Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: grudzień 2016

Mecz charytatywny i Wigilie klasowe

Wycieczka do Berlina

W dniach 16-17 grudnia odbyła się wycieczka szkolna do Berlina. W wycieczce tej brali udział uczniowie klas 1 TLH, 1TŻ, 1TS , 2TH, 2TŻ, 3TH  i maturzyści z klas 4TOT/HOT i 4TŻ.

Opiekunami wycieczki były  P.Beata Knuth, P.Katarzyna Koterba, P.Beata Pradella i P.Hanna Finster-Wirkus.

W piątek o 4 nad ranem (dla niektórych jeszcze w nocy) wyjechaliśmy z Bytowa.

 

Wycieczka rozpoczęła się pobytem w Aquaparku Tropical Island. Spędziliśmy tam cały dzień bawiąc się i szalejąc w tak zjawiskowym miejscu. Basen był tak ogromny, że zmieściłaby się w nim amerykańska Statua Wolności. Najbardziej dla nas ekscytująca była najwyższa zjeżdżalnia w Niemczech, pędziliśmy z prędkością 70 km/h! Niektórzy pogubili przy tym stroje kąpielowe. Lot balonem, rwąca rzeka na zewnątrz przy -4 stopniach Celsjusza, laguna czy las tropikalny to tylko niektóre z przyjemności, jakie nas spotkały. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją w jednej z restauracji na wyspie, a później wizytą w niemieckim supermarkecie, gdzie każdy obkupił się w przeróżne niemieckie słodkości.  

Następny dzień zaczęliśmy bardzo wczesnym rankiem od zwiedzania zabytków i atrakcji Berlina.

Byliśmy m.in. na Placu Poczdamskim, spacerowaliśmy w okolicach byłego Muru Berlińskiego, zobaczyliśmy również pomnik pomordowanych Żydów Europy oraz Bramę Brandenburską. Następnymi etapami wycieczki były Reichstag, spacer aleją  Unter den Linden na Alexanderplatz, zwiedzanie Galerii Narodowej oraz Wieży Telewizyjnej. Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji mieliśmy czas wolny, w ciągu którego największym zainteresowaniem cieszył sie jarmark świąteczny –  Weihnachtsmarkt – oraz jedyne w Berlinie najbliższe polskiej granicy centrum handlowe angielskiej sieci Primark. Zmęczeni i zmarznięci wyjechaliśmy z Berlina o godz: 18.00.

Wycieczka zakończyła się szczęśliwie. Wszyscy w dobrych humorach i pełni niezapomnianych wrażeń dotarli do domów po północy. Już planujemy następną wycieczkę z równie zgraną ekipą.

Finał konkursu na najsmaczniejsze i najpiękniejsze wypieki świąteczne

W miniony poniedziałek 19 grudnia odbył się finał konkursu na najsmaczniejsze i najpiękniejsze wypieki świąteczne, skierowany do uczniów technikum żywienia. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o tradycjach polskich i wypiekach bożonarodzeniowych.

Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele i dyrekcja przyznała:
I miejsce Ania Bielicka, Wiktoria Majkowska, Dagmara Kaiser 
II miejsce Mariola Mielewczyk Edyta Neumuller, Aleksandra Reschka
III miejsce Monika Taraszewicz, Ewa Wantoch Rekowska, Karolina Onichowska
Wszystkie wypieki sprzedano na aukcji charytatywnej, z której uzyskano ponad 480zł i przeznaczono na WOŚP. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za okazane dobre serca.

Diagnostyka w spedycji

1 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie odbyło się spotkanie z wykwalifikowanym diagnostą panem Andrzejem Błyszczakiem z Centrum Obsługi Pojazdów RUDNIK. Podczas wizyty w naszej placówce Pan diagnosta zapoznał uczniów z dokumentacją i zakresem czynności, które należy wykonać w ramach badania technicznego pojazdu.

