Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: listopad 2016

Spotkanie z wielkim Polakiem

W czwartek 17 listopada naszą szkołę  odwiedziła Halina Orłowska-Szpitalny, która jest spokrewniona z Hieronimem Derdowskim.

Urodziła się w Bytowie, na ziemi kaszubskiej. Jest twórcą Akademii Rozwoju Człowieka i Domu Kultury Chrześcijańskiej w Gdyni. Prowadzi poradnię psychologiczno-duchową. Jest autorką i wydawcą książek o rozwoju wewnętrznym człowieka.

Pani Halina przeprowadziła prelekcje na temat: „Hieronim Derdowski wzorem niezłomnej walki o dobre imię dla Polski i Kaszub”. Przedstawiła nam  życie Hieronima Derdowskiego pełne pasji i przygód . Opowiedziała nam o twórczości i wielkim patriotyzmie pisarza. Dowiedzieliśmy się również, że Hieronim Derdowski próbował porwać swoich braci Kaszubów w świat zapasów o dobro, szczęście, człowieczeństwo, ofiarowywał im każdą przez siebie zdobytą wiedzę, aby pięli się wyżej. Był wzorem niezłomnej walki o dobre imię dla Polski i Kaszub. To właśnie Hieronim Derdowski jest autorem kaszubskiego marszu patriotycznego

Uczniowie z wielkim zainteresowanie wysłuchiwali historii o pisarzu. Jesteśmy zaszczyceni wizytą Pani Haliny Orłowskiej-Szpitalny, w naszej szkole, tym że mogła nam przedstawić w tak interesujący sposób życie wybitnego pisarza Hieronima Derdowskiego. Nasza szkoła znajduje się przy ulicy Hieronima  Derdowskiego,  dlatego też  jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy lepiej poznać jego życie i twórczość.

Wizyta w Gdańsku

Dnia 22 listopada uczniowie klasy II TŻ i III TOT/TH pod opieką pani Sylwii Furmanek i Alicji Rzepki, wzięli udział w wycieczce szkolnej do Gdańska. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Młodzież z powagą i zainteresowaniem oglądała ekspozycję i słuchała relacji przewodnika. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Jumpcity (parku trampolin) i zajęcia z trenerem. Uczniowie starali się udowodnić, że walka z grawitacją jest możliwa i spełniali swoje marzenia o lataniu. Zabawa była wyśmienita !!! Wycieczkę zakończono wizytą w centrum handlowym i w dobrych humorach wszyscy wrócili do domu.

Literacka wena Sary

Pod koniec października poznaliśmy wyniki XI Edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Mottem przyświecającym konkursowi był cytat z powieści „Dom z papieru” Carlosa Maríi Domíngueza Biblioteka jest bramą w czasie. II miejsce w konkursie zajęła uczennica naszej szkoły Sara Bojanowska z klasy II TSE. Sara nie tylko czyta, ale również pisze i  recenzuje.  Serdecznie gratulujemy wygranej!

Niezwykły spektakl

Dnia 16.11.2016 o godzinie 19.00  Teatrze Muzyczym w Gdyni odbył się spektakl pt Ghost, na który My- uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczo-Usługowych  klas II TSE i TH mieliśmy zaszczyt być.
Musical opowiada historię wielkiej miłości Sama i Molly. Pewnego dnia Sam zostaje zastrzelony i jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly wciąż grozi niebezpieczeństwo. Za wszelką cenę pragnie nawiązać kontakt z ukochaną. Zawieszony pomiędzy światem żywych i umarłych próbuje rozwikłać tajemnicę swojej śmierci, a pomaga mu w tym kobieta medium Oda Mae Brown. Wszystkie elementy, które zawarte są w tego typu przedstawieniach były na wysokim poziomie. Efekty iluzjonistyczne, które wprawiały w zaskoczenie np. duch przechodzi przez drzwi, bądź przesuwa  różne przedmioty,  były bez wątpienia wynikiem ciężkiej pracy techników. Scenariusz, piękna muzyka oraz niezwykła choreografia odsłoniły ciężką pracę nie tylko aktorów ale również orkiestry, tancerzy oraz osób odpowiedzialnych za oświetlenie. Wszystkie te elementy współgrały ze sobą idealnie i stworzyły doskonały nastrój. Serce widzów skradła aktorka grająca Oda Mae Brown swoją fenomenalną grą aktorską i cudownym głosem. Na laury zasługuje również głos spektaklowej Molly ,który był delikatny i leciutki oraz cudownie współgrał z orkiestrą. Spektakl bez wątpienia jest wart polecenia. Jest to  opowieść o miłości, która potrafi przetrwać nawet najtrudniejszą próbę. Cudowne głosy aktorów, ich gra, muzyka czy efekty specjalne są zdecydowanie godne uwagi.

Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej

Dnia 24.1.2016 r. odbył się w naszej szkole Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt. Udział w zawodach wzięły 4 zespoły:

  • ZSOiT – Miastko
  • ILO – Bytów
  • ZSEU – Bytów
  • ZSP – Bytów

Wyniki końcowe:

  • I miejsce – ILO – Bytów
  • II miejsce – ZSEU – Bytów
  • III miejsce – ZSP – Bytów
  • IV miejsce – ZSOiT – Miastko

Organizatorem turnieju i opiekunem naszej drużyny była p. Beata Pawłowska-Treder.

Warsztaty z geografii w ramach projektu „Kompetentni na starcie”

W październiku i listopadzie uczniowie klasy I TO pod opieką pani Hanny Jaworskiej uczestniczyli w zajęciach terenowych, w czasie których mierzyli pomiar przepływu cieku wodnego rzeki Boruja oraz badali zmiany koryta rzecznego wywołane różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Do wykonania pomiarów potrzebowali ,,bardzo profesjonalnego sprzętu” w postaci: taśmy mierniczej, stopera, tyczki geodezyjnej, pływaków, które ostatecznie zastąpiły nam kawałki drewna, kaloszy, podkładek do pisania i papieru milimetrowego.
Uczniowie brodząc po rzece i taplając się w błocie zebrali dane, które posłużyły im do obliczeń i analizy zmian w obrębie koryta rzecznego:
1.Zmierzyli prędkość przepływu wody w rzece Boruja.
2.Zmierzyli przekrój mokry, czyli figurę, która powstaje przez wypełnienie koryta rzecznego w przekroju poprzecznym.
3.Zebrali materiał skalny potrzebny do analizy koryta rzecznego.
4.W czasie zajęć kameralnych narysowali przekrój mokry potoku i na jego podstawie obliczyli przepływ rzeki.
5.Prace nad analizą zmian w korycie rzeki i jej możliwymi konsekwencjami nadal trwają.
W czasie zajęć panowała badawcza i jednocześnie sympatyczna atmosfera. Każdy chciał zakosztować błotka na swojej twarzy.

Mistrzowie powiatu w futsalu

W środę 16 listopada br.w hali sportowej OSiR w Miastku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w futsalu.Uczestniczyli w nich uczniowie z 6 szkół.Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce i zapewniła sobie awans do półfinału wojewódzkiego w Człuchowie.

Skład zwycięskiego zespołu:Maciej Stolc,Maciej Zborowski,Mateusz Berent,Bartłomiej Warmijak,Fabian Górski,Tomasz Pawelski,Maciej Hinc,Tomasz Mrozek-Gliszczyński,Dawid Kurs,Jakub Rydwelski.Cały zespół zasłużył na słowa uznania za waleczność,b.dobrą grę i osiągnięty sukces.Opiekunem zespołu jest A.Bela-Jenczyk.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce-ZSEU Bytów
IImiejsce-SMS Bytów
IIImiejsce-ILO Bytów
IVmiejsce-ZSP Łodzierz
Vmiejsce-ZSP Bytów
VImiejsce-ZSOiT Miastko

Pasowanie uczniów na kucharzy

Po raz drugi w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych  w Bytowie odbyło się pasowanie uczniów na kucharzy. Uroczystość przebiegała pod hasłem: „Zawód z pasją życie ze smakiem”.

Uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych  ślubowali, że będą pilnie się uczyć i rozwijać swoje pasje kulinarne. Młodzież po raz pierwszy założyła czepki kucharskie oraz otrzymała pamiątkowe rękawice kuchenne. Na galę zostali zaproszeni rodzice, przedstawiciele lokalnych restauracji i dyrekcja szkoły. Uczniowie klasy drugiej uświetnili to wydarzenie przygotowując część artystyczną i słodki poczęstunek w postaci przepysznego tortu.

Kolejny sukces Ekonoma

W sobotę 19 listopada w partnerskiej Szkole Zawodowej na Rugii odbył się 15 konkurs kulinarny o Puchar  Starosty Rugii. Po raz drugi zaproszono nas do rywalizacji. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu, rozpoznaniu produktów oraz  przygotowaniu 4-daniowego menu dla 8 osób  w konkursie udział wzięła  młodzież z najbardziej renomowanych  restauracji  na wyspie Rugii oraz  nasza uczennica z klasy II TŻiUG Hanna Szczerba, która sporządziła menu składające się z następujących potraw:

Przystawka zimna- Śledź w trzech smakach na bazie z pumpernikla

Zupa- Consomme z  ravioli nadziewanym  porem i  szpinakiem

Danie główne- Rumsztyk z sosem piwnym podany na puree francuskim z kapustą i dynią w otoczeniu boczniaka  mikołajkowego

Deser- Mus z kaszy manny w czekoladzie z sosem śliwkowym i karmelizowanym jabłkiem

Wszystkie receptury potraw konkursowych opracowała uczennica IV klasy Agnieszka Pluto Prądzińska, która miała reprezentować nasza szkołę w tym  konkursie. Niestety z przyczyn zdrowotnych, nie mogła wziąć udziału i trzeba było szukać godnego zastępcy. Spośród wielu uczniów technikum żywienia Wybraliśmy Hanię Szczerba, która bez wahania podjęła się tego wyzwania.

Udział w konkursie był dla niej szkołą życia, ponieważ na przygotowanie miała zaledwie trzy dni.

Hania zauroczyła jury  wspaniałymi daniami, ale też prawdziwą pasją do gotowania oraz uśmiechem na twarzy.  Udział w konkursie okazał się ogromnym przeżyciem i niezapomnianym doświadczeniem. W rezultacie Hania  zajęła III miejsce oraz otrzymała atrakcyjne nagrody: puchar, 100 euro  i profesjonalny zestaw do carvingu.

Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

 

Spedycja i logistyka oczami praktyka

W ramach współpracy naszej szkoły z firmą Drutex odbyło się już drugie spotkanie uczniów technikum spedycyjnego i logistycznego z Panem Tomaszem Ciersonem – jednym z dwóch logistyków, który jest wieloletnim i doświadczonym specjalistą w swoim fachu.

Spotkanie z klasami ITS i ITL dotyczyło między innymi:

-zakresu pracy spedytora, co przybliżyło młodym spedytorom i logistykom czynności jakie powinien wykonywać pracownik na jego stanowisku,

– kwalifikacji niezbędnych do zajmowania stanowiska specjalisty ds. logistyki w firmie produkcyjnej,

-rodzaju ryzyka jakie towarzyszą decyzjom podejmowanym przez spedytora i logistyka w dużej firmie,

– predyspozycji , które powinien mieć każdy spedytor bądź logistyk.

Spotkanie było bardzo interesujące. Pan Tomasz Chętnie odpowiadał na pytania związane z wykonywaną pracą w znanej i największej bytowskiej firmie, produkującej okna.