Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: czerwiec 2013

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Nadeszła długo oczekiwana przez uczniów chwila: ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO.

Odbył się uroczysty apel, na którym wielu uczniów otrzymało nagrody i dyplomy za: dobre wyniki w nauce, konkursy i zawody sportowe. Podczas uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor, Starosta Powiatu Bytowskiego i  Przewodnicząca Rady Rodziców.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy szczęśliwych wakacji . 🙂

Tym razem Kołobrzeg

27 czerwca br. uczniowie klas I, II i III TOT/HOT wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Kołobrzegu.  W trakcie wycieczki odbywającej się w ramach programu „W zawodzie jak ryba w wodzie” uczniowie zwiedzili 2 hotele: 4 gwiazdkowy „Diva” i 5 gwiazdkowy „Aquarius”. Po hotelu „Diva” grupę oprowadzała specjalistka ds. marketingu Pani Ewa Konopka, która zachwyciła uczniów swoją historią zawodową, witalnością i optymizmem. Bardzo przystępnie przekazała szeroką wiedzę nt. działalności hotelu. W hotelowej restauracji  „Riccardo” uczniowie skonsumowali pyszny obiad. Natomiast po hotelu „Aquarius” przewodnikiem był concierge Tomasz. Sympatycznie i z humorem zaprezentował swoje obowiązki, przedstawił działalność hotelowego SPA a także oprowadził grupę po całym obiekcie prezentując atuty hotelu.

Wycieczka do Ustki

 

Dnia 24 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka do Ustki. W tym wydarzeniu uczestniczyły trzy grupy z trzech następujących klas: klasa IaTE, klasa IIaTE i klasa ITH.   Uczniowie odwiedzili Bunkry Baterii Bluchera- Twierdza Ustka, następnie byli w Muzeum Chleba. Dowiedzieli się również o historii tych bunkrów, a także o przeszłości chleba. Po udanym rozpoznaniu udali się na plażę gdzie była piękna pogoda i świetna atmosfera. Wszyscy zakończyli ten dzień z ogromnym entuzjazmem.

Edukacyjna wycieczka klasy I TOT/ TH

Dnia 21.06.2013r. odbyła się wycieczka klasy I TOT/TH do Słupska i Ustki. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje biuro turystyczne „Eurotours” w Słupsku oraz 4* hotel „Lubicz” w Ustce. Wspólnie zwiedzali usteckie bunkry oraz spacerowali wzdłuż plaży w Ustce i Orzechowie, zachwycając się piękną pogodą. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni oraz przepełnieni wrażeniami wracając do domu. Każdy uczeń będzie wspominać ten dzień bardzo długo.

Bieg Patrolowy

Dnia 17 czerwca 2013 roku odbył się Bieg Patrolowy w okolicach Rzepnicy. Uczniowie klasy I i II TOT/TH wraz z opiekunkami: panią Hanną Jaworską, panią Kamilą Boyke oraz panią Marzeną Wnuk Lipińską, wyruszyli spod szkoły do rzepnickich lasów, w których zostały wyznaczone punkty kontrolne. Uczniowie podzieleni zostali na 3 i 4 osobowe drużyny. Każda z nich wyruszała z miejsca zbiórki na trzy godzinną wędrówkę. Rywalizacja była zacięta. Grupa Miszczów jako najszybsza drużyna ukończyła bieg przed czasem i to oni uklasyfikowali się na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajęła drużyna Jastrząb. Po podsumowaniu punktów okazało się, że rywalizację pomiędzy klasami wygrała klasa I TOT/TH – ze znaczną przewagą.
Szczególne podziękowania należą się organizatorom oraz fotografce Eli Choma.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie na najlepszy biznesplan

