Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: czerwiec 2015

Matura w naszej szkole wypadła znakomicie.

Ogółem w szkołach prowadzonych przez powiat bytowski do egzaminu maturalnego przystąpiło 436 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Egzamin maturalny zdały 364 osoby,
tj. 83,49%. Spośród absolwentów LO egzamin zdało 169 osób, tj. 90,37%, zaś wśród techników 195 osób, tj. 78,31%. Natomiast w województwie pomorskim egzamin maturalny zdało 77% absolwentów LO i 66% abiturientów techników.

Zdawalność egzaminu maturalnego w sesji wiosennej w województwie pomorskim w poszczególnych latach:

2013 r. – 81%

2014 r. – 71%

2015 r. – 73%

Wynik uzyskany przez absolwentów szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży prowadzonych przez powiat bytowski jest wyższy od ogólnego wskaźnika zdawalności w województwie pomorskim o 10,49 punktu procentowego.

Zdawalność egzaminu maturalnego w poszczególnych szkołach powiatu bytowskiego (sesja wiosenna)

Szkoła 2013 r. 2014 r. 2015 r.
ZSO Bytów 96,4% 91,5% 90,07%

ZSEU Bytów

83,1% 76,6%

87,6%

ZSP Bytów 60,5% 64,9% 86%
ZSOiT Miastko-Technikum 78,4% 66,7% 66%
ZSOiT Miastko-LO 91,3%
ZSP Łodzierz-LO 86,8% 80,7%
ZSP Łodzierz-Technikum 59% 37,5% 47%

Porównując wyniki egzaminu maturalnego wśród tegorocznych absolwentów poszczególnych szkół widać, że najwyższy wynik odnotowali absolwenci LO przy ZSOiT w Miastku ze zdawalnością 91,3% (w 2015 r. po raz pierwszy przystąpili do egzaminu maturalnego i uzyskali wynik wyższy w porównaniu z absolwentami dawnego LO w Miastku 0 10,6 punktu procentowego). Na kolejnej pozycji plasuje się ZSO w Bytowie-90,07%. Znaczącą progresję odnotowali absolwenci technikum przy ZSP w Bytowie. Wzrost zdawalności w stosunku do roku poprzedniego o 21,1 punktu procentowego. Absolwenci ZSEU w Bytowie odnotowali wynik wyższy w odniesieniu do 2014 r. o 11 punktów procentowych. O 9,5 punktu procentowego wskaźnik zdawalności poprawili absolwenci ZSP w Łodzierzy (technikum), choć jest to nadal wynik poniżej średniej zdawalności absolwentów techników w kraju czy województwie pomorskim. Absolwenci technikum przy ZSOiT w Miastku odnotowali nieco niższy wynik aniżeli w roku ubiegłym.

GRATULACJE!

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Anglia – staż uczniów.

Miesiąc spędzony w Anglii był dla nas wszystkich wspaniałym czasem. Dni wypełniały nam przeróżne wyzwania i aktywności. Nie można było się nudzić.

Od poniedziałku do piątku sumiennie pracowaliśmy, uczyliśmy się nowych rzeczy, stawialiśmy czoła wyzwaniom i poznawaliśmy inny kraj. Kilka dni w tygodniu uczęszczaliśmy na specjalnie przygotowane przez Meridian School of English spotkania, podczas których zwiedzaliśmy miasto, poznawaliśmy tradycyjne angielskie sposoby spędzania wolnego czasu, rozwijaliśmy umiejętności komunikacyjne oraz oglądaliśmy filmy. W każdy piątek mieliśmy zajęcia językowe w szkole, które były świetną zabawą. Na wspomnienie z pewnością zasługują ostatnie. Naszym zadaniem było zbudowanie, w grupach, budowli, przez którą golfowa piłeczka będzie mogła dotrzeć do pudełka na końcu. Było to nie lada wyzwanie, wymagało dobrej komunikacji, kreatywności oraz umiejętności pracowania w zespole, ponieważ sukces zależał od nas wszystkich. Bawiliśmy się wyśmienicie, było dużo śmiechu, ale jak się okazało największą frajdę sprawiło nam puszczenie owej piłeczki i przekonanie się na własne oczy, że zbudowaliśmy razem coś trwałego, coś z czego niewątpliwie mogliśmy być dumni, ponieważ okazaliśmy się bardzo zgranym zespołem.

Poza tymi spotkaniami odbywały się też sobotnie wycieczki. Zwiedziliśmy przepiękne Chichester, mogliśmy też sprawdzić swoje zdolności gry w kręgle oraz podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta z wysokiej wieży Spinaker Tower.

