Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: maj 2013

Laureaci gry „As przedsiębiorczości”

 Laureaci gry „As przedsiębiorczości”

Nasi uczniowie Aleksandra Kikcio, Robert Broca i Robert Stoltmann (w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Agrobiznesu) wzięli udział w interaktywnej grze ekonomicznej „As przedsiębiorczości”.

Głównym celem było stworzenie, a następnie zarządzanie własnym wirtualnym przedsiębiorstwem. Na początek, do zadań uczniów należało wymyślenie nazwy przedsiębiorstwa oraz rejestracja działalności gospodarczej. Gra odtwarzała realia rynkowe panujące w świecie agrobiznesu i pozwalała na interaktywne współtworzenie lokalnych sieci handlowych i przemysłowych. Uczniowie wcielili się w role plantatorów, sadowników, farmerów, handlowców czy dostawców, a ich zadaniem było zrealizowanie biznes planu oraz osiągnięcie jak największych zysków. Tworzenie zapytań ofertowych, budżetowanie, prowadzenie firmowej księgowości – to tylko niektóre z umiejętności, które rozwinęli młodzi przedsiębiorcy. Wygrali  ci, którzy w ciągu czternastu dni uzyskali  najlepszy wynik ekonomiczny. Czołowe miejsca, w województwie pomorskim jak i w kraju, zajęli nasi absolwenci i w nagrodę otrzymali notebooki marki „Lenovo” wraz z oprogramowaniem do prowadzenia biznesu.

Przepisy promujące region

Starostwo Powiatowe w Bytowie wydało folder poświęcony przysmakom  kaszubskim promującym nasz region.  Zainteresowani mieszkańcy regionu mogli przedstawić swoje przepisy wraz ze zdjęciem. Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. Sylwii Furmanek i Marzeny Wnuk Lipinskiej zgłosili kilka propozycji potraw kaszubskich, z których trzy zostały wybrane i umieszczone w ww. publikacji. Były to: legumina, drożdżówka kaszubska i faszerowany szczupak. Książeczka z przepisami jest dostępna w Bytowskim Ośrodku Informacji Turystycznej i  Starostwie Powiatowym.

Wycieczka do Londynu

W dniach 30 kwietnia – 5 maja br. nauczyciele, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli w wycieczce do Londynu i Canterbury. W programie było m. in. zwiedzanie Galerii Narodowej, Tower of London, Muzeum Brytyjskiego i Muzeum Historii Naturalnej.  Był rejs statkiem po Tamizie, London Eye, Greenwich – południk „O”, pobyt w dzielnicy Canary Wharf i wiele innych atrakcji. Pogoda dopisała a dzięki dobremu przewodnikowi wycieczkę można uznać za bardzo udaną.