Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2016

Zakończenie klas maturalnych

Uroczysty apel i Polonez na rynku abiturientów Ekonoma.

Zostały rozdane nagrody i wyróżnienia. Uczniowie podziękowali wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

 

Dzień otwarty EKONOMA

Gościliśmy w szkole gimnazjalistów.

Nasza młodzież zaprezentowała kierunki kształcenia w Ekonomie i w ciekawy sposób zachęcała do skorzystania z  oferty edukacyjnej.

„KULINARNY PUCHAR REGIONU”

21 kwietnia 2016 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku odbyła się VII edycja międzyszkolnego konkursu gastronomicznego pt. „ Kulinarny Puchar Regionu”. Celem konkursu było m.in.: propagowanie kuchni regionalnej oraz integracja szkół o tym samym profilu kształcenia. Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Pluto-Prądzyńska z kl III TŻiUG. Uczennica przygotowała danie główne z polędwicą wieprzową w roli głównej, puree dyniowym i sosem śliwkowym oraz warzywami. Danie to spotkało się z dużym uznaniem jury i wyróżnieniem Agnieszki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

KOLEJNY SUKCES NA XL OLIMPIADZIE WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH!

Weronika Felska z kl. IV TŻiUG odniosła wielki sukces na OWiUR , blok gastronomia i zajęła II miejsce w eliminacjach okręgowych (międzywojewódzkich) a tym samym zapewniła sobie start w eliminacjach centralnych. Do pierwszego miejsca zabrakło jej jednego punktu.

Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach działający w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska. Co roku w Olimpiadzie bierze udział około 25 000 uczniów z 244 szkół średnich w Polsce. Młodzież w poszczególnych blokach tematycznych pisze test składający się z 60 pytań  i wykonuje 3 zadania praktyczne. Dlatego to wielki sukces Weroniki. Gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach centralnych!

Konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Uczniowie klasy IIa technikum ekonomicznego  (ZSEU w Bytowie): Kamila Balińska, Katarzyna Kuklińska,  Patryk Recław zajęli II miejsce w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” – etap okręgowy. Konkurs ten odbył się w Gdańsku 14 marca 2016  w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W konkursie brało udział 60 uczniów z 20 szkół województwa pomorskiego (m.in. uczniowie z Tczewa, Słupska, Wejherowa, Gdańska )

Na 25 pytań wielokrotnego wyboru odpowiadała młodzież z placówek ogólnych i profilowanych, ekonomicznych. Mierzyli się z pytaniami z całego zakresu polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, począwszy od zasiłków rodzicielskich, przez chorobowe po system emerytalny i zasady rozliczeń składkowych.

 

 

Free Wi-Fi :-)

Mamy dla uczniów Ekonoma  dobrą wiadomość. Z początkiem tygodnia udostępniliśmy w pełni profesjonalny punkt Wi-Fi, który działa w oparciu o najnowsze technologie Firmy Cisco Meraki Cloud.

Transfer w sieci Wi-Fi w naszych testach umożliwił przesył danych z prędkością 150 Mbps i jest dostępny na szkolnych korytarzach, można też korzystać z sieci siedząc na ławeczkach przed szkołą.

Cisco Meraki MR-18 trafiło do naszej szkoły jako efekt udziału R. Bukowskiej i P. Wrońskiego w warsztatach stacjonarnych – Nowy Tomyśl oraz szkoleniach Webowych (m. in. „Cisco Meraki – Wprowadzenie do Cloud Networking”, „MERAKI dla edukacji – sieć, jakiej nie znałeś”, „Szkoła w Chmurze z Fortinet/Meru”). Łączna wartość urządzenia i 3 letniej licencji to ok. 1000$. Planujemy rozszerzenie sieci Wi-Fi o kolejne punkty dostępu.

W ciągu tych kilku dni testowania skorzystało już z sieci ponad 250 uczniów.

Działania w ramach sieciowania

W ramach współpracy trzech szkół zorganizowane zostały warsztaty turystyczno-hotelarskie, w których udział wzięła I TOT/HOT.  W Wejherowie spotkali się uczniowie ZSH z Sopotu, ZSP z Rumi i ZSE-U z Bytowa. Wspólne działanie polegało m.in. na nauce przewodnictwa turystycznego. W rolę przewodników wcieliły się uczennice dwóch zaprzyjaźnionych szkół i zaproponowały zwiedzanie Wejherowa (Kalwaria Wejherowska, Neogotycki Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, zabytkowe domy z XVIII i  XIX w., Park i. A. Majkowskiego, Kościół Klasztorny OO. Franciszkanów i wiele innych pięknych miejsc). Spotkanie w ZSP w Rumi miało na celu inspirowanie do podjęcia wspólnych działań, poznanie oferty edukacyjnej i wyposażenia szkoły. Odbyło się spotkanie z dyrekcją szkoły w połączeniu z wymianą doświadczeń i  poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów z Rumi, a także poznanie wyposażenia pracowni przedmiotowych. Kolejnym etapem było zapoznanie się uczniów z ofertą usług i działalnością  4* Hotelu Faltom. Podczas wizyty studyjnej w hotelu, pracownice działu marketingu bardzo szczegółowo i dokładnie omówiły działania podejmowane w hotelu i przedstawiły bazę lokalową.

Konkurs Wiedzy z Finansów i Rachunkowości

Dnia 3 kwietnia 2016 r.  odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Finansów i Rachunkowości na Politechnice Koszalińskiej. W konkursie tym brało udział  3 uczniów naszej szkoły z klasy IV b TE: Marta Krefft, Adrian Biłanicz i Damian Półczyński.  Damian Połczyński zajął V miejsce Konkurs organizowany był przez Katedrę Finansów i Katedrę Rachunkowości Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy oraz Studenckim Kołem Naukowym Finansów – POLTECH KOSZALIN. Konkurs był zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do konkursu przystąpiły szkoły z Bydgoszczy, Bytowa, Koszalina, Gryfic, Kartuz, Sierakowic, Nowogardu, Białogardu, Żukowa,
Elbląga, Słupska i Starogardu Gdańskiego.

 

Konkurs Fotograficzny

Dnia 1 marca 2016 w Gdyni odbył się konkurs fotograficzny pt. „Świat wokół nas”. Uczennice naszej szkoły, które wzięły w nim udział wywalczyły miejsca na podium, kolejno: Agata Hasulak (kl. II TOT) z zdjęciem pt. „Przemijanie”, Katarzyna Majkowska (kl. I TOT) „Radość życia”, oraz ponownie Agata Hasulak ze zdjęciem „Euforia”. Hanna Szczerba (kl. I TŻiUG) otrzymała wyróżnienie za zdjęcie „Abstrakcja w nas”.

Dodatkowo Agata Hasulak wygrała Grand Prix Konkursu za zdjęcie „Przemijanie”.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Nasi uczniowie na I Powiatowych Targach Edukacji i Pracy

„Zaplanuj swoją przyszłość” I Powiatowe Targi Edukacji i Pracy

Uczniowie z zaangażowaniem promowali szkołę i prezentowali kierunki kształcenia w ZSE-U.  Zdjęcia przedstawiają jak dużym zainteresowaniem cieszyło się na targach stoisko naszej szkoły i oferta edukacyjna Ekonoma.