Patrząc wstecz można stwierdzić, że właściwie spotykaliśmy się razem w każdej wolnej chwili. Prawie codziennie widywaliśmy się całą grupą po obiedzie i odkrywaliśmy przeróżne fascynujące miejsca w mieście, a w niedziele jeździliśmy nad morze, gdzie w pobliżu plaży urządzaliśmy pikniki i grille w ogromnym zielonym parku lub odwiedzaliśmy wesołe miasteczko.

Oczywiście poznaliśmy też wielu ciekawych ludzi, którzy nie zostaną przez nas zapomnieni. Były to przede wszystkim rodziny, które przyjęły nas pod swój dach i traktowały jak pełnoprawnych członków rodziny a także współpracownicy, którzy opiekowali się nami i dbali o miłą atmosferę w pracy. Ponadto poznaliśmy młodych ludzi z innych krajów (Kuwejt, Niemcy, Francja, Libia, Hiszpania, etc.), którzy tak jak my uczestniczyli w unijnym programie.

Każdy zgodnie twierdzi, że pobyt ten to seria niezapomnianych chwil, miejsc i ludzi, po których pozostała w sercu pustka i ogromna tęsknota. Z żalem oraz pragnieniem powrotu w to cudowne miejsce opuszczaliśmy Portsmouth, niejednym łezka zakręciła się w oku.

Spotkanie z ciekawą osobą

Uczniowie II TOT/HOT i III TOT mieli okazję spotkania z absolwentką naszej szkoły, która obecnie pracuje na statku jako oficer nawigator.

Danuta Taraszewicz, która skończyła Szkołę Morską w Gdyni, opowiadała uczniom jak swoją pasję i chęć zwiedzania świata realizuje podczas niełatwej pracy. Omówiła obowiązki, jakie miała, przechodząc kolejne szczeble kariery zawodowej, przybliżyła uczniom wady i zalety swojej pracy. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści ilustrowanych zdjęciami i krótkimi filmami. Duże wrażenie zrobiły zdjęcia wykonane w Azji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj), a także filmy przedstawiające sztorm czy tornado przechodzące obok statku.  Pani Danuta przyniosła ze sobą pocztówki z najdalszych zakątków świata i egzotyczne stroje.

 

 

 

Kolejna edycja staży zagranicznych

19.06.2015 odbyło się podsumowanie majowego wyjazdu uczniów klas III na praktykę zawodową do Niemiec i do Wielkiej Brytanii. 25 osób uczestniczyło w 4-tygodniowej praktyce zawodowej poza granicami kraju w ramach projektu Erasmus+:  „Mobilnie ku przyszłości w zawodzie”.  Uczestnicy relacjonowali swój pobyt za granicą, opowiadali o swoich miejscach pracy, czasie wolnym, wycieczkach,  przeżyciach i pięknych wspomnieniach. Wszyscy uczestnicy byli zgodni w swoich wypowiedziach:

„Warto było wziąć udział w projekcie. Cieszymy się, że skorzystaliśmy z tej szansy”.

Obecne klasy drugie gorąco zachęcam do szlifowania języków niemieckiego i angielskiego. To właśnie do Was skierowana będzie kolejna oferta staży zagranicznych w maju 2016r. Natomiast przyszłoroczni absolwenci szkoły będą mieli szansę wyjazdu za granicę tuż po ukończeniu szkoły na 2  lub 5 miesięcy.

Koordynator projektu: Ewa Werra

 

Wycieczka klasy II Technikum Handlowego

Dnia 8 czerwca 2015r. uczniowie klasy II Technikum Handlowego uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez p.Katarzynę Koterbę oraz p.Beatę Knuth. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Fabryki Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie, gdzie uczniowie obserwowali etapy produkcji porcelany i zapoznali się z nowoczesnymi technologiami jej produkcji. Warto dodać, że hala produkcyjna posiada powierzchnię 4 ha, a zatrudnionych w zakładzie jest blisko 1500 osób. Po zwiedzeniu hali uczniowie udali się do sklepu przyfabrycznego, mogli tam zakupić drobne pamiątki.

Kolejnym etapem wyjazdu był udział w zajęciach edukacyjnych „Statystyka w praktyce”.

Odbyły się one w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Specjalne zaproszenie ze strony GUS-u było efektem udziału naszych uczniów w konkursie „Statystyka w praktyce”, w którym Seweryn Cichosz, Dominik Splettstoehser i Marek Szymanowski dostali się do kolejnego etapu. Podczas 90-minutowego wykładu uczniowie przypomnieli sobie podstawowe pojęcia statystyczne oraz metody przeprowadzania i dokumentowania badań statystycznych. Po wizycie w GUS-ie uczestnicy miło spędzili czas w Galerii Bałtyckiej.

