25.09. uczniowie klas IaTE i IIa TE wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Była ona inna niż tradycyjne. Inność polegała na tym, że poznawaliśmy miasto nie w sposób tradycyjny, ale chodząc po mieście z mapą i rozwiązując zadania dotyczące historii miasta. Grupa pierwszoklasistów odkrywała miejsca związane z wrześniem 1939 r, a uczniowie II aTE z narodzinami i działalnością ruchu Solidarność. Te swoiste „podchody” koordynowali pracownicy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w ramach edukacyjnych zajęć „Gry uliczne”. Zadania, które musieliśmy rozwiązywać, i samo poznawanie miasta okazały się ciekawą przygodą. Ostatnim akordem pobytu było zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Bryła budynku oraz to, co zobaczyliśmy wewnątrz, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Sale z pamiątkami, dokumentami ruchu Solidarność, milicyjne wozy z okresu stanu wojennego, „okrągły stół”, eksponaty i materiały ukazujące działalność opozycyjną i to, co działo się w innych krajach bloku wschodniego zaskoczyły nas, a nawet zszokowały.
Miłym akcentem pobytu w ECS było też przypadkowe spotkanie z siatkarzem Pawłem Zatorskim. Sportowiec chętnie zapozował nam do zjęć i podpisał autografy.
Nasz wyjazd był realizowany w ramch projektu „Nasz patriotyzm”, którego autorkami były Mirosława Kożyczkowska, Elżbieta Pałasz i Hanna Finster-Wirkus.