Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: marzec 2015

II KÒNKÙRS TWÒRZIMË W RODNY MÒWIE

Finał II Konkursu Literackiego „Twòrzimë w rodny mòwie”.

W poniedziałek 30.03. o godz. 12.00 w naszej szkole rozpoczął się finał konkursu organizowanego wspólnie z Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach.

– Gôdac ë czëtac pò kaszëbskù to nie je wiôlgô rzecz, ale pisac, to je ju cos – mówił burmistrz Bytowa Ryszard Sylka do uczestników, których wraz z gośćmi i nauczycielami zjawiło się ponad 100.

Z 11 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nadeszło 60 prac, a kolejne 3 od dorosłych, którzy zdawali maturę z języka kaszubskiego (o tę kategorię poszerzono w tym roku konkurs). Prace pisano w trzech rodzajach literackich – proza, poezja i dramat. Wpłynęły od gimnazjalistów z Brzeźna Szlacheckiego, Liniewa, Gowidlina, gimnazjów nr 1 i 2 z Bytowa oraz starszych od nich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Chojnic, Brus, Kartuz i Bytowa.

Pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Felicję Baska-Borzyszkowską z Łubiany i Katarzynę Ratajczak-Toczek, która uczy języka kaszubskiego w naszej szkole, odbyła się rok temu w Brusach. Taki jest zamysł konkursu, by na przemian spotykano się w Bytowie i Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach, gdzie zobaczymy się za rok.

Laureaci konkursu

PROZA

gimnazja: I miejsce Kacper Ronkowski – Zespół Oświatowy w Liniewie; wyróżnienia: Paulina Lejk i Manuela Gojtowska – obie Zespół Szkół w Rokitach

szkoły ponadgimnazjalne: I Beata Knopik – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, II Ewa Nowicka – Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach; wyróżnienie: Weronika Rogalla – KLO w Brusach

maturzyści: I Mateusz Łącki

POEZJA

gimnazja: I Karolina Kossak Główczewska – ZS w Brzeźnie Szlacheckim, II Katarzyna Laska – Gimnazjum nr 2 w Bytowie, III Dawid Jach – ZO w Liniewie; wyróżnienia: Jan Kiedrowicz – ZO w Liniewie, Julia Formela – ZS w Gowidlinie, Julia Bukowska – ZS w Ugoszczy

szkoły ponadgimnazjalne: I Ilona Grzybowska – ZSEU w Bytowie, II Paulina Depka Prądzyńska – Technikum nr 3 w Chojnicach, III Monika Ugowska – KLO w Brusach; wyróżnienia: Weronika Damps – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Marta Andrzejewska – ZSEU w Bytowie

DRAMAT

maturzyści: I Adam Hebel, II Katarzyna Główczewska

„Łamigłówki turystyczno-hotelarskie”

Dnia 30 marca br. dziewięć uczennic naszej szkoły wzięło udział w drugim etapie międzyszkolnego konkursu pt. „Łamigłówki turystyczno-hotelarskie”. Konkurs składał się z 30 pytań w formie testu i trwał 45 min. Po konkursie odbył się krótki poczęstunek, a następnie   uczennice z kościerskiej szkoły, które wcieliły się w role przewodników, zaprosiły nas na wycieczkę do hotelu „Stary Browar” i Muzeum Akordeonów.  Po powrocie z wycieczki zostały ogłoszone wyniki konkursu. Pierwsze miejsce zdobyły 2 uczennice ze szkoły w Kościerzynie uzyskując maksymalny wynik 30pkt,  nasza uczennica Sara Blank z klasy III TOT zajęła II miejsce (29 pkt), a III miejsce egzekwo  z dwiema innymi uczennicami zajęła również uczennica naszej szkoły Magdalena Rudnik z klasy IV TOT (27 pkt). Serdecznie gratulujemy!

Międzyszkolny konkurs kulinarny w Lęborku

Międzyszkolny konkurs kulinarny w Lęborku „Zastosowanie produktów regionalnych w nowoczesnej kuchni polskiej”

24 marca 2015r. po raz kolejny odbył się  Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny w Lęborku pod hasłem „Zastosowanie produktów regionalnych w nowoczesnej kuchni polskiej”. Zadaniem uczniów było sporządzenie nowatorskiej potrawy z wykorzystaniem surowców regionalnych. Pracę uczniów oceniało jury, którego przewodniczącym był kucharz hotelu Neptun w Łebie, Rafał Hinz. Komisja konkursowa w podsumowaniu stwierdziła, iż poziom umiejętności kulinarnych uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Mimo to nasi uczniowie osiągnęli po raz kolejny sukces i zajęli wysokie miejsca:

II miejsce – Agnieszka Pluto – Prądzińska kl. II TŻiUG

III miejsce –Weronika Felska kl. III TŻiUG

Nagrodzonym gratulujemy!

Rekrutacja 2015/2016

HARMONOGRAM PRAC POWIATOWEGO CENTRUM REKRUTACJI

oferta edukacyjna

podanie 2015

Prezentacja – oferta edukacyjna na rok szk. 2015-2016

Prezentacja_droga_ucznia_do_szkoly

 

NOC MATEMATYKI

W nocy z piątku na sobotę (13 na 14 kwietnia) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nocy matematyki zorganizowanej w bytowskim Liceum Ogólnokształcącym. Noc matematyki przebiegła pod hasłem liczby , nieprzypadkowo, ponieważ rok 2015 został ogłoszony rokiem liczby .

