Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: listopad 2015

Akademia Pomorska w Słupsku 19 listopada 2015r. podpisała porozumienie w sprawie patronatu uczelni nad naszą szkołą

W gabinecie rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku w 19 listopada 2015r. podpisano porozumienie w sprawie patronatu uczelni nad naszą szkołą. Należy zaznaczyć, że w wymiarze rzeczywistym współpraca uczelni ze szkołą odbywa się od dawna. Celem współpracy jest promowanie edukacji na poziomie wyższym oraz podnoszenie jakości i atrakcyjności kształcenia uczniów naszej szkoły. Na mocy porozumienia AP zobowiązuje się do:

  • przeprowadzania wykładów oraz zajęć i laboratoriów dla uczniów szkoły zarówno w szkole jak i na uczelni,
  • organizowania bezpłatnego udziału uczniów w konferencjach, sesjach naukowych, kursach przygotowujących do egzaminów maturalnych, itp.
  • prowadzenia doradztwa naukowego i metodycznego dla zainteresowanych nauczycieli,
  • wspólnego działania na rzecz pozyskiwania środków finansowych na cele edukacyjne.

 

Z kolei szkoła zobowiązuje się do umożliwienia odbywania praktyk studenckich oraz rozpropagowywania materiałów promocyjnych, tj. plakatów i ulotek. Mamy nadzieję, że współpraca pozytywnie wpłynie na efekty kształcenie w ZSE-U . Na zdjęciach: Rektor Akademii Pomorskiej dr hab. prof. nadzw. Roman Drozd i Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno -Usługowych mgr inż. Stanisław Kożyczkowski.

Wokół bytowskich jezior lobeliowych

Dnia 17.10.2015r. kilku uczniów naszej szkoły wzięło udział  w kolejnym już biegu i marszu na orientację, tym razem w ramach akcji: „Wokół bytowskich jezior lobeliowych”. Impreza ta, miała na celu integrację miłośników sportu i biegania z mapą na łonie natury. Trasa biegu wynosiła około 10km, zaś marszu ok.3 km.

Osoby startujące w tym przedsięwzięciu mogły brać udział jako: nordicwalker oraz biegacz. W biegu można było wystartować, jako: grupa zorganizowana, rodzina oraz jako jednostka indywidualna.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

-Karolina CuppaIV TOT/HOT

-Sara BojanowskaIb TSE/TE

-Aleksandra Kobierowska I TOT/HOT

-Jarosław CegiełaIa TE

-Pani Hanna Jaworska

Atrakcji nie brakowało, jedną z nich była możliwość strzelania z łuku, a muzykę zapewnił „Zespół Sygnalistów Myśliwskich na Zamku w Bytowie”.

Ponadto było również coś dla ciała-dla wszystkich uczestników imprezy zostały przygotowane dwie potrawy propagujące zdrowe odżywianie dostępne w naszych okolicach ze względu na rozwijane łowiectwo, były nimi: bigos oraz dzik.

Członkowie jednej z okolicznych „Zielonych Szkół” przygotowali sadzonki dębów dla każdego uczestnika po jednej.  Sadzonkę dębu wybraną przez reprezentantów naszej szkoły posadziliśmy jako pamiątkę po biegu na orientację przy naszej szkole.

Piłka ręczna dziewcząt

Szkolenie i pokaz kulinarny prowadzony przez szefów kuchni ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Kucharze.PL

We wtorek 16 listopada uczniowie klas II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w szkoleniu i pokazie kulinarnym prowadzonym przez szefów kuchni ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Kucharze.PL. – pana Krzysztofa Szulborskiego i Andrzeja Ławniczaka.  Akcja zorganizowana jest pod patronatem Agencji Rynku Rolnego. Celem szkolenia jest propagowanie polskiej wołowiny i tradycji kulinarnych. Młodzież z zainteresowaniem oglądała mistrzów przy pracy, chłonąc wiedzę i pogłębiając swoje zainteresowania kulinarne.