Dnia 14 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bytowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie na najlepszy biznesplan.  O nagrodę w konkursie ubiegało się 25 osób. Najlepsza okazała się praca Malwiny Klejna z TŻiGD z naszej szkoły, druga w kolejności była Agnieszka Zblewska z ZSOiT Miastko, trzecie miejsce zajęła Anna Dykier  z TE także od nas. Laureatka konkursu Malwina Klejna opisała pomysł na Restaurację „Kaszubskie klimaty”. Jak wskazuje sama nazwa menu restauracji będzie bogate w lokalne dania kuchni kaszubskiej. W lokalu będzie można również zorganizować imprezy okolicznościowe i taneczne. Natomiast Anna Dykier wpadła na pomysł założenia ośrodka szkolenia psów i ich właścicieli „Cztery łapy”. Firma będzie prowadziła szkolenia indywidualne i grupowe. W ośrodku będzie można skorzystać z usług psiego przedszkola dla szczeniaków, przeszkolić swojego pupila na kursie posłuszeństwa, psa stróżującego bądź obronnego. Poza tym dostępna będzie usługa szkolenia behawioralnego.  Laureatki otrzymały bony towarowe na zakup sprzętów informatycznych o wartości odpowiednio za I miejsce – 1.800zł, II miejsce – 1350zł i III – 500zł.  Konkurs został zorganizowany w ramach projektu unijnego „W zawodzie jak ryba w wodzie” w celu wykreowania wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych oraz podniesienia jej poziomu wiedzy z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy. Druga tura konkursu odbędzie się w przyszłym roku szkolnym. Konkurs został ogłoszony w marcu i składał się z kilku etapów. Na początku wszyscy zainteresowani złożyli swoje pomysły na firmę wraz z uzasadnieniem profilu działalności. Spośród złożonych ofert kapituła konkursu wybrała 20 najwyżej ocenionych prac, które zakwalifikowały się do dalszego etapu. Ich autorzy zostali skierowani na weekendowe szkolenie wyjazdowe do Ustki, które obejmowało zagadnienia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy, prawem pracy, ubezpieczeniami społecznymi, podstawami marketingu oraz biznesplanu. Ponadto każdy z uczniów skorzystał z trzech godzin indywidualnego doradztwa z zakresu przygotowania i tworzenia biznesplanu. Po przeszkoleniu uczniowie złożyli biznesplany. Komisja konkursowa przy weryfikacji brała pod uwagę: Wykonalność przedsięwzięcia (dostępność zasobów, możliwość pozyskania rynków zbytu – racjonalność oszacowania liczby potencjalnych klientów w stosunku do planów przedsięwzięcia, płynność finansowa); Operacyjność (przejrzystość, prostota, zrozumiałość założeń); Racjonalność (realność przyjętej polityki cenowej oraz prognozowanej sprzedaży, realność projektowanych produktów/usług i możliwość ich realizacji); Trwałość (szansa powodzenia przedsięwzięcia i utrzymania się firmy na rynku); Kompletność (całość opisu przedsięwzięcia).

Zwycięstwo Hani

Uczennica Hanna Hoppe (kl. I TH) zwycięsko reprezentowała naszą szkołę w VI Rejonowym Konkursie Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna.

Hania zajęła I Miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy!

Wykaz podręczników w roku szkolnym 2013/2014

Wykaz podręczników w Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych im. Stanisława Staszica w Bytowie
w roku szkolnym 2013/2014 został opublikowany w dziale DLA UCZNIA.
Kolumna Poziom określa klasę.

Poziom I to Klasa I

Wymiana „Peace and war”

W dniach 02-07 czerwca 2013r. odbyła się w naszej szkole wymiana międzynarodowa „Peace and war”. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie sześciu różnych narodowości: Niemcy, Polacy, Holendrzy, Hiszpanie, Włosi oraz Turcy. Uczniowie naszej szkoły gościli w swoich domach delegacje z Hiszpanii i Turcji pozostali uczestnicy nocowali w hotelu „Zamek”. Wszyscy uczniowie porozumiewali się w języku angielskim. W ramach wymiany odbyły się warsztaty kulinarne, zajęcia integracyjne oraz wspólne opracowywanie filmów dotyczących historii II wojny światowej.  Wspólnie zwiedzili m.in. Trójmiasto, obóz koncentracyjny Stutthof, Zamek Bytowski a także skorzystali z nowo otwartego basenu „Nimfa”. Relacje pomiędzy delegacjami były rewelacyjne, co dało się zauważyć podczas wspólnych zajęć i uroczystej kolacji pożegnalnej w restauracji Jaś Kowalski.

Konkurs fotograficzny

5 czerwca 2013r. w Miastku odbył się koncert pod hasłem: „Bądź królem przyrody” podczas, którego ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Flora i  fauna powiatu bytowskiego”  organizowanego przez PMDK Miastko, w którym udział brali m.in. uczniowie naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła Marta Andrzejewska uczennica kl. I b TE za zdjęcie pt. „Bór o poranku”, drugie miejsce  zajęła Magdalena Borzyszkowska z kl. I b TE, a wyróżnienie otrzymały uczennice kl. I a TE Martyna Cybula oraz Agnieszka Wałdoch.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.