Dnia 26.09.2013r. na sali gimnastycznej odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez Łukasza Chuva Miszta i Artura Pato Michalaka z Capoeira UNICAR Biała Podlaska. W warsztatach udział wzięli uczniowie I TŻ, I TOT/TH i I TH.
Dnia 26.09.2013r. na sali gimnastycznej odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez Łukasza Chuva Miszta i Artura Pato Michalaka z Capoeira UNICAR Biała Podlaska. W warsztatach udział wzięli uczniowie I TŻ, I TOT/TH i I TH.
Dnia 20 września 2013r. w Hali Gryfia w Słupsku wybrani uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji pt ,,NIEĆPA”.
,,NIEĆPA” to ogólnopolska akcja poświęcona profilaktyce uzależnień. Organizatorzy chcą namówić młodych ludzi by powiedzieć NIE wszelkim nałogom, głównie narkotykom.
Całą akcję uświetnił koncert, który podzielony został na dwie części. Podczas pierwszej uczestnicy mięli możliwość uzyskania ważnych i pomocnych informacji dotyczących m.in. działań prewencyjnych wobec niekorzystnych zjawisk, konsekwencji uzależnień, form
i sposobów pomocy osobie uzależnionej. Podkreślano rolę rodziny w wychodzeniu z nałogu
i potęgę własnej woli w procesie zdrowienia.
Na scenie pojawił się także zespół STO% oraz De Mono. Ten pierwszy znany jest już
z występów, w których nasza szkoła brała udział (np. program profilaktyczny pt. „Dopóki Masz Wybór”). Treści zaprezentowanych przez zespół piosenek wzruszają, pobudzają do refleksji i przemyśleń. W ciekawy sposób przedstawiają złożoność problemu uzależnienia, niezrozumienia, przemocy, zła w życiu. Z drugiej też strony ich przekaz jest optymistyczny
– mówi o nadziei, miłości, wierze…
Jesteśmy zachwyceni wyjazdem. Bardzo podobała się nam cała organizacja, jej oprawa muzyczna. Mieliśmy możliwość wykonania wspaniałych zdjęć, porozmawiania z wokalistą zespołu 100 % – Piotrem Nagielem; otrzymaliśmy od niego autograf. Bawiliśmy się naprawdę wspaniale i mamy nadzieję, że za rok udział uczniów naszej szkoły w ,,NIEĆPIE” będzie także możliwy.
Występujące zespoły rozbawiły publikę a gdy ich członkowie schodzili ze sceny – wszyscy chcieli więcej, a to o czymś świadczy…Dowiedzieliśmy się również wiele o uzależnieniach, jak ich unikać, kiedy mówić ,,nie,, i jak zachować się w różnych sytuacjach. Nasza świadomość wzrosła i jesteśmy utwierdzeni w przekonaniu, iż nie warto ulegać słabościom.
Uważamy, iż takie akcje są potrzebne by uświadamiać ludzi, że uzależnienie jest złe. Tego typu podejście do profilaktyki – połączone z dobrą zabawą i edukacją jest ciekawe i zasługuje na naśladownictwo.
Kolejne dni wymiany upłynęły na prezentacji kultury kaszubskiej i ukraińskiej oraz zwiedzaniu szkoły. Urokliwe uliczki Lwowa poznawaliśmy z okien kolorowego pociągu wycieczkowego. Na miejskim „Wernisażu” – kupując pamiątki- zdawaliśmy pierwszy egzamin z praktycznego języka ukraińskiego. Z niedowierzaniem zwiedzaliśmy „Kopalnię kawy”. Tego dnia kolację jedliśmy w ukraińskiej „Pyzatej chacie”.
Następnego dnia integrowaliśmy się w kuchniach. Gotowaliśmy, piekliśmy, smażyliśmy i… degustowaliśmy ukraińskie dania. Po obiedzie zwiedziliśmy stadion LWÓW- ARENA, a wieczorem rozegraliśmy mecz siatkówki.
7 września br. rozpoczęła się wyczekiwana Wymiana Polsko-Ukraińska. W drodze na Ukrainę odwiedziliśmy Warszawę. Podczas podróży uczyliśmy się ukraińskich piosenek, które zaprezentujemy w trakcie pobytu.
Niedziela od samego rana upłynęła nam na intensywnym poznawaniu Lwowa. Nasze kroki skierowaliśmy najpierw na Cmentarz Łyczakowski, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach wybitnych Polaków i Cmentarzu Orląt Lwowskich. Wieczór spędziliśmy w Operze Lwowskiej oglądając balet „Powrót Butterfly”, który zrobił na nas ogromne wrażenie.
Zaczynamy poznawać naszych ukraińskich rówieśników i przygotowujemy się do warsztatów kulinarnych oraz do prezentowania naszego regionu.
W ramach realizowanego w naszej szkole ” Projektu Pomorskie- dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” współfinansowany ze środków EFS 7 uczniów naszej szkoły: Dagmara Sabisz, Anna Dykier, Ewelina Mańska, Robert Wicher z klasy IV a Technikum Ekonomicznego, Sebastian Ryngwelski z klasy IV b Technikum Ekonomicznego oraz Paweł Markuczak i Agnieszka Błaszkowska z klasy IV Technikum Obsługi Turystycznej ukończyli europejski kurs pt: „Operator wózka jezdniowego podnośnikowego z bezpieczną wymianą butli gazowej”. 67 godzinny kurs dał uczniom uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych.
Witamy bardzo serdecznie nowych uczniów naszej szkoły.
O projekcie
Od sierpnia 2012 r. Powiat Bytowski realizuje projekt pn. „W zawodzie jak ryba w wodzie”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Priorytet IX- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; Działanie 9.2- Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Projekt jest skierowany do uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie.
Okres realizacji projektu:
Od 01 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2014 r.
Wartość projektu: 1 686 749,97 zł, w tym uzyskane dofinansowanie: 1 433 737,47 zł
Dalsze informacje –Projekt