Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2017

Wycieczka do Gdańska

Dnia 26 października br. uczniowie klasy IV TOT/HOT uczestniczyli w klasowej wycieczce do Gdańska. Pierwszym punktem docelowym było Muzeum II wojny światowej, które wywarło duże wrażenie wśród uczniów. Była to pamiętna lekcja historyczna, która z pewnością zostawiła ślad w ich młodych umysłach.

Ograniczony czas nie pozwolił na dogłębne zapoznanie się z treścią wystawy. Z pewnością wielu uczniów z przyjemnością powróci do tego miejsca. Muzeum spotyka się z aprobatą nie tylko Polaków, ale i obcokrajowców, dla których wszystkie muzealne obiekty zostały opisane zarówno w języku polskim jak i angielskim. kolejnym punktem wycieczki była Fun Arena, gdzie uczniowie przeżyli fascynującą przygodę, łącząc swoje siły w Escape room’ach. W ciągu 60 minut wykorzystywali swoje detektywistyczne zdolności i przenieśli się w świat rodem z prawdziwych filmów akcji. Była to emocjonująca walka z czasem. Oczywiście jak przystało na nastolatków, czas pomiędzy atrakcjami wypełniała Galeria Bałtycka.

 

Projekt edukacyjny Inspiracje

W ramach projektu edukacyjnego Inspiracje prowadzonego przez Fundacje Inspirujące przykłady klasa pierwsza technik spedytor udała się do Gdańska. Cała klasa uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Centrum Rozwoju Talentów. Dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa wspólne działania. Po ciekawych zajęciach jedna grupa udała się do firmy Omida Logistics, która   świadczy usługi z zakresu spedycji morskiej, drogowej oraz lotniczej. Zapewnia również transport krajowy oraz międzynarodowy. Na miejscu zapoznali się z pracą poszczególnych działów. Uczestniczyli również w bardzo ciekawym spotkaniu z Prezesem Zarządu panem Bartłomiejem Glinka. Druga grupa w tym czasie zapoznała się działalnością firmy Ekoinbud/Ekologiq- producenta całorocznych domów drewnianych w technologii energooszczędnej. Uczestniczyła w spotkaniu z Prezesem Tomaszem Balcerowskim. Młodzież zobaczyła jak wygląda proces produkcyjny poszczególnych elementów. Zwiedzała również budowę pasywnego domu.

 

Wymiana z Winoną – podsumowanie

19 października br. odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, z partnerskiego miasta Winona. Nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną relacjonującą pobyt amerykanek w Polsce. Omówiono także korzyści jakie płynęły z wymiany uczniów m.in. pogłębienie więzi między uczestnikami wymiany, poszerzenie umiejętności językowych i interpersonalnych, a także znajomości wiedzy o partnerskich krajach.

Otrzęsiny 2017

Dnia 13-go, w piątek odbyły się Otrzęsiny klas I. Organizatorami konkurencji była klasa II TŻiGD. W imprezie wzięły udział wszystkie I i II klasy naszej szkoły. Wszystkie klasy dzielnie walczyły. Pierwsze miejsce zajęła klasa I TS, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

LOGISTYCY I HANDLOWCY W GDAŃSKU

LOGISTYCY I HANDLOWCY W GDAŃSKU

W ramach projektu edukacyjnego Starter-Up
klasa pierwsza technik logistyk-handlowiec podzielona na 2 grupy udała się do Gdańska do firm o profilu podobnym jak ten, który ma nasza klasa. Grupa technik handlowiec udała się do Ergo Areny i uczyła się, jak sporządzić kosztorys koncertu artysty-muzyka. Z kolei grupa technik logistyk zwiedzała trójmiejską firmę Sescom. Logistycy brali też udział w zajęciach z modernizacji aparatów do robienie zdjęć w sieci handlowej Carefour.

To była nasza pierwsza branżowa wycieczka. Pierwsza, ale bardzo ciekawa i udana.  Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i wróciliśmy zadowoleni. Opiekunkami i pomysłodawczyniami wyjazdy były Panie:

Lidia Ryngwelska-Saldat oraz

Mirosława Kożyczkowska.

INFORMACJA O STANIE REALIZACJI ZADAŃ OŚWIATOWYCH W POWIECIE BYTOWSKIM

INFORMACJA O STANIE REALIZACJI_ZADAŃ OŚWIATOWYCH    <——–

Z WIZYTĄ W RESTAURACJI „JAŚ KOWALSKI”

Z WIZYTĄ W RESTAURACJI „JAŚ KOWALSKI”

W środę 11.10.17r. uczniowie klasy IV TŻiUG, dzięki uprzejmości pana Jarosława Rahna odwiedzili restaurację „Jaś Kowalski”. Młodzież zapoznała się z obsługą i możliwościami profesjonalnego programu komputerowego dla gastronomii. Nowa wiedza pomoże uczniom w powiązaniu wiedzy teoretycznej z praktyczną a także w zdobyciu kwalifikacji zawodowych. 

Dzień Edukacji Narodowej

Wymiana uczniowska Bytów-Winona 2017 r.

Po zakończeniu roku szkolnego 2016/2017, w lipcu,  troje uczniów bytowskich szkół średnich: ZSE-U ( Aleksandra Kobierowska i Michał Gospodarek)  oraz  I LO (Karol Trzebiatowski)  gościło u siebie 3 amerykanki: Lauren Graf, Emily Boettger i Julię Fravel.

Uczniowie musieli wykazać się wysoką znajomością języka angielskiego, dużą kreatywnością i dobrą organizacją czasu. W pierwszym tygodniu pobytu na Ziemi Bytowskiej uczniowie z Winony zostali powitani przez burmistrza Bytowa, Ryszarda Sylkę oraz dyrektorów szkół. Kolejne tygodnie upłynęły im na poznawaniu Bytowa, jego okolic oraz kilku większych miast Polski, w tym: Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Malborka. Spędzili też aktywnie czas jeżdżąc konno i korzystając z wielu atrakcji, jakie oferują miasta nadmorskie.

Amerykanki miały również okazję posłuchać na żywo polskiej muzyki podczas Dni Bytowa oraz obejrzeć mecz piłki nożnej na PGE arenie w Gdańsku.

Dziewczynom zasmakowały również polskie potrawy, takie jak pierogi czy tradycyjny polski chleb. Poszerzyły również wiedzę na temat polskich tradycji, historii i języka.

W roku 2018, w lipcu Ola, Michał i Karol odwiedzą Julię, Emily oraz Lauren w USA podczas drugiej części wymiany. Z pewnością, będą to równie niezapomniane i wyjątkowe chwile, jak te spędzone z Amerykankami w Polsce.

 

Warsztaty kuglarskie w ramach BytOFFsky Festiwal 2017

Na sali gimnastycznej Ekonoma odbyły się warsztaty kuglarskie pod czujnym okiem Pani Marioli Jakackiej (dyrektora GCK w Nędzy) i jej podopiecznych. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy II technikum spedycji.