Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: styczeń 2015

Gala szlachetnej paczki

W Piątek 16.01.br.  w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Gala Szlachetnej Paczki. Na to wydarzenie wybrała się jedna z naszych uczennic Magdalena Cyra, która jest wolontariuszką owego projektu.
Na Gali było wiele sławnych osób takich jak Przemysław Babiarz, Julia Kamińska, Maciej Orłoś, Barbara Kurdej- Szatan, Kacper Kuszewski i wiele innych gwiazd.
Pomysłodawcą Szlachetnej Paczki jest ksiądz Stryczek, którego możemy zobaczyć na jednym ze zdjęć. Gala trwała od godziny 18:30 do białego rana. Wszyscy zgromadzeni wolontariusze, darczyńcy i liderzy  bawili się wspólnie. Można było porozmawiać i zrobić sobie zdjęcia z gwiazdami. Przygotowany był również szwedzki stół z pysznymi przekąskami. Atmosfera tam panująca była wspaniała. Magda zachęca do brania udziału w tego typu projektach. Dzięki Szlachetnej Paczce poznałam mnóstwo osób i nauczyłam się patrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Dawanie jest o wiele przyjemniejsze niż branie.- Mówi Magda.

Ogólnopolskie Wybory Książek

W styczniu rozpoczęła się akcja Ogólnopolskie Wybory Książek, pod patronatem minister edukacji J. Kluzik-Rostkowskiej. Celem akcji jest dostosowanie zbiorów bibliotecznych po potrzeb i zainteresować uczniów, poznawanie i upowszechnianie faktycznych zainteresować czytelniczych młodzieży, promocja czytelnictwa i bibliotek. To uczniowie decydują, jakie książki chcieliby mieć w bibliotece szkolnej. Aby wziąć udział w akcji wystarczy w bibliotece szkolnej wypełnić kartę do głosowania i wrzucić ją do urny wyborczej. Termin głosowania upływa 30 stycznia bieżącego roku. Klasy, które nie zdążyły zagłosować mogą to zrobić w pierwszym tygodniu po feriach.

Europassy wręczone!

Ukoronowanie wyjazdu na miesięczny staż zawodowy do Niemiec i Anglii w 2014r. w ramach projektu „W praktyce zawodu uczymy się u najlepszych za granicą” w programie Leonardo da Vinci nastąpiło w czwartek, 22 stycznia 2015. Ubiegłoroczni stażyści otrzymali zaświadczenia o odbytym stażu, wydane przez szkołę oraz dokumenty Europass – Mobilność, które potwierdzają okres praktyki zawodowej realizowanej poza granicami kraju i dokumentują poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Dokument Europass – Mobilność potwierdzany jest w języku polskim i obcym przez Krajowe Centrum Europass i stanowi jeden z 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze Unii Europejskiej, państw EFTA i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wręczenia dokonał pan dyrektor Stanisław Kożyczkowski oraz pani Ewa Werra, koordynator projektów Leonardo da Vinci i Erasmus+.

 

 

 

 

 

 

RAPORT DOTYCZĄCY STANU OŚWIATY W POWIECIE BYTOWSKIM

KLIKNIJ_-_Raport_o_stanie_oświaty_w powiecie_bytowskim

Konkurs wiedzy o usługach turystycznych

19.01.2015r. odbył się I etap konkursu dotyczącego wiadomości zawartych w ustawie o usługach turystycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie technikum hotelarskiego i technikum obsługi turystycznej.

Najlepsze wyniki uzyskały uczennice: 30 pkt Rudnik Magdalena IV TOT, 27 pkt Blank Sara  III TOT i Stencel Marta  I TOT, 26 pkt Olik Magdalena III TOT, Galus Aleksandra IV HOT, Rejkowicz Weronika IV HOT, 25 pkt Choma Elżbieta IV TOT, Peplińska Agnieszka IV TOT i Maikowska Aleksandra II TOT.

Serdecznie gratulujemy.

Próba Poloneza

Międzynarodowy konkurs „Bajka i legenda świata w życie nam się wplata”

Grupa uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia języka kaszubskiego wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Bajka i legenda świata w życie nam się wplata, który zorganizował Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych (egminy.eu )

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie pokazać w nietypowy sposób bajki lub legendy znane w ich okolicy. Konkurs miał charakter otwarty. Kierowany był do wszystkich: od przedszkola po Uniwersytet III wieku.

Kaszubi postanowili stworzyć foto-komiks w języku kaszubskim na podstawie dramatu Ilony Grzybowskiej pt. Legenda o stworzeniu Kaszub (oczami współczesnych). Nad projektem pracowała siedmioosobowa grupa uczniów-Beata Knopik, Natalia Lejk, Dominik Splettstoehser, Marek Szymanowski, Paulina Bożek, Bartłomiej Jerszewski i Marta Andrzejewska. Prace konkursowe pojawiły się na stronie portalu i były oceniane przez internautów oraz jury konkursu.

W konkursie wzięło udział 1435 prac z 16 państw. Praca naszych uczniów zajęła I miejsce w kategorii twórczość literacka. Gratulujemy! Laureaci otrzymali pamiątkowy dyplom i upominki.

Kultura i tradycje

W naszej szkole gościli studenci: indonezyjka Lita Hutami, węgierka Veronika Szabo, chinka Sunny Liu i brazylijczyk Yvri Castilha da Silva.  Zagraniczni goście odbywali praktyki organizowane przez AIESEC. Jest to  globalna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, która od ponad 65 lat realizuje program praktyk i wolontariatów, docierając do 124 krajów i terytoriów. W Polsce jest obecna w 17 największych ośrodkach akademickich, m.in na Uniwersytecie Gdańskim.  Studenci, podczas spotkań, przybliżali naszym uczniom swoją kulturę, tradycje, system edukacyjny. Podczas pobytu w Bytowie mieszkają u dwójki naszych uczniów.

Promocja książki

W czwartek, 18 grudnia 2014r uczniowie kl.II TŻiUG, wzięli udział w promocji książki Beaty Waśniewskiej pod tytułem Nowoczesna kuchnia kaszubska.  Autorka opowiadała o swoim dzieciństwie na kaszubskiej wsi i smakach potraw kaszubskich jakie pamięta z domu rodzinnego.  Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu autorki, uczestniczyli również w dyskusji związanej z kuchnią regionalną i ewaluacją jaką przechodzi.

Charytatywny turniej piłki nożnej

Dnia 19.12.2014 odbył się turniej piłki nożnej. W skład wygranej drużyny wchodzili: Tomek Pawelski, Dawid Cichosz, Maciek Stolc, Mateusz Berent, Maciek Zborowski, Bartek Żmuda, Bartek Warmijak.

Pieniądze zebrane tego dnia zostały przeznaczone na WOŚP.