 

Uczniowie mieli mnóstwo możliwości do spędzenia czasu. W salach lekcyjnych były organizowane różne gry logiczne takie jak: super farmer, brydż, szachy i rummy oraz filmy związane z historią matematyki.

Uczestnicy mieli możliwość zbudowania dywanu Sierpińskiego oraz podszkolenia swoich umiejętności matematycznych w salonie maturzysty.

Około godziny 22 ogłoszono wyniki konkursu na plakat promujący matematykę, w którym wyróżnienie zdobyła uczennica naszej szkoły. Przeprowadzono również konkurs na budowę liczby , który wygrali uczniowie naszej szkoły. W międzyczasie można było poczęstować się kawą lub herbatą oraz ciastem.

Wycieczka do Kołobrzegu

W piatek 13-tego marca uczniowie klasy II TŻiUG wzieli udział w wycieczce przedmiotowej do Kołobrzegu. Jej celem było zwiedzanie Targów Hotel-Gastro oraz udział w szkoleniu „Techniki obsługi kelnerskiej”.Program wycieczki obejmował zwiedzanie 5- gwiazdkowego hotelu Aquarius, gdzie uczniowie zostali oprowadzeni po całym obiekcie. Na koniec młodzież udała się do kina. Wyjazd okazał się bardzo udany dla uczniów. Z pewnością przyczynił sie do poszerzenia ich wiedzy,  przez co ukierunkuje ich zainteresowania i wpłynie na przyszłą karierę zawodową.

Spotkanie z przedstawicielami lokalnej firmy handlowej Wireland

Dnia 20.03.2015r. na piątej godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie uczniów klas II i III Technikum Handlowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie z przedstawicielami firmy Wireland Sp. z o.o.

Na spotkaniu Panie Katarzyna Wirkus oraz Ewa Polzenius poruszyły i barwnie zobrazowały uczniom praktyczną stronę działań marketingowych w dobrze prosperującej firmie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z rolą „Księgi identyfikacji wizualnej” w budowaniu wizerunku firmy. Opis budowy logo i przykłady jak należy stosować znak firmy został przedstawiony na przykładzie logotypu firmy handlowej Wireland. Ponadto przedstawiciele firmy zapoznali uczniów z praktyczną stroną działań marketingowych realizowanych w przedsiębiorstwach. Pani Katarzyna podkreśliła, że kreatywność nie jest najważniejszą zaletą pracownika działu marketingu, lecz jego wiedza na temat rynku na którym firma działa.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali drobne upominki z logo firmy.

Wycieczka przedmiotowa do hoteli

18 marca br. klasa I TOT/HOT uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej. Uczniowie odwiedzili 5* hotel Grand Lubicz w Ustce oraz  Dolinę Charlotty w Strzelinku. Głównym celem wyjazdu było poznanie oferty obiektów hotelarskich. Młodzież miała okazję poznać wyposażenie i standard pokoi,  a także zakres usług dodatkowych oferowanych przez odwiedzone obiekty.

W hotelu Grand Lubicz, klasa mogła podziwiać panoramę Ustki z najwyższego punktu hotelu, który jest częścią kawiarni.

Sporą atrakcją w Dolinie Charlotty  było zwiedzanie apartamentów, w których nocowały gwiazdy muzyki m.in. Carlos Santana, Bonnie Tyler czy Alice Cooper, a także gra w kręgle.

W Słupsku w Muzeum Pomorza Środkowego uczniowie obejrzeli największą na świecie wystawę dzieł Witkacego. Zwieńczeniem bogatej w wydarzenia wycieczki był seans filmowy w Multikinie.

DZIEŃ WIOSNY

Dnia 20.03.2015r. w naszej szkole zorganizowaliśmy konkurs Na najciekawiej przebraną klasę, aby powitać nadchodzącą wiosnę. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podeszli do rywalizacji i wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Do wygrania były atrakcyjne nagrody.

Wyniki konkursu:
I m-ce – klasa IbTE – bon na 100zł
II m-ce – klasa IIIaTE – 1kg cukierków
III m-ce IVaTE – dzień bez pytania

IV m-ce – IIIbTE  – wyróżnienie – dzień bez pytania
V m-ce – III tot/hot = IIaTE
VI m-ce – I TŻ

Gratulujemy!

Wycieczka do Gdańska

Dnia 05.03.2015r. klasy II bTE oraz III aTE uczestniczyły w wycieczce do Gdańska. W ramach wycieczki odwiedziliśmy Narodowy Bank Polski. Tam dowiedzieliśmy się o tym jak funkcjonuje Bank Centralny, jakie ma zadania, w jaki sposób zabezpieczone są banknoty oraz na czym polegała ich modernizacja. Lekcja ta była bardzo interesująca. Następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście. Przed powrotem do domu byliśmy w kinie. Film wszystkim się podobał. Byliśmy zadowoleni z wyjazdu.