Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2015

ZAPRASZAMY DO ZSE-U

ZOBACZ —>  prezentacja kierunków kształcenia

IX Konkurs Czëtanié Remùsa

25 kwietnia trzy uczennice naszej szkoły- Anna Friede, Ilona Grzybowska i Agata Mudyn- uczestniczyły w IX Konkursie Czëtanié Remùsa. W tym roku z tekstami dzieła Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa zmierzyło się ponad 80 uczestników. Wydarzenie co roku jest współorganizowane przez inną placówkę szkolną z powiatu chojnickiego. Tegorocznym gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Czapiewicach. Uczestnicy byli oceniani w 6 kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli amatorzy i profesjonaliści.


Konkurs urozmaicony był licznymi atrakcjami, między innymi przedstawieniem teatralnym w wykonaniu uczniów z Czapiewic i Quizem   Wiedzy o Kaszubach. Ponadto każdy z uczestników, w przerwach między przesłuchaniami, mógł skosztować swojskich potraw: zupy grochowej, chleba z pasztetem, smalcem i ogórkiem oraz drożdżówki.
Nasze uczennice bardzo pięknie czytały wylosowane fragmenty dzieła. Ilona Grzybowska wyczytała sobie III miejsce, a Agata i Ania otrzymały pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

Konfrontacja teorii z praktyką

II TOT/HOT i III TOT/HOT uczestniczyły w wycieczkach przedmiotowych (9 i 13 kwietnia br.) mających na celu poszerzenie wiedzy zdobytej na przedmiotach zawodowych i osiągnięcie jak najlepszych efektów kształcenia zawodowego.

Uczniowie mieli możliwość konfrontacji teorii zdobytej na zajęciach lekcyjnych z praktyką. Odwiedzili 3 obiekty hotelarskie:  4* hotel „Kiston” w Kistowie i dwa 3* hotele „Stary Browar” w Kościerzynie i hotel „Niedźwiadek” we Wdzydzach Kiszewskich. Młodzież została zaznajomiona ze standardami i wyposażeniem pokoi, zakresem usług oferowanych przez hotele, działalnością wellness i spa, a także poznała dobre praktyki stosowane w odwiedzanych obiektach. II TOT/HOT spotkała absolwentkę naszej szkoły pracującą na stanowisku recepcjonistki w hotelu „Kiston”, która przybliżyła uczniom zakres swoich obowiązków, a także  omówiła predyspozycje psychiczne i fizyczne jakie należy posiadać na to stanowisko.

Uczniowie odwiedzili również biuro podróży „Wess Travel” w Kościerzynie, poznając  zalety i wady pracy organizatora wycieczek i innych imprez turystycznych.

Pracownicy odwiedzonych obiektów ciekawie i z pasją opowiadali o swoim miejscu pracy i zadaniach, które wykonują.

Podczas jazdy autokarem, nasi uczniowie wcielali się w rolę pilota, przybliżając uczestnikom  wycieczki  informacje o odwiedzanych miejscach i miejscowościach, przez które wiodła trasa wycieczki (m.in. Jamno, Parchowo, Sulęczyno, Węsiory, Kościerzyna, Wdzydze Kiszewskie). Kierowca przybliżył III TOT/HOT obowiązki przewoźnika, czas pracy kierowcy, działanie tachografu i elektronicznego systemu poboru opłat via TOLL obowiązującego na wybranych odcinkach polskich i zagranicznych dróg.

Pokaz kulinarny

We wtorek 14.04.2015r. uczniowie kl. II TŻ uczestniczyli w szkoleniu i pokazie kulinarnym prowadzonym przez pana Mateusz Chmieleckiego. Pan Mateusz ma wykształcenie gastronomiczne a swoje umiejętności i doświadczenie zdobył w pięciogwiazdkowej restauracji w Londynie, gdzie pracował 4 lata. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, korzystali z rad i wskazówek szefa kuchni, wspólnie gotowali.

 

 

SUKCES W KONKURSIE „POKAŻ NAM JĘZYK”

„Pokaż nam język” to ogólnopolski konkurs językowy, w którym sprawdzana jest wiedza młodzieży z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Jest on adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i składa się z czterech etapów. W tym roku uczniowie naszej szkoły również przystąpili do konkursu. Wzięło w nim udział około 30 uczniów, jednak tylko 6 z nich (Anita Batóg, Beata Knopik, Nikola Landowska, Julia Treder – j. niemiecki i Karolina Reszka, Iza Tur  – j. angielski) przeszło do etapu regionalnego połączonego z finałem, który odbył się 9 kwietnia w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Tym razem odnieśliśmy ogromny sukces. Pokonując blisko 150 uczestników Julia Treder (kl. II HOT) zajęła zaszczytne III miejsce. Uczennica otrzymała liczne nagrody, m.in.kartę upominkową do Empiku o wartości 350 zł, publikacje Wydawnictwa Lektor Klett oraz interaktywny kurs językowy Super Memo.

Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów!

 

Symulacja Business Play

W dniach 21.02-22.02 oraz 14-15.03.2015 r. troje uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach „Business Play” organizowanych przez Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości w Bytowie wraz z przedsiębiorstwem NGO and Business Service Przemysław Rajchel z Olsztyna. Tematem przewodnim szkolenia była symulacja prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Uczniowie przy wsparciu doświadczonych trenerów wraz z przedsiębiorstwami inkubowanymi poznawali w jaki sposób tworzyć biznesplany, zarządzać zespołem, negocjować oraz prowadzić księgowość.

Spotkanie w przyjemny sposób przybliżyło realia funkcjonowania podmiotów gospodarczych.