Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: czerwiec 2016

Spotkanie z Bartłomiejem Glinką prezesem firmy OMIDA z Gdańska

 

Kongres Maksimum Osiągnięć.

W dniu 23 czerwca uczniowie naszej szkoły: Sara Bojanowska, Hubert Pupka Lipiński i Natalia Riopka wraz z opiekunem Natalią Grzywnowicz, wzięli udziału w jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń 2016 roku w Trójmieście – kongresie Maksimum Osiągnięć. Bilety na to wydarzenie ufundował prezes firmy OMIDA Bartłomiej Glinka, z którą szkoła nawiązała współpracę.

 

Spotkanie to odbyło się w sali koncertowej w  Filharmonii Bałtyckiej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z Brianem Tracy, jednym z najlepszych mówców na świecie, który przedstawił swój autorski program „Zarządzanie przez cele”.

Ponadto mieliśmy możliwość wysłuchać interesujących prelegentów takich jak: Jakub Bączek, Marek Stelmaszak, Jacek Walkiewicz, Wojciech Echelberger, Sebastian Kotow, Bartłomiej Glinka, Krzysztof Hillar, Barbara Piasek, Andrzej Zdanowski.

 

Nowe staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów Ekonoma oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego 2017-2018

1818

Z radością informujemy uczniów naszego technikum, że w naszej szkole jako jedynej w powiecie bytowskim w latach 2017-2018 będzie realizowany kolejny projekt z UE, pn. „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”  Przyznano nam dofinansowanie w kwocie 200 tys. EUR!

To szansa dla Was na podszkolenie języka obcego, zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych, niezbędnych na rynku pracy, poznanie nowych kultur, krajobrazów czy znajomych, a także możliwość rozwoju osobistego. Łącznie 50-u uczniów klas trzecich będzie mogło pojechać na miesięczny staż do Niemiec, Anglii, a być może także do Hiszpanii. Również 8-u absolwentów po ukończeniu szkoły w 2017 r. także będzie miało możliwość skorzystać z takiej szansy.

Nowością w realizacji ww. projektu jest praktyka obserwacyjna typu job – shadowing nauczycieli przedmiotów zawodowych naszej szkoły, którzy będą mogli zapoznać się, jak w innych państwach wygląda praca na wykonywanych przez nich stanowiskach. Już dzisiaj zachęcamy Was do wzięcia udziału w projekcie :-).

 

WYCIECZKA DO WIRELANDU

Dnia 20.06.2016r. uczniowie klas III TH i IIb TE wraz opiekunami p.Beatą Knuth, p.Jolanta Benkowską oraz p. Katarzyną Koterbą odwiedzili Zakład Produkcyjny Wireland, którego specjalnością jest wyposażenie sklepów w stojaki i regały sklepowe, a także ogrodzenia panelowe i osłony śmietnikowe. Pan Roman Jereczek zaprezentował nam asortyment oferowanych przez firmę oraz opowiedział o sposobach pozyskiwania klientów. Zostaliśmy również oprowadzeni po hali produkcyjnej i poznaliśmy nowoczesne technologie produkcji. Przedstawicielka działu marketingu pani Anna Szczęk zad bała o drobne upominki dla każdego uczestnika wycieczki.

Wymiana polsko-niemiecka w naszej szkole

Print

Dnia 18.06.2016r. zakończyła się kolejna, polsko- niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz. A jaki przebieg miało tegoroczne spotkanie? Nasi goście z Niemiec spędzili w Bytowie 6 dni. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również 2 niemieckie opiekunki: Pani Annett Prohn  oraz Pani Angelika Koch. Program wizyty w Polsce przygotowała p. Małgorzata Gostomska-Jereczek, jednocześnie sprawując opiekę nad uczniami. W wymianie wzięli udział uczniowie klas I, II i III z profili TE, TH, TŻ i UG  oraz TOT/TH. nad Przez cały czas polscy uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim kolegom i koleżankom w realizacji poszczególnych części programu wymiany, który był niezwykle ciekawy i różnorodny. W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, zapoznać się z historią Bytowa jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Wizyta w Polsce rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania. Wspaniała atmosfera sprawiła, iż pierwsze lody zostały przełamane, a bariera językowa powoli zacierała się. Istotnym punktem programu było zwiedzanie firmy Drutex oraz obiektu hotelowego „Grand Lubicz” w Ustce. Wielkie zainteresowanie wzbudziła również wizyta w zakładach porcelany stołowej „Lubiana”. Kolejną atrakcją programu był udział młodzieży w warsztatach kulinarnych oraz warsztatach Zumby. Dopełnieniem programu było spotkanie z panem starostą oraz pożegnalna dyskoteka.

