Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: wrzesień 2014

Podchody po Gdańsku z historią w tle

25.09. uczniowie klas IaTE i IIa TE wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Była ona inna niż tradycyjne. Inność polegała na tym, że poznawaliśmy miasto nie w sposób tradycyjny, ale chodząc po mieście z mapą i rozwiązując zadania dotyczące historii miasta. Grupa pierwszoklasistów odkrywała miejsca związane z wrześniem 1939 r, a uczniowie II aTE z narodzinami i działalnością ruchu Solidarność. Te swoiste „podchody” koordynowali pracownicy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w ramach edukacyjnych zajęć „Gry uliczne”. Zadania, które musieliśmy rozwiązywać, i samo poznawanie miasta okazały się ciekawą przygodą. Ostatnim akordem pobytu było zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Bryła budynku oraz to, co zobaczyliśmy wewnątrz, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Sale z pamiątkami, dokumentami ruchu Solidarność, milicyjne wozy z okresu stanu wojennego, „okrągły stół”, eksponaty i materiały ukazujące działalność opozycyjną i to, co działo się w innych krajach bloku wschodniego zaskoczyły nas, a nawet zszokowały.
Miłym akcentem pobytu w ECS było też przypadkowe spotkanie z siatkarzem Pawłem Zatorskim. Sportowiec chętnie zapozował nam do zjęć i podpisał autografy.
Nasz wyjazd był realizowany w ramch projektu „Nasz patriotyzm”, którego autorkami były Mirosława Kożyczkowska, Elżbieta Pałasz i Hanna Finster-Wirkus.

 

„Gość hotelarzowi święty”

Temat współczesnych tendencji w światowym ruchu turystycznym prezentował w bytowskim ekonomie prof. Mirosław Boruszczak 26.09.2014r. Wykład dotyczył problematyki realizowanej na przedmiotach tematycznie związanych z turystyką i hotelarstwem, dlatego w spotkaniu z  prorektorem Wyższej Szkoły Turystyki i Handlu w Gdańsku brała udział młodzież I i II klasy Technikum Obsługi Turystycznej i Technikum Hotelarstwa. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, jakie cechy i umiejętności powinien  zdobyć każdy w pracy hotelarza, a także o tym,  jak ważna jest etyka pracy w hotelarstwie i gastronomii czy rola managera w hotelarstwie i gastronomii. Profesor zdobył sympatię uczniów nie tylko próbą zainteresowania wiedzą praktyczną w zawodzie, ciekawą prezentacją na temat gastronomii w Europie, ale i konkursem z nagrodami dla najbardziej uważnych słuchaczy.

Oddawanie krwi

18 września 2014 r. odbyła się akcja oddawania krwi w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez PCK pod hasłem „Młoda krew ratuje życie” . Uczniowie naszej szkoły oddali 12 l 150 ml krwi.

Posumowanie projektu wymiany młodzieży z amerykańską Winoną

W czwartek odbyło się posumowanie projektu wymiany młodzieży z amerykańską Winoną.
Przypomnijmy, że w lipcu dwie nasze uczennice Magdalena Cyra i Justyna Jendernal (tegoroczna absolwentka Ekonoma) razem z uczniem bytowskiego ogólniaka przebywali w Stanach Zjednoczonych przez miesiąc. Mogli poznać nasze partnerskie miasto, stan Minnesota, ale przede wszystkim sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w naturalnych warunkach.
Na spotkaniu mogliśmy posłuchać relacji uczniów z ich pobytu w Ameryce, obejrzeć zdjęcia i filmik przez nich nakręcony.
„Bierzcie udział w projektach, bo warto! ” zachęcała zgromadzonych uczniów Magda Cyra.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Serdecznie witamy uczniów klas pierwszych. Życzymy wszystkim jak najlepszych wyników w nauce.