15 grudnia 2016 roku (czwartek), dzięki uprzejmości właściciela stacji Pana Artura Rudnika, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie o profilu Technik spedytor wraz opiekunem Panią Beatą Pradellą odwiedzili Okręgową Stację Kontroli Pojazdów „Rudnik” w Bytowie. Podczas tej wizyty mieli możliwość zobaczyć jak wygląda okręgowa stacja diagnostyczna, jakie jest jej wyposażenie oraz jak w praktyce przebiega proces badania technicznego pojazdów. O całym przebiegu badania opowiadał nam wcześniej poznany diagnosta tej stacji Pan Andrzej Błyszczak. Dzięki zaangażowaniu Pana diagnosty uczniowie poznali detale badania technicznego pojazdu, a także mieli zaszczyt w nim uczestniczyć. Uczniowie mogli sprawdzić ciśnienie  w oponach samochodu, poszukać numer VIN i sprawdzić zgodność z dowodem rejestracyjnym. Znaleźć wymagane wyposażenie  pojazdu, odczytać parametry podczas badania a także określić  natężenie  światła w pojeździe. Przy zachowaniu wszelkich zasad bhp mogli również wejść  do kanału diagnostycznego, gdzie Pan diagnosta  pokazywał poszczególne  elementy  sprawdzane podczas badania. Atmosfera  jaka została  tam stworzona sprawiała, że uczniowie ciekawi wiedzy zadawali mnóstwo pytań i byli zadowoleni, że mieli możliwość  uczestniczenia w takich spotkaniach.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

W piątek (09.12), poniedziałek (12.12) oraz piątek (16.12) odbyły się w naszej szkole warsztaty z Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. W trakcie pierwszych zajęć uczniowie grali w grę przybliżającą pracę parlamentu oraz przyglądali się mechanizmowi pracy mediów. Na kolejnych, uczestnicy mieli okazję wcielić się we władze samorządowe, mogli między innymi fikcyjnie startować na burmistrza i prowadzić kampanie wyborcze. Trzecie, to najważniejsze zajęcia, w trakcie których uczniowie wzięli udział w warsztatach „od narzekania do działania”. Początkowo, młodzież identyfikowała potrzeby w ich otoczeniu, by tworzyć własne projekty, które polepszą komfort życia mieszkańców Bytowa i okolic. Warsztaty miały na celu przybliżenie młodym ludziom zachowań patriotycznych i zachęcenie do działania na rzecz lokalnego środowiska.

Ciekawa lekcja historii

Ciekawa lekcja historii


Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dr. P. Ruchlewskim z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Tematem spotkania była najnowsza historia Polski, czas przełomu-Solidarność 1980-1981, uzupełniana ciekawymi slajdami z tamtych lat. Była to ciekawa lekcja historii, czekamy na kolejne.

IX edycja powiatowego konkursu pt. „Mistrz języka niemieckiego Powiatu Bytowskiego”

9 grudnia 2016r. odbyła się IX edycja powiatowego konkursu pt. „Mistrz języka niemieckiego Powiatu Bytowskiego” w Łodzierzy. ZSE-U reprezentowały:

Julia Zaborowska I a TE

Julia Treder IV HOT

Beata Knopik IV b TE

Wszyscy uczestnicy zobowiązani byli przygotować wcześniej prezentację o swojej miejscowości i okolicy, a w dniu konkursu przystąpić do testu. Uczennice ZSE-U pokonały wszystkich rywali uzyskując największą ilość punktów i zajęły pierwsze trzy miejsca, za które otrzymały cenne nagrody. Julia Zaborowska oprócz zajęcia 1. miejsca, została wyróżniona również za przygotowaną prezentację.

Uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Spotkanie z rysownikiem

W sobotę 10 grudnia br. odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły, Markiem Lencem, rysownikiem znanym m.in. z prac w magazynie „CD-Action” i „Inżynierze Budownictwa”, a wcześniej z „Kuriera Bytowskiego”.  W trakcie zajęć rysownik przedstawił historię wyboru zawodu, drogi edukacyjnej w zawodzie nauczyciela oraz rysowniczej pasji.  Wspólnie z uczestnikami zajęć P. Marek poprowadził zabawę kalamburową oraz pokazał przykładowe rysunki oraz historie z nimi związane. Na życzenie uczniów w zabawie kalamburowej pojawiły się spontaniczne zagadki autorstwa uczniów naszej szkoły.

Uczestnicy zajęć otrzymali na koniec spersonalizowane rysunki.

