Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2014

Uczniowie w Sopocie

Klasa II TOT/HOT uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Sopotu organizowanym w ramach działań projektu „W zawodzie jak ryba w wodzie”. W programie wycieczki było zwiedzanie trzygwiazdkowego hotelu Europa,  a także cykliczne spotkanie z uczniami ZSH w Sopocie. Podczas spotkania miała miejsce wymiana doświadczeń związanych z organizacją wyjazdów zagranicznych przez obie szkoły. Przy kawie i słodkim poczęstunku uczniowie prezentowali walory turystyczne odwiedzonych miejsc, jak również przebieg i sposób organizacji wycieczek. Następnie, uczniowie ZSH wcielili się w role przewodników miejskich i oprowadzili naszych uczniów po ciekawych miejscach Sopotu. Wycieczka była bardzo dobrym, praktycznym uzupełnieniem programu nauczania.

 

Żegnamy klasy IV

V Jubileuszowa edycja Konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu

V Jubileuszowa edycja Konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu gościła w Bytowie, gdzie odbył się finał powiatu bytowskiego. Z wszystkich kategorii szkolnych do Finału Głównego mógł awansować tylko jeden zwycięzca. Jury przyznało I miejsce w kategorii szkoła ponadgimnazjalna Hannie Hoppe uczennicy klasy II TH. Poza tym wyróżniono także Aleksandrę Maikowską (I TOT). Każdy z finalistów otrzymał dyplom oraz nagrodę. Hanna Hoppe zaśpiewa w maju na finałowym koncercie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Opiekun konkursu: Małgorzata Gostomska-Jereczek

 

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Dnia 11 marca odbyły się XXXVIII eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klas IV w różnych blokach tematycznych: Malwina Klejna z bloku żywienie człowieka i gospodarstwo domowe oraz Łukasz Lass z bloku agrobiznes. W pierwszym etapie nasi uczniowie zmierzyli się z częścią teoretyczną, składającą się z 60 pytań, natomiast w drugiej części z zadaniami praktycznymi. Atmosfera jak co roku była bardzo miła. W międzyczasie uczniowie mogli skorzystać z darmowych posiłków oraz innych atrakcji zaplanowanych przez organizatorów. Rywalizacja była bardzo zacięta, o wygranej decydowało zaledwie kilka punktów. Nasza szkoła stanęła na wysokości zadania, uczniowie mimo, że nie przeszli do kolejnego etapu zmierzyli się ze wszystkimi zadaniami, dzięki czemu zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności.

TORTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ !

Uczniowie Technikum Żywienia  znów zaskoczyli nas swoją wyobraźnią i umiejętnościami. W szkole nieustannie rozwijają swoje pasje a efekty ich ciężkiej pracy możecie podziwiać sami.

„Skrzypek na dachu”

11.04.2014r. klasy IIaTE i IIbTE w ramach projektu unijnego „W zawodzie jak ryba w wodzie” pojechali na spektakl do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pierwszym mocno wyczekiwanym punktem wyjazdu było Centrum Handlowe KLIF a zwłaszcza toalety i McDonald. Po godzinnym shoppingu i napełnianiu brzuchów można było wreszcie udać się do teatru. Obowiązkowe było zdjęcie w dużym lustrze. „Skrzypek na dachu” rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem. Wszystkich zachwycił repertuar muzyczny i choreografia. Fabuła dotyczyła biednej, żydowskiej rodziny. Ukazywała życie małomiasteczkowych mieszkańców Anatefki bardzo przywiązanych do tradycji. Pewnego dnia, właśnie za sprawą córek biednego mleczarza, dokonuje się rewolucja. Historia kończy się tym, że wszyscy Żydzi zostają dekretem cara wysiedleni z miasta. „Skrzypek na dachu” był fenomenalnym widowiskiem i wspaniałym przeżyciem. Z pewnością warto go obejrzeć.

Słodki wyjazd studyjny

W ramach działań projektu „Pomorskie dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” 9 kwietnia 2014r. odbyła się kolejna wycieczka, tym razem  do Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” w Gdańsku Oliwie. Uczniowie poznali proces produkcji czekolady, który odbywa się w kilku działach. ZPC „Bałtyk” zajmuje się również eksportem swych wyrobów do krajów Skandynawii, np. lizaków „Muminków” lub cukierków podobnych do Dumli. Uczniowie przyglądali się też produkcji cukierków nadziewanych i lizaków. Podczas zwiedzania mogli spróbować tych wyrobów i poznać ich walory. Poznali również maszyny do pakowania i wykrywacz metali, przez które przechodzą słodkości przed wyjazdem z fabryki. Zakład opuszczali z nowymi doświadczeniami i pełnymi słodkości żołądkami. Na pożegnanie wszyscy dostali czekolady  i 3 kartony lizaków.

Odkrywamy Talenty na Pomorzu

V Jubileuszowa edycja Konkursu „Odkrywamy Talenty na Pomorzu” gościła w Bytowie, gdzie odbył się finał powiatu bytowskiego. Z wszystkich kategorii szkolnych do Finału Głównego mógł awansować tylko jeden zwycięzca. Jury przyznało I miejsce w kategorii szkoła ponadgimnazjalna Hannie Hoppe uczennicy klasy II TH. Poza tym wyróżniono także Aleksandrę Maikowską (I TOT). Każdy z finalistów otrzymał dyplom oraz nagrodę. Hanna Hoppe zaśpiewa w maju na finałowym koncercie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Dnia 31 marca 2014 r. został przeprowadzony w Zespole Szkół Agrotechnicznych
w Słupsku XII Międzypowiatowy Festiwal Kultury Europejskiej. Wzięli w nim udział uczniowie z 13 szkół z powiatu słupskiego, bytowskiego oraz z miasta Słupska. Z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie zaproszony został Bartłomiej Jerszewski, któremu komisja konkursowa przyznała I miejsce . Zwycięzca otrzymał firmowego tableta.
Opiekun konkursów: Małgorzata Gostomska-Jereczek

DSCF0377

Wybory międzypartyjne

Dnia 10 kwietnia 2014 w naszej szkole odbyły się wybory pomiędzy dwoma partiami: Młodą Prawicą oraz Młodzi Ambitni Zaangażowani.
Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą oraz tzw. ciszą wyborczą.
Po podliczeniu oddanych głosów wygrała partia Młodzi Ambitni Zaangażowani.

Wyniki wyborów:
Liczba zdobytych głosów MP 200
Liczba zdobytych głosów MAZ 250

Frekwencja wśród uczniów wyniosła 82%
Ogólna frekwencja 78%

Wszystkim, którzy oddali swój głos dziękujemy za zaangażowanie.

Finalistami TWIUHM zostali uczniowie naszej szkoły.

Zakończyły się zmagania w ogólnopolskim Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Łukasz Lass oraz Lucjan Januszewski w dniach 3-4.04.2014r. tygodniu reprezentowali szkołę podczas centralnego etapu Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Finał zawodów odbył się tym razem w Zespole Szkól Ekonomicznych w  Rzeszowie.

Po trudach długiej podróży uczniowie brali aktywny udział w konkursie, który składał  się z dwóch części. Łukasz i Lucjan musieli wykazać się dużą wiedzą ekonomiczną, wypełniali nie tylko testy  teoretyczne , ale także wykonywali zadania praktyczne.

Uczniowie zdobyli tytuł finalisty XIX TWIUHM, co gwarantuje im zwolnienie z pisemnej części egzaminu zawodowego.

Serdecznie  gratulujemy.