie spisali się nasi chłopcy plasując się na najwyższym stopniu podium, tym samym kwalifikując się na Mistrzostwa Polski.Sztafeta chłopców

Czytaj dalej na stronie SPORT