Archive for: grudzień 2017
Laureat Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskiej w ZSEU.
Mamy wśród nas Laureata III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskiej, w tym roku została nim uczennica klasy III TSE Kinga Hapka.
Kinga Hapka oraz z Alicja Sarnowska z klasy III a TE brały udział w finale ogólnopolskiej III OWIUHM w Suchej Beskidziej. W tym roku tematem wiodącym Olimpiady była „Bankowość – miejsce i jej rola w gospodarce rynkowej”. Na szczeblu centralnym trzeba było wykazać się nie tylko teoretyczną wiedzą ekonomiczną, ale również zastosować posiadaną wiedzę w praktyce. Uczennice tym samym, nie tylko zostały zwolnione z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, ale również przywiozły ze sobą liczne nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!!!
Spotkanie z profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim
Nie dajcie się zainfekować nienawiścią !
Takie przesłanie popłynęło ze spotkania z bytowskim profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim.
Ten wybitny historyk i socjolog był gościem w naszej szkole z okazji rocznicy wybuchu stanu wojennego. Od kilkunastu lat w połowie grudnia odbywają się u nas spotkania z ludźmi, którzy w sposób wyjątkowy zaznaczyli się w najnowszej historii Polski i dzięki temu pozytywnie wpłynęli na ustrojowe przemiany demokratyczne w naszej ojczyźnie. Do tej pory byli to m.in. Lecha Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Olga Krzyżanowska, ojciec Maciej Zięba, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos, Jerzy Borowczak, Henryk Wujec, Andrzej Kołodziej czy nieżyjący już ab Tadeusz Gocłowski.
Wykład zatytułowany Fenomen Solidarności z początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Jakie wartości i przesłania pierwszej Solidarności pozostają dla nas ciągle aktualne? prof. dr hab. C. Obracht-Prondzyński rozpoczął od wspomnienia 13 grudnia 1981 r. Mówił o tym, jak jego ojciec wszedł po 4.00 nad ranem do pokoju, w którym spał on razem z siostrami i wypowiedział słowo: wojna. Znaczenie tego słowa nastoletni wtedy licealista doskonale znał. Ze wspomnień babci, która przeżyła obie wojny światowe, wiało grozą, kiedy o nich opowiadała. Profesor przywołał mroczne obrazki, kiedy tego dnia milicjanci dokonali przeszukania domu – ojciec był członkiem i działaczem Solidarności, opowiedział o czołgach przejeżdżających przez ośnieżone i bardzo mroźne miasto i stacjonujących m.in. w pobliżu domu na ul. Cichej, gdzie mieszkał. Wspominał młodego żołnierza, który pukał do drzwi ich mieszkania i prosił o wrzątek, choć nie powinien opuszczać czołgu – i łzach, i przerażeniu, i niepewności tego, w gruncie rzeczy, chłopca, który nie wiedział, co niesie z sobą stan wojenny. Refleksji o tamtym dniu i trudnym czasie trwania do 1989 r komuny było sporo.
I sporo było też o euforycznym czasie po obaleniu systemu. Profesor angażował się w tworzenie struktur nowej, demokratycznej władzy na Pomorzu, opowiadał o Solidarności i wielkiej spuściźnie tego ruchu. I to stało się ważną częścią jego spotkania z młodzieżą. Podkreślał m.in. to, że dziś obowiązkiem moralnym jest pomoc tym, którzy nie są bezpieczni w swoich krajach, w swoich domach. – Nam też w stanie wojennym pomagano: przysyłano paczki z Zachodu, przyjmowano emigrantów – mówił. Przekonywał, że szacunek, życzliwość wobec innych i wrażliwość na krzywdę, niesprawiedliwość są miarą wartości człowieka: – Nie dajcie się zainfekować nienawiścią! Nie hejtujcie, bo to takie proste ukryć się za wpisem. Ale pamiętajcie, że każde wasze obraźliwe słowo krzywdzi człowieka, może przyczynić się do jakiegoś dramatu- apelował.
Młodzież słuchała prelegenta w skupieniu i swoistym zachwycie. Nic dziwnego. Mówił żywo, z pasją, ciekawie, porównywał np. siebie z lat stanu wojennego do uczniów obecnych drugich klas naszej szkoły – miał wtedy tyle lat, co oni dziś. To sprzyjało budowaniu relacji między mówcą a słuchaczami. Po spotkaniu wielu uczniów rozprawiało na temat tego, co usłyszeli, wielu odczuwało niedosyt i wyraziło pragnienie, by takich spotkań z profesorem było więcej. Niektórzy po wykładzie podeszli do naszego gościa i pytali o interesujące ich rzeczy.
Wizyta studyjna w hotelu Grand Lubicz IV TŻ
W ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” klasa IV TŻ i UG zapoznała się z działalnością gastronomiczną prowadzoną przez hotel Grand Lubicz w Ustce. Uczniowie poznali także funkcjonowanie hotelu, mieli okazję poznać wyposażenie i standard pokoi, strefę SPA, miejsca rozrywki oraz działalność recepcji.