Podsumowując tegoroczną wymianę, należy stwierdzić, iż spełniła ona swoje założenia. Z pewnością przyczyniła się do przełamywania stereotypów i wzajemnych uprzedzeń polsko-niemieckich, stworzyła młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, jak również nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Majowe praktyki zawodowe w Niemczech i w Anglii za nami…

We wtorek, 14 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie zagranicznych praktyk zawodowych uczniów klas III, którzy w maju, przez 4 tygodnie uczestniczyli w projekcie Mobilnie ku przyszłości w zawodzie w ramach projektu Erasmus+.

Na spotkaniu gościliśmy pana Starostę Leszka Waszkiewicza, pana wicestarostę Zbigniewa Batko oraz pana naczelnika wydziału edukacji – Dariusza Glazika. Uczestnicy projektu w bardzo ciekawy sposób przedstawili  swoje wrażenia, wspomnienia i doświadczenia z pobytu w Niemczech lub w Anglii. Młodszych uczniów zachęcamy do obejrzenia prezentacji i zdjęć ze staży, które dostępne są na stronie szkoły pod zakładką Praktyki i staże – Erasmus+ Niemcy/Anglia 2016. Również w przyszłym roku szkolnym czeka na Was kolejna możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę w ramach programu Erasmus+.

EUROPASS-y Mobilności dla uczniów Ekonoma

W środę, 9 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie dokumentów Europass Mobilność uczestnikom projektu Mobilnie ku przyszłości w zawodzie, którzy jako uczniowie klas III lub jako absolwenci szkoły odbywali staż w Niemczech lub w Anglii w 2015 r. Dokument ten znacznie wzbogaci ich CV , jako osób ubiegających się w przyszłości o pracę. Życzymy wielu zawodowych sukcesów 🙂

DSC_0037

XL Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Wielki sukces naszych uczniów!

Damian Sominke (uczeń klasy IIIb Technikum ekonomicznego) zajął V miejsce w etapie centralnym 40 Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych blok agrobiznes. Został laureatem OWIUR oraz stypendystą banku BGŻ BNP Paribas.

Weronika Felska (absolwentka Technikum Żywienia) zajęła 14 miejsce w powyższej olimpiadzie w bloku gastronomia, również została laureatem.

Tytuł laureata uprawnia do przyjęcia na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego m.in. na studia w SGGW w Warszawie, na  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

Eliminacje centralne UWIUR odbyły się w dniach 3-4 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół RCKU w Trzciance (woj. wielkopolskie). W eliminacjach centralnych, wzięło udział 221 uczestników z całej Polski. O zwycięstwo uczniowie walczyli w 11 blokach tematycznych.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Opiekunami są panie Barbara Wiśniewska, Marzena Wnuk Lipińska i Sylwia Furmanek.

„Master Chef Ekonoma”

W środę 8 czerwca w naszej szkole już po raz trzeci odbył się konkurs kulinarny o tytuł „Master Chef Ekonoma”. Na konkurs wpłynęło prawie 60 zgłoszeń, a do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 osób. Rywalizacja była zacięta, ale wyrównana. Tematem konkursu była potrawa, której składnikiem obowiązkowym był burak.

W skład jury weszli właściciele i szefowie kuchni najlepszych bytowskich restauracji, tj. właściciel restauracji „Jaś Kowalski”, pan Jarosław Rahn, właściciel restauracji „W Zamku”, pan Ireneusz Kuzimiński oraz szef kuchni z restauracji „Stacja smaków”, pan Mariusz Sulikowski. Rozstrzygnięcie kulinarnych zmagań nie było łatwe, ale zwycięzcy zostali wyłonieni:

I miejsce Maciej Gostomski kl. I TŻiUG – LASAGNE Z DYNI I BURAKA Z CIASTECZKIEM ORZECHOWYM I ANANASEM KARMELIZOWANYM W MIODZIE Z ROZMARYNEM

II miejsce Mateusz Stanisławski kl. III TŻiUG – ŁOSOŚ KARMELIZOWANY W SOKU Z BURAKA, PODANY NA PUREE Z GROSZKU

III miejsce Agata Wiszowata kl. II TŻiUG – BURACZANE PIEROGI Z ZIOŁOWYM SERKIEM, RUKOLĄ I SOSEM MIĘTOWYM

Zwycięzcom gratulujemy a jury dziękujemy za ufundowanie cennych nagród!

Warsztaty edukacyjne w Górach Świętokrzyskich

Zakończyły się międzyszkolne warsztaty edukacyjne trzech współpracujących ze sobą szkół: ZSP z Rumi, ZSH z Sopotu i ZSE-U z Bytowa. Podczas pięciodniowych  warsztatów odbywających się w Górach Świętokrzyskich, młodzież zdobywała wiedzę teoretyczną i praktyczną. Przeprowadzała pilotaż, pełniła rolę przewodników miejskich i terenowych, poznawała atrakcje turystyczne, poszerzała swoją wiedzę z wielu przedmiotów.

Galeria zdjęć:
https://drive.google.com/folderview?id=0B2LKKcWRTqqueUZQbHRTQ1haVEE&usp=sharing