Lista rankingowa uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie Mobilność szansą na rozwój zawodowy i osobisty nr 2016-1-PL01-KA102-024414.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Osoby zakwalifikowane do udziału w stażu w Wielkiej Brytanii w maju 2017 r.
1.Katarzyna Kuklińska
2.Sławomir Węsierski
3.Jakub Gostomski
4.Kamila Balińska
5.Szymon Wica
6.Katarzyna Wolska
7.Klaudia Hinca
8.Patrycja Kosiecka
9.Agata Miniach
10.Justyna Durawa
11.Marta Stencel
12.Celine Prinz
13.Aldona Barlasz
14.Kacper Kopowski
15.Iga Greinke
Osoby rezerwowe:
1.Kamila Kaczmaryk
2.Justyna Skiba
Osoby zakwalifikowane do udziału w stażu w Niemczech w maju 2017 r.
1.Agnieszka Peplińska
2.Jadwiga Żołnowska
3.Patrycja Wantoch Rekowska
4.Dariana Niklas
5.Angelika Mielewczyk
6.Bartosz Ulanowski
7.Marta Jereczek
8.Karolina Butowska
9.Anna Kubska
10.Klaudia Baranowska
Osoby rezerwowe:
1.Barbara Wantoch Rekowska
2.Kamil Błaszkowski
Osoby zakwalifikowane do udziału w 3 miesięcznym stażu dla absolwentów w Wielkiej Brytanii :
1.Kinga Szymańska
2.Karolina Nowak
3.Aleksandra Maikowska
4.Agata Mudyń
Osoby zakwalifikowane do udziału w 3 miesięcznym stażu dla absolwentów w Niemczech:
1.Beata Knopik
2.Alicja Wirkus
3.Marek Szymanowski
Regulamin rekrutacji znajduje się w Biurze Projektu oraz u Koordynatora.
Serdecznie gratulujemy!

Hobby dla ciekawych świata

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez innych uczestników zabawy. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki, to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia.

W ramach zajęć z informatyki będących częścią projektu ”Kompetentni na starcie” Michał z klasy I TOT/HOT tworzy serię skrzynek “geocache”.

Finalnie ma to być ponad 100 skrzynek ułożonych od lasów Tuchomia, aż do Bytowa tworzących na mapie napis “BYTÓW”. Litery ze skrzynkami będą pojawiać się co miesiąc, od stycznia do czerwca następnego roku. Pierwsza skrzynka będąca zwiastunem projektu już znajduje się w bazie danych oraz w terenie, a mianowicie w okolicy 50 metrów od naszej szkoły.

Każdy, kto chociaż trochę “zasmakował” geocaching`u, powie, że gra uzależnia, jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu, także z rodziną na świeżym powietrzu. Tylko jak zostać “keszerem”? Jest to bardzo proste- wystarczy zarejestrować się na stronie www.opencaching.pl, znaleźć skrzynkę w okolicy, przeczytać wskazówki dotyczące miejsca ukrycia i tyle! Pozostaje nam już tylko znalezienie skrzynki. Pomóc w tym może aplikacja “c:geo” w sklepie “Play” na wszystkie telefony z Androidem. Gdy już znajdziemy skrzynkę, dopisujemy się do notesu datą i nickiem, jaki podaliśmy w rejestracji. Dane z wnętrza skrzynki należy potem uzupełnić na adresie skrzynki (w aplikacji, bądź przez stronę www). Gotowe, pierwsza skrzynka za nami! Nie martw się, pozostało ich jeszcze około 50000 do odkrycia w całej Polsce 🙂

Pięć pierwszych osób, które znajdą skrzynkę ”Żydowski cmentarz” znajdującą się przy naszej szkole, poprawnie odnotują znalezienie w systemie, może zgłosić się do p. Renaty Bukowskiej po dodatkowe punkty z zachowania! Proszę pamiętać o podaniu nicku z rejestracji w celu weryfikacji oraz nie niszczeniu skrzynki i pozostawieniu jej w takiej formie, jakiej się ją znalazło, aby mogła upamiętniać to miejsce przez kilka następnych lat. Powodzenia!

Zdjęcia przedstawiają przykładowe skrzynki i ich zawartość.