Głosowanie nad nowym Regulaminem SU
W związku ze zmianami w oświacie, Samorząd Uczniowski zorganizował głosowanie nad nowym Regulaminem SU. Głosowanie odbyło się na początku grudnia bieżącego roku, a nad jego przebiegiem czuwała specjalnie powołana Komisja składająca się z przedstawicieli społeczności uczniowskiej.
W wyniku głosowania, Regulamin Samorządu Uczniowskiego został przyjęty. Na uwagę zasługuje wysoka frekwencja uczniów. Świadczy to o pełnym zaangażowaniu w życie szkoły i zainteresowaniu działaniami podejmowanymi przez Samorząd.
Uroczyste podpisanie Regulaminu przez opiekuna Samorządu oraz Przewodniczącego Zarządu nastąpiło w gabinecie Pana Dyrektora.
I POWIATOWE FORUM DYSKUSYJNE
W dniu 06.12.2017 r. odbyło się pierwsze, inaugurujące spotkanie sieci instytucji, pracodawców oraz innych podmiotów zaangażowanych w proces doradztwa edukacyjno-zawodowego. Forum zostało zorganizowane w Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie.
Tematem przewodnim forum było omówienie istoty procesu edukacyjno- zawodowego oraz przedstawienie aspektu bardzo ważnej współpracy między dyrektorami szkół, pracodawcami, uczniami oraz osobami odpowiedzialnymi za doradztwo zawodowe. Kluczowym punktem był panel dyskusyjny, gdzie zostały poruszone różne aspekty doradztwa edukacyjno-zawodowego z punktu widzenia pracodawców, dyrektorów szkół, ucznia oraz osób odpowiedzialnych za realizację doradztwa na różnych szczeblach administracji samorządowej. Goście, którzy przybyli na spotkanie również wyrażali swoje opinie i poglądy na forum. Po dyskusji wyłoniło się kilka wniosków, które posłużą do dalszych planów odnośnie współpracy zarówno między pracodawcami, szkołami oraz innymi osobami odpowiedzialnymi za proces doradztwa zawodowego młodych osób.
Punktem kulminacyjnym była prezentacja nowej pracowni gastronomicznej. Uczniowie klasy II i III technikum żywienia pod okiem nauczycielek zabrali uczestników spotkania w ciekawą podróż kulinarną po świecie, przedstawiając tajniki wybranych kuchni świata.
Podczas prezentacji zdolna młodzież Ekonoma przyrządzała przepyszne dania. Francuska zupa cebulowa, hiszpańskie tapas, włoska pizza, amerykańskie muffiny i nasza kaszubska kiszka zachwycały nie tylko smakiem, ale i estetyką podania.
Warsztaty w Oliwa Tower
W ramach projektu edukacyjnego Inspiracje, prowadzonego przez Fundację Inspirujące Przykłady, klasa I HOT/TOT wzięła udział w wycieczce do Gdańska. Uczniowie poznali ideę coworkingu i uczestniczyli w warsztatach przedsiębiorczości prowadzonych w Oliwa Tower. W czasie tych zajęć przekonali się jak ważne w prowadzeniu biznesu są relacje międzyludzkie, współpraca w zespole i umiejętności interpersonalne.
Drugim punktem programu były wizyty studyjne w Hotelu Hilton ***** Gdańsk i firmie SentiOne. Grupa uczniów w hotelu Hilton zapoznała się z ofertą obiektu i uczestniczyła w warsztatach z zakresu obsługi gości prowadzonych przez Panią Annę Huk – Training Managera Hilton Gdańsk. Zajęcia z doświadczonym pracownikiem hotelu uświadomiły przyszłym hotelarzom jak ważne w tym zawodzie jest zaangażowanie oraz dbanie o detale i wysoką jakość świadczonych usług.
Druga grupa w tym czasie zapoznała się z działalnością firmy SentiOne, działającej w branży internetowej, której głównym produktem jest SentiOne – narzędzie do monitorowania Internetu i mediów społecznościowych. SentiOne pozwala firmom w szybki sposób sprawdzić opinie internautów na temat produktu, marki lub firmy w sieci.
Laureaci Powiatowego Konkursu na Projekt Okładki Książki
Tradycją szkoły jest udział uczniów Ekonoma w Powiatowym Konkursie na Projekt Okładki Książki. To konkurs nie tylko plastyczny, ale również literacki. Trzeba w nim popisać się wyobraźnią edytorską oraz napisać recenzję przeczytanej książki.
III Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich
Kolejny już raz uczniowie Ekonoma reprezentowali nas podczas zmagań na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Handlowo- Menedżerskich. W zawodach okręgowych biorą udział najlepsi uczniowie z naszej szkoły, zakwalifikowani na podstawie przeprowadzonych eliminacji szkolnych.
W tym roku szkolnym dwie osoby zakwalifikowały się do eliminacji centralnych, które odbędą się w Suchej Beskidzkiej. Na zawody finałowe pojedzie Kinga Hapka oraz Alicja Sarnowska, obie są uczennicami Technikum Ekonomicznego.
Zwycięzcom gratulujemy!