Wszyscy zgodnie zaliczają wycieczkę do udanych i owocnych.

 

Szkolny konkurs wiedzy o patronie szkoły Stanisławie Staszicu

Dnia 11 czerwca zakończył się drugi etap konkursu wiedzy o patronie szkoły. Udział w etapie pierwszym wzięły klasy I-III i na jego podstawie zostały wytypowane klasy do kolejnych zmagań. Zakwalifikowane zespoły klasowe miały za zadanie m.in. przygotowanie stroju z epoki, w której żył i tworzył Stanisław Staszic, wykonanie portretu dowolną techniką. Elementem nieodzownym była oczywiście wiedza o patronie
szkoły.


Oto wyniki uzyskane w efekcie rywalizacji:
I miejsce – kl. III TH
II miejsce kl. I a TE oraz I TH/TOT
III miejsce – kl. II TŻ

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Współpraca ZSE-U z przedsiębiorstwem handlowym Wireland z Bytowa.

Po raz kolejny młodzież naszej szkoły miała możliwość zdobycia informacji o działalności firmy handlowej Wireland. Tym razem uczniowie klasy III Technikum Handlowego, dnia 15.06.2015r, zwiedzili fabrykę, obserwowali proces produkcyjny oraz mieli okazję zobaczyć nowoczesny park maszynowy.

Uczniowie spotkali się z panią dyrektor Działu Handlu Krajowego, Anną Boruszczak oraz przedstawicielem handlowym firmy, Piotrem Błaszkowskim. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca handlowca w praktyce, uzyskali też informacje dotyczące procesu rekrutacji nowych pracowników w firmie.

 

Finał Pomorskiego Konkursu „Statystka w praktyce”

Troje uczniów naszej szkoły uzyskało 4 miejsce w konkursie statystycznym organizowanym przez Uniwersytet Gdański, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz przez Urząd Statystyczny z Gdańska. W zmaganiach uczestniczyło ogółem 49 zespołów z 23 szkół województwa pomorskiego. Szczęśliwymi finalistami konkursu został Seweryn Cichosz, Marek Szymanowski oraz Dominik Splettstoeser. Wszyscy są uczniami klasy II Technikum Handlowego.

Finał składał się z testu zespołowego, którego tematyka dotyczyła bankowości oraz stopnia znajomości i interpretacji danych statystycznych, które wiązały się z sytuacją społeczno-gospodarczą, nie tylko naszego województwa, a także całego kraju. Ponadto uczniowie musieli poradzić z prezentacją tematu „Co to znaczy dużo pieniędzy?”, podczas tego zadania sprawdzana była nie tyle wiedza fachowa, a kreatywności udzielania odpowiedzi i odporność na sytuacje stresowe.

Uczniowie odebrali od organizatorów dyplomy oraz nagrody książkowe. Ponadto szkoła otrzyma również liczne publikacje książkowe z zakresu ekonomii, bankowości oraz statystyki.

Serdecznie gratulujemy wysokiej lokaty.

Deutsch-Wagen-Tour

Dn. 11.06. gościliśmy u siebie panią Magdalenę Jurowską, która przeprowadziła dwie tury zajęć warsztatowych w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour. Jest to ogólnopolski program promujący naukę języka niemieckiego z ramienia Instytutu Goethego. Lektorka zaproponowała uczniom szereg ćwiczeń, dzięki którym  przekazała wiele informacji o Niemczech i w sposób niekonwencjonalny – poprzez gry, zabawy, konkursy, starała się zainteresować językiem niemieckim. Uczniowie rywalizowali ze sobą na wesoło.

Zajęcia z animatorką poprzedzone były finałem konkursu plastycznego Deutschland-Nachbarland. Z  23 prac komisja konkursowa wybrała sześć propozycji, z czego trzy  nagrodzono i trzy wyróżniono.

Nagrody:

1 miejsce – Angelika Żmuda Trzebiatowska z kl. III a TE ( prac nr 1)

2 miejsce – Aldona Barlasz z kl. I HOT (praca nr 5)

3 miejsce – Weronika Jeszka z kl.  I HOT (praca nr 2)

Wyróżnienia:

dla Ewy Dawszewskiej i Karoliny Ebel z kl. III a TE (praca nr 17)

dla Klaudii Okroy z kl. III TOT (praca nr 3)

dla Marcina Grossa z kl. I a TE ( praca nr 23)

Wszystkim uczestnikom  konkursu gratuluję i dziękuję za aktywny udział w obu formach zabawy

organizatorka imprezy Katarzyna Dziekanowska