Kilkoro z nich razem z panem Andrzejem przygotowywało potrawy z wołowiny min. tatar wołowy po gdańsku, flaki wołowe i zimową zupę na wołowinie. Uczniowie ci już w grudniu wezmą udział w międzyszkolnym konkursie dotyczącym potraw z wołowiny. W trakcie szkolenia pan Krzysztof prowadził quiz z wiedzy teoretycznej dotyczący gastronomii. Uczniowie, którzy wykazali się znajomością fachu otrzymywali ciekawe nagrody rzeczowe. Na zakończenie zajęć mogliśmy spróbować pysznych potraw z wołowiny. Mniam

Działania promujące żywność tradycyjna przez ARR w 2015 roku

„Konkurs ortograficzny o Złote Pióro Starosty Powiatu Bytowskiego”

W piątek, 13 listopada, miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej, już 10. edycja konkursu ortograficznego o Złote Pióro Starosty Powiatu Bytowskiego. Jak co roku do konkursu zakwalifikowały się nasze uczennice. Kiedy emocje konkursowe opadły, a jury obradowało nad ogłoszeniem Mistrza ortografii, uczestnicy mogli posiłkować się gorącymi napojami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Z relacji konkursowiczów wiemy, że tekst dyktanda czytanego przez panią dr Krystynę Cyrę, był trudny. Niemniej naszym reprezentantkom należą się słowa uznania, a Paulinie Drywie z klasy IV TH/TOT serdeczne gratulacje za otrzymane wyróżnienie.

 

Piłka ręczna chłopców

Konkurs kulinarny o Puchar Starosty Rugii

W sobotę 6 listopada w partnerskiej Szkole Zawodowej na Rugii odbył się 14 konkurs kulinarny o Puchar  Starosty Rugii. Po raz pierwszy do rywalizacji w tym konkursie stanęły uczennice naszej szkoły.

Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu, rozpoznaniu produktów oraz  przygotowaniu 4-daniowego menu dla 8 osób i obsłudze konsumenta. Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn reprezentujących  najbardziej renomowane restauracje i hotele na wyspie Rugii oraz uczennice naszej szkoły z  klasy IV TZiUG:

Weronika Felska – sporządziła menu składające się z następujących potraw:

Przystawka zimna

Carpaccio z kaczki skropione sosem z porto i malin z musem z wątróbki

Zupa

Zupa rybna z akcentem kokosu

Dani główne

Comber z sarny z aksamitnym sosem śliwkowym w połączeniu z pieczarkami i listkami szpinaku na puree z pieczonej dyni

Przystawka

Słodkie trio – puree z gruszki, pasta z camembertu i temperowana czekolada w towarzystwie karmelizowanej figi

Marta Reca – jej zadaniem było nakrycie stołu bankietowego na uroczystą kolację dla 6 osób i kompleksowa obsługa gości podczas przyjęcia.

Uczennice oprócz umiejętności praktycznych musiały wykazać się wiedzą teoretyczną  z przedmiotów zawodowych oraz dobrą znajomością języka niemieckiego.  Udział w konkursie okazał się dla nich ogromnym przeżyciem i niezapomnianym doświadczeniem .W rezultacie zdobyły 4 miejsce, a nasza szkoła otrzymała już zaproszenie do udziału w przyszłorocznym  konkursie.

W piątek, 6 listopada, nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów za udział w szkolnym konkursie na literacki i kulturalny kalendarz roku szkolnego 2015/2016. Konkurs został zorganizowany w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a jego celem była promocja ważnych dat rocznicowych związanych z życiem kulturalnym i literackim. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się pomysłowością i wiedzą z historii literatury. Jury nagrodziło uczniów:

I miejsce – Karolina Dańczak oraz Julia Mach z klasy I TSE

II miejsce – Marcin Gross z klasy II a TE.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w dalszych konkursach.