Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2018

Projekt edukacyjny Fundacji Inspirujące Przykłady

Wśród pomorskich szkół do projektu edukacyjnego Fundacji Inspirujące Przykłady został zaproszony Zespół Szkół Ekonomiczno -Usługowych w Bytowie, biorąc udział w szeregu wizyt w firmach, które wspierają dodatkowe propozycje i pomagają kształtować postawy ułatwiające znalezienie się na współczesnym rynku pracy. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączali się w różnego rodzaju procesy twórcze zaproponowane przez firmy i z wielkim entuzjazmem obserwowali, w jaki sposób budować własny biznes od podstaw.

12 kwietnia 2018r w przedsięwzięciu wzięli uczniowie kształcący się w zawodzie  technik handlowiec i technik logistyk, odwiedzając firmę Coworkingu O4 w Olivia Business Centre, zwiedzając cały budynek i poznając korzyści ze współpracy kilku firm w jednym miejscu. Ponadto młodzież wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach na temat kreatywności w życiu. Wykład na temat współistnienia młodzieży i pracowników w doskonały sposób zobrazował uczniom, jak istotną rolę pełni komunikacja i konsultacja zarówno w sferze biznesowej, jak i edukacyjnej. Następnie uczniowie udali się do dwu różnych firm. Grupa handlowców zwiedziła Inkubator STARTER, w którym miało miejsce spotkanie z założycielami strony internetowej Moja Norwegia. Wiedza o tym, jak pomysł i realizacja konceptu, były doskonałą lekcją motywacji i konsekwentnego dążenia do celu. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak stworzyć od podstaw stronę internetową, markę, logo firmy i prowadzić własny biznes. Chyba jednak konfrontacja własnych, stereotypowych często przekonań z rzeczywistością, że można pracować z pasją i realizować pasje w pracy  – najbardziej oczarowały młodzież. Pobyt w obu firmach w sposób horyzontalny i globalny przyczynił się do planowania przez młodzież własnej kariery zawodowej.
Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych z Bytowa, szkoły będącej daleko od aglomeracji – w gdańskich, prestiżowych firmach nie tylko pomoże młodzieży w podjęciu decyzji o kierunku dalszej edukacji, ale z pewnością przekona ich, że dobra praca czeka nie tylko poza granicami kraju, ale także w lokalnym środowisku: móc skonfrontować wiedzę z praktyką i przekonać się, że bardzo wiele zależy od nastawienia, motywacji i konsekwentnej realizacji marzeń.

Zajęcia w terenie

Uczniowie II TOT lekcje pracowni turystycznej realizowali w terenie. Głównym celem zajęć była nauka pilotażu i poznanie okolicznych atrakcji turystycznych. Odwiedzili Cmentarz Leśników w Pysznie, Kościół św. Marcina w Borzyszkowach, agroturystykę w Borzyszkowach i Łąkiem, wystawę obrazów Anny Flegińskiej Anieli Adamczyk w Łąkiem, Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie i Rekowo.

 

 

X Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej

Emilia Kotz, uczennica klasy III Technikum Hotelarskiego zdobyła tytuł laureata X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej
Centralny etap olimpiady odbył się w dniach 9-12 kwietnia 2018 roku w Kołobrzegu, w  Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak , gdzie 34 najlepszych uczniów z całej Polski walczyło o tytuł Mistrza Wiedzy Hotelarskiej. Konkurs składał się z etapu pisemnego składającego się z 60 pytań, części praktycznej obsługi konsumenta w restauracji oraz obsługi gościa w recepcji w języku obcym.

Poza rozgrywkami uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić luksusowe hotele w Kołobrzegu oraz uczestniczyć w wykładach i zajęciach przygotowanych specjalnie na tą okazję. Dodatkową atrakcją były warsztaty serwis specjalny Flambirowanie potraw oraz pokaz gastronomiczny Sushi.
Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Laureat olimpiady zostaje zwolniony z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Emilii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Turyści na podium

Gala rozdania nagród odbyła się 28 marca 2018 roku w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Nagrody wręczał m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. W konkursie „Razem do zawodu” wystartowało 195 uczniów szkół zawodowych, którzy utworzyli 46 zespołów projektowych. Każdy zespół pod okiem opiekuna przygotowywał nowatorski projekt w jednej z czterech kategorii: technologie informacyjne i komunikacyjne, elektronika, transport, logistyka i motoryzacja, turystyka, sport i rekreacja, budownictwo.

W branży turystyka, sport i rekreacja swoje projekty prezentowało 13 zespołów. Dwóm grupom z naszej szkoły, które wzięły udział w ramach projektu  „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” udało się stanąć na podium.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie: Emilia Kotz, Kinga Krywiak i Kacper Płotka za projekt „Poznajemy, uczymy, bawimy”. Natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale: Marlenie Cichosz, Jolancie Żywickiej oraz Michałowi Gospodarczyk  za projekt ”Geocaching kluczem do promocji miasta”.

Serdecznie gratulujemy!

Gala Finałowa Konkursów Zawodowych 2018

Relacje z Gali Wręczenia Nagród

– wręczenie III nagrody (ustaw czas filmu na 1:15)

– wręczenie I nagrody (ustaw czas filmu na 1:19)