Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2016

Lekcje niekoniecznie w szkole

Uczennice klasy II TOT wcieliły się w rolę przewodników miejskich. Dnia 19 października wraz z p. Renatą Bukowską pojechały do Słupska i tam połączyły teorię z praktyką. Mimo złej pogody dziewczyny dzielnie sprostały zadaniu. Każda z uczennic miała za zadanie przedstawić wybraną atrakcję turystyczną Słupska. Oprócz przewodnictwa miejskiego II TOT poznała działalność Centrum Informacji Turystycznej, bazę noclegową i gastronomiczną miasta oraz miała okazję zwiedzić Ratusz wraz z gabinetem Prezydenta Słupska. W planie pilotażu były następujące atrakcje: Ratusz, Pomnik Zamenhoffa, Złota Kamienica, Brama Młyńska, Spichlerz Richtera, Stara Poczta, Kościół Mariacki, Zamek Książąt Pomorskich, Nowa Brama, Pomnik “Upokorzonego”, Kościół św. Jacka, Baszta Czarownic, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Krzyża, Kaplica św. Jerzego, Stary Tramwaj. Odwiedziły również najstarszą pizzerię w Polsce i Bar Mleczny “Poranek”. W trakcie podróży autokarem uczennice przedstawiały historie i atrakcje mijanych miejscowości, poznały zasady pracy kierowcy autokaru.  Lekcje terenowe łączą przyjemne z pożytecznym, oprócz nauki pilotażu zwiedzamy miasto.

 

Młoda Krew Ratuje Życie


10.X.2016 24 uczniów Szkolnego Koła Honorowych Dawców Krwi, w ramach konkursu Młoda Krew Ratuje Życie, oddała
10.800 ml krwi.

Otrzęsiny pierwszoklasistów

14. października odbyła się impreza integracyjna uczniów klas pierwszych – otrzęsiny, które już na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych zmagali się w różnych konkurencjach przygotowanych przez starszą klasę. Aby zapał pierwszaków nie malał, do zabawy włączyli się wychowawcy, którzy podtrzymywali swoich podopiecznych na duchu i mobilizowali do rywalizacji. Zabawa była przednia. Wszyscy pełni zapału, humoru bawili się. Animuszu dodały przebrania i pomysłowe konkurencje. Rywalizacja była zacięta na tyle, że jury miało problem z punktowaniem zadań. W ostatecznym rozliczeniu, klasy zajęły miejsce: I – żywieniowcy, II – logistycy i handlowcy, III – hotelarki i turyści, IV – spedytorzy oraz V – ekonomiści. W obliczu tak miłej zabawy, nie było przegranej i wszyscy uczestnicy zmagań zostali nagrodzeni słodyczami. Za zakończenie otrzęsin, uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, po czym oficjalnie zostali przyjęci do szkolnej społeczności uczniowskiej.

Tak dobra zabawa nie odbyłaby się jednak bez odpowiedniej organizacji. Na wielkie brawa za organizację zasłużyła sobie klasa II Technikum Ekonomicznego z wychowawcą.

Następne otrzęsiny już za rok.

Pomoc dla hospicjum

14 października zakończyła się zbiórka artykułów pielęgnacyjnych dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku.
Nasi uczniowie z entuzjazmem odpowiedzieli na apel placówki. Zebraliśmy: 54 paczki chusteczek, 13 paczek pieluszek i wiele artykułów kosmetycznych. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję. Jeśli w dalszym ciągu chcielibyście pomagać hospicjum szukajcie informacji na stronie www.pomorskiehospicjum.pl.

Warsztaty geograficzno – hotelarskie 2016

Już po raz kolejny odbyły się warsztaty geograficzne w naszej szkole. Pomimo nieciekawej aury za oknem, postanowiliśmy pojechać do Dobrzycy i Kołobrzegu. Program warsztatów był bardzo napięty. Panie Hanna Jaworska i Alicja Rzepka zarządziły wyjazd o 6.30. Więc jeszcze zaspani wyruszyliśmy po przygodę. Myśląc, że sobie pośpimy, każdy leniwie przecierał oczy ze zdumienia, gdy o godzinie 8.00 rozdano nam pierwsze zadanie do wykonania. Gdy dojechaliśmy do Dobrzycy byliśmy idealnie rozbudzeni i… czekaliśmy na przerwę. Lecz nie było tak łatwo. Dobrzyca powitał nas pochmurnym niebem. Jednak na brak słońca przestaliśmy narzekać, ponieważ oczarowały nas bajkowe ogrody. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się do Japonii, Anglii, Francji i w wiele innych miejsc świata. Ogrody Hortulus wielokrotnie zdobywały nagrodę Polskiej Izby Turystycznej, nam skradły serce. Z Dobrzycy pojechaliśmy do Kołobrzegu. Tam czekały na nas kolejne zadania, m.in. :
– warsztaty hotelarskie w Hotelu Aquarius SPA *****
– zajęcia z topografii miasta, pilotaż, zwiedzaliśmy wystawę plenerową Muzeum Oręża Polskiego.
Na koniec otrzymaliśmy zadanie specjalne. Jedni szukają skarbu w okolicach Wałbrzycha, my mieliśmy go znaleźć w Kołobrzegu. Na podstawie znanej zabawy Geocaching otrzymaliśmy wytyczne do odczytania kordów (współrzędnych geograficznych). Jednak, aby odczytać poprawne współrzędne, należało najpierw wykonać określone zadania naprowadzające nas na ślad skarbu. Czy go znaleźliśmy? Pojedź z nami na następne warsztaty, a może podzielimy się z Tobą!

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły
pomyślności oraz spełnienia wszelkich
planów i pragnień zawodowych.