Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: listopad 2017

Powiatowy przegląd małych form teatralnych „Pomyślmy o HIV”

Laureatka Konkursu Literackiego Powiew Weny 2017

Już po raz drugi Sara Bojanowska, uczennica klasy III TSE znalazła się w gronie laureatów Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew weny”. Sara zajmując II, zaszczytne miejsce powtórzyła sukces sprzed roku. „Powiew Weny” to konkurs dla osób tworzących literaturę, zarówno prozę, jak i poezję. Inspiracją dla uczestników konkursu był cytat zaczerpnięty z poezji Hanny Makurat – laureatki „Powiewu Weny” z 2015 roku brzmiący „Trzecią miłość zaplata się jeszcze mocniej„.  Sara poradziła sobie świetnie z zadaniem wykorzystując motto do fabuły swojego opowiadania.

Serdeczne gratulacje i dalszych pomyślnych powiewów weny 🙂

Teatr tańca – Kwieciste Gwiazdy

Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy” w wykonaniu ukraińskiej grupy tanecznej – wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka z miejscowości Kiwercy. Prezentowany przez nich program obejmuje 18 układów tanecznych  (tańce ludowe świata, balet klasyczny, tańce współczesne, towarzyskie, etiudy taneczne, taneczne inscenizacje bajek). Ogromną atrakcją, oprócz kunsztu młodych tancerzy, są piękne kolorowe stroje. Występy Teatru Tańca „Kwieciste Gwiazdy”, bo tak po polsku nazywa się grupa, budzą zawsze wielkie emocje u zgromadzonej publiczności.

I TH zdobywa doświadczenie

Uczniowie klasy I TH od września zdobywają doświadczenie praktyczne w markecie Kaufland. Trzy lekcje w tygodniu spędzają pod bacznym okiem fachowców na sali sprzedażowej, w magazynie, w punkcie obsługi klienta.

Duże wrażenie zrobił czas spędzony na stanowisku kasowym. Obsługa kasy fiskalnej wymaga znajomości sprzedawanych produktów i refleksu. Nasi praktykanci zapoznają się ze strukturą i specyfiką stanowisk pracy sprzedawcy, planują rozmieszczanie towarów, uczą się pracy w zespole, ćwiczą łatwość nawiązywania kontaktów i komunikatywność.

Życzymy sukcesów w poznawaniu ścieżki kariery!

 

Mecz piłki ręcznej chłopców

Dnia 16.11.2017 r. na sali sportowej ZSEU odbył się mecz piłki ręcznej chłopców.

Wycieczka na Uniwersytet Gdański w ramach projektu NASZ PATRIOTYZM

Trzynastego listopada pojechaliśmy na wycieczkę na Uniwersytet Gdański w ramach projektu NASZ PATRIOTYZM. Pojechały klasy ITS, ITE i kilkoro uczniów z 1 TOT.

Zwiedziliśmy Wydział Nauk Społecznych, który mieści się w bardzo przestronnym i nowoczesnym budynku. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w uczelnianym radio MORS, w którym swoje zajęcia mają m. in. studenci dziennikarstwa. Kolejnym ciekawym punktem było zwiedzanie uniwersyteckiej biblioteki, która wszystkich zadziwiła rozmiarem zbiorów bibliotecznych i oryginalną architekturą. Niektórzy uczniowie planują tam wrócić, już jako studenci.

Mogliśmy też sprawdzić swoje umiejętności językowe, gdyż wysłuchaliśmy wykładu o Syrii w języku angielskim. Na spotkaniu byli obecni również studenci z Uniwersytetu Gdańskiego. Pan Majed Tinawi pięknie opowiadał o tym kraju sprzed wojny i przedstawił obecną sytuację, która tam panuje oraz poruszył temat uchodźców. Przekonywał, że obraz w mediach bardzo często nie oddaje rzeczywistości.

Uczestniczyliśmy również w wykładzie Ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, który w barwny sposób przedstawił oblicza islamu. Duże zainteresowanie tym wykładem spowodowało, iż niektórzy musieli siedzieć na podłodze czy schodach….

Była to nieoceniona lekcja historii, religioznawstwa oraz tolerancji.

Pasowanie na kucharza.

Trzydziestu uczniów I klasy TŻiUG ubranych  w niebieskie bluzy kucharskie, po raz pierwszy założyło czepki kucharskie i złożyło ślubowanie. Młodzież ślubowała, że będzie pilnie się uczyć i rozwijać swoje pasje kulinarne. Uroczystość ta, jest dla uczniów bardzo ważnym wydarzeniem praktykowanym w naszej szkole od 4 lat. W organizację wydarzenia zaangażowała się klasa II przygotowując wesołą część artystyczną  i pyszny tort.  W tak ważnym dniu uczniom towarzyszyli rodzice, a wśród gości byli przedstawiciele lokalnych restauracji.

Stanisławy 2017

Dnia 10.11.2017 r. zaraz po Apelu z okazji Dnia Niepodległości odbyła się coroczna gala wręczania Stanisławów. Prowadzącymi galę była klasa III TE.

Święto Niepodleglości

Dnia 10.11.2017 r. odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości.

1 TH, 2 TLH oraz 4 TH odwiedziły bytowski zakład Wireland

Na początku listopada klasy 1 TH, 2 TLH oraz 4 TH odwiedziły  bytowski zakład Wireland.

Jest to firma zajmująca się kompleksowym wyposażaniem sklepów, projektowaniem stojaków reklamowych, paneli ogrodzeniowych itp. Opiekunami wycieczki były Pani Katarzyna Koterba, Pani Beata Knuth oraz Pani Beata Pradella. Na miejscu przywitali nas Pani Ewa Polzenius (kierownik działu marketingu) oraz Pan Jan Borkowski (kierownik działu produkcji).

Pracownicy firmy oprowadzili nas po całym zakładzie, zarówno części produkcyjnej, jak i biurowej. Odwiedziliśmy dział ogrodzeń, w którym dowiedzieliśmy się jak produkowane są ogrodzenia oraz z czego są wykonane. Dowiedzieliśmy się, że malarnia w Wireland jest najstarszą taką na Pomorzu. W tym dziale dowiedzieliśmy się jak maluje, pakuje i przygotowuje się wyroby gotowe do wysyłki. Obejrzeliśmy także dział cięcia laserowego, w którym znajdowały się dwa najnowsze na Pomorzu lasery. Byliśmy pod wrażeniem ich możliwości. Był też dział stolarni, w którym powstawały meble drewniane do sklepów. Ostatnim elementem było zwiedzanie działu sprzedaży, działu handlu zagranicznego firmy oraz sali konferencyjnej, w której znajdowała się ekspozycja wyrobów przedsiębiorstwa. Pracownicy firmy Wireland cierpliwie odpowiadali na każde pytanie i zapraszali nas w przyszłości do pracy 😉