Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: czerwiec 2017

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Superhandlowiec Ekonoma

W tym roku po raz pierwszy wybieraliśmy Superhandlowca Ekonoma spośród wszystkich uczniów klas kształcących się w zawodzie Technik Handlowiec.

Eliminacje odbyły się w dwóch etapach, pierwszy polegał na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej z zakresu handlu, drugi zaś na wykonaniu symulacji działań handlowych, z którymi możemy się spotkać w zakładzie pracy. Patronat w tym roku nad konkursem objął Market Kaufland z Bytowa, który nie tylko sprawuje opiekę podczas zdobywania wiedzy praktycznej naszych uczniów, ale także był hojnym sponsorem konkursu.

Do praktycznych zmagań zakwalifikowało się siedem osób, z których wyłoniono trzech Superhandlowców:

I miejsce Marta Jereczek klasa III TH

II miejsce Julia Jerszewska klasa II TH

III miejsce Karolina Butowska klasa III TH

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy wszystkich handlowców do brania udziału w kolejnej edycji konkursu.

FINAŁ AKADEMII NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU

Byliśmy w pięknym Krakowie

„Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to jedna z największych kuźni młodzieżowych projektów społecznych i inkubator przyszłych elit!” – tak o projekcie ANP mówią jego twórcy , Klub Jagielloński, działający przy wydziale prawa UJ. Członkowie dodają, że pracują dla dobra Polski i tej samej postawy uczą młodzież: profesjonalnie i praktycznie, na poważnie i z uśmiechem. Łącząc tradycję z nowoczesnością realizują trzy ścieżki działalności: pielęgnujemy kulturę pamięci, przygotowujemy do samorządności i promujemy patriotyzm gospodarczy. I właśnie w taki projekt zaangażowaliśmy się my, młodzież ekonoma.

Najpierw braliśmy udział w 3 blokach warsztatów – grach symulacyjnych: Parlament 2.0, Moje miasto oraz w zajęciach: „Od narzekania do działania”. Potem wykonaliśmy 3 zadania konkursowe, w tym praktyczny projekt społeczny. Nasz miał dość szeroki zasięg – objął kilka bytowskich szkół i przedszkole – i polegał na pisaniu listów do chorych dzieci, których profile funkcjonują w ramach Fundacji „Marzycielska poczta”. To dzieci w różnym wieku i z różnymi dolegliwościami. Łączy je to, że przez swoje niedomagania są wykluczone z normalnego funkcjonowania, z kontaktów rówieśniczych, spędzają czas na oddziałach szpitalnych lub w domach. Listy są dla nich namiastką kontaktu ze światem. W sumie zebraliśmy ponad 150 listów i rozesłaliśmy je do adresatów. Nasze działania odbywały się pod kierunkiem pań Elżbiety Pałasz i Hanny Finster-Wirkus.

Za działanie społeczne zostaliśmy wyróżnieni zaproszeniem na galę finałową projektu do Krakowa. Znaleźliśmy się wśród ponad 70 szkół z całej Polski i spędziliśmy wspaniałe 2 dni. Pierwszego braliśmy udział w grach ulicznych, poznając miasto w bardzo intensywny i ciekawy sposób i integrując się z innymi uczestnikami m.in. na koncertach i zwiedzając Kraków. Drugiego dnia odbyła się gala na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas której każda z obecnych szkół przedstawiała przed komisją zrealizowany projekt społeczny. Było to ciekawe i inspirujące, bo zachęciło nas do podejmowania kolejnych działań i wciągania w to naszych kolegów i koleżanek.

Czas w Krakowie spędziliśmy bardzo twórczo. Zdążyliśmy zwiedzić Wawel, pożydowską dzielnicę Kazimierz , byliśmy na Skałce w podziemiach kościoła obejrzeliśmy miejsce spoczynku m.in. Czesława Miłosza, Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego czy Adama Asnyka. Poza tym intensywnie poznawaliśmy stary Kraków: Rynek, Kościół Mariacki, kościół o. Franciszkanów z witrażami W. Wyspiańskiego, przylegające do rynku urokliwe uliczki z ważnymi miejscami dla naszej kultury czy historii.

Wróciliśmy pełni wrażeń i z zastrzykiem pozytywnej energii, by podejmować jakieś ciekawe działania dla dobra wspólnego.

Opiekunem naszego wypadu była pani Hania .

 

Michalina Malek

Agata Stoltman

Krzysiek Grobelny

Bartek Mielewczyk

Grupa nauczycieli Ekonoma – projekt mobilności w programie Erasmus+ w Niemczech

8 nauczycieli ZSE-U w dniach 12.06 – 16.06.2017r. odbyło job shadowing w BSZ Hugo Junkers, Dessau-Roßlau, Niemcy w ramach projektu pt.:  „Mobilność szansą na rozwój zawodowy i osobisty”. Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Zadania nauczycieli podczas wyjazdu:

  1. Obserwacja pracy nauczycieli oraz zajęć lekcyjnych w Centrum Kształcenia Zawodowego im. Susanne Eger oraz Centrum Szkolenia Zawodowego „Hugo Junkers” w Dessau.
  2. Zapoznanie z dualnym systemem edukacji w Niemczech ze szczególnym uwzględnieniem Saksonii .
  3. Obserwacja kształcenia praktycznego w „Hugo Junkers”
  4. Zapoznanie się z kształceniem zawodowym w Centrum Szkolenia Zawodowego „Hugo Junkers” i zakładzie pracy (system dualny)
  5. Obserwacja pracy oraz kształcenia praktycznego w stołówce Uniwersytetu Lipskiego „Mensa am Park“

 

Międzyszkolne Warsztaty Turystyczne – Góry Stołowe, Praga

W dniach 5-9 czerwca. 2017r. odbyły się Międzyszkolne Warsztaty Turystyczne – Góry Stołowe, Praga. Były to wspólne warsztaty 3 szkół: z Rumi, Sopotu i Bytowa.

Fotorelacje z praktyk zawodowych

Master Chef Ekonoma !!!

W dniu 31.05.17r. odbył się finał szkolnego konkursu kulinarnego o tytuł Master Chef Ekonoma. W jury zasiedli: pan Mariusz Sulikowski, szef kuchni w restauracji Stacja Smaku oraz pan Jarosław Rahn właściciel restauracji Jaś Kowalski. Tematem przewodnim kulinarnych zmagań była czekolada 🙂 


I miejsce zajęła Hanna Szczerba kl II TŻiUG oraz tytuł Master Chef Ekonoma
II miejsce Maciej Gostomski kl II TŻiUG
III miejsce Monika Taraszewicz kl II TŻiUG
Zwycięzcom szczerze gratulujemy.

Jak nie czytam, jak czytam

Dnia 1 czerwca szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa nie tylko wśród młodego pokolenia, lecz również wśród całego społeczeństwa. W akcji udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły dają przykład swoja postawą innym.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w jednej chwili czytało jednocześnie 432.608 uczniów z całej Polsce. Czy uda się pobić rekord? Warto próbować i warto czytać 🙂