Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: marzec 2019

Witamy nowy Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Niedługo pożegnamy Zarząd Samorządu Uczniowskiego, w skład którego wchodzą uczniowie klas maturalnych. W związku z tym 26 marca odbyły się wybory nowego Zarządu, który przejmie pałeczkę po poprzednikach. W demokratycznych wyborach wzięła udział cała społeczność szkolna. W wyniku głosowania nowy Zarząd został wybrany i stanowią go uczniowie: Agata Roszkowska – przewodnicząca, Maciej Wantoch Rekowski – zastępca przewodniczącej, Wiktoria Maćkowiak – sekretarz oraz Mateusz Mallek i Mariusz Etmański. Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy owocnej oraz przyjemnej pracy nowemu Zarządowi.

Jednocześnie Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania „Kurierowi Bytowskiemu” za ufundowanie foto ramki, która stała się nieodzownym rekwizytem do szkolnych uroczystości.

Finał V Międzyszkolnego Konkursu Turystyczno-Hotelarskiego

W finale V Międzyszkolnego Konkursu Turystyczno-Hotelarskiego, który odbył się 26 marca 2019 r. w ZSH w Sopocie  wzięło udział 31 uczestników, w tym 4 uczniów naszej szkoły: Marlena Cichosz, Magdalena Depka Prądzinska, Maja Zwierzchowska (3 TOT/HOT) i Borys Wrzesiński (2 TO). Uczniowie rozwiązywali test zawierający pytania dotyczące ustaw o usługach turystycznych (po nowelizacjach), Kodeksu Postępowania Praktycznego, zasad bhp i przeciwpożarowych w biurze turystycznym i hotelu, a także z rozporządzenia w sprawie pilotów i przewodników z 2014. Wyróżnienie otrzymała Magdalena Depka Prądzinska. Serdecznie gratulujemy.

Po zakończeniu zmagań konkursowych młodzież brała udział w wizycie studyjnej w pięciogwiazdkowym hotelu Sofitel Grand Sopot.

Wspaniałe sukcesy logistyków!

Z radością informujemy, że uczeń klasy III Krzysztof Grobelny zakwalifikował się do finału centralnego   Ogólnopolskiej Olimpiady Logistyczno –Spedycyjnej. Finał  odbędzie się 5 kwietnia 2019 r.  na   Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie.  Za Krzyśka trzymamy kciuki! Nie jest on jedynym naszym finalistą. W dniu 1 marca 2019 r. odbył się w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. O najwyższe laury walczyli najlepsi młodzi logistycy z całej Polski. W ostatnim, decydującym etapie XI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej udział wzięło 75 uczniów , wyłonionych w dwuetapowych eliminacjach spośród ponad ośmiu tysięcy startujących w konkursie z 314 szkół . Naszą szkołę reprezentowali : Weronika Pankowiak
i Dawid Wittk-Jeżewski z klasy III TL.

Każdy z finalistów może już czuć się zwycięzcą. Udział w centralnym etapie konkursu to zwolnienie z pisemnej części egzaminu zawodowego i szansa na znakomity początek zawodowej kariery w logistyce.

Serdecznie gratulujemy ww. uczniom oraz ich merytorycznym opiekunom!

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

20.03.2019 r. w Tuchomiu odbył się powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Mateusz Stanisławski z klasy 3 TE zajął 2 miejsce natomiast Cezary Jenczyk z klasy 2 TLH zajął 3 miejsce. Ci uczniowie będą reprezentować nasz powiat w kolejnym etapie. Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym odbędzie się 12.04.2019 r. w Gdańsku. Mateuszowi i Cezaremu życzymy dalszych sukcesów. 

Dzień Otwarty Szkoły

Zapraszamy do EKONOMA

Ramka przygotowana przez Drukarnię Kurier w Bytowie.

Młody Lean Lider

Klasy II Technikum Handlowe oraz II Technik Spedytor uczestniczyły dziś w zajęciach zorganizowanych i przeprowadzonych przez panią Hannę Sikorską, koordynatora z Fundacji Lean Education. 

W edukacji uczestniczyli półfinaliści konkursu Młodego Lean Lidera – grupy: Koty, Gwiazdy oraz Żółte Delfiny oraz opiekunowie uczniów Barbara Wiśniewska oraz Katarzyna Koterba.

Zajęcia dotyczyły „Zespołowego, efektywnego, wizualnego zarządzania projektami”. Każdy zespół  miał wykonać projekt pt. Lean City. Podczas realizacji zadania uczniowie poznawali  nowe narzędzia  leanowe: scrum, planning poker, mapa drogowa, wykres spalania planu, metodę budżetu projektu.

Dzisiejsze szkolenie jest drogą do zdobycia tytułu finalisty w kolejnym etapie konkursu!

Międzywojewódzki Konkurs Mistrz Wiedzy Hotelarskiej

W dniach 12-13.03.2019r. dwie uczennice naszej szkoły, Emilia Kotz, Natalia Wolska oraz wzięły udział w „Międzywojewódzkim Konkursie Mistrz Wiedzy Hotelarskiej” organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Słupsku. Uczennice przygotowały autoprezentację oraz napisały  test wiedzy hotelarskiej składający się z 30 pytań. Do kolejnego etapu zakwalifikowała się Emilia, która musiała wykazać się umiejętnością obsługi kelnerskiej, znajomością języka angielskiego oraz umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach zawodowych  i pomysłowością podczas obsługi gościa w recepcji. Dodatkowo uczennice zapoznały się z ofertą hotelu Grand Lubicz uzdrowisko Ustka,  który był jednym ze sponsorów konkursu. Uczestnicy konkursu mieli możliwość skorzystania z noclegu, atrakcji Wellness&SPA  oraz wzięli udział w uroczystej kolacji.

II Powiatowy Konkurs „Prawa Konsumenta”

Kolejny raz z okazji zbliżającego się dnia „Prawa konsumenta”, który obchodzony jest na świecie 15 marca, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie odbył się II Powiatowy Konkurs „Prawa Konsumenta”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: praca twórcza i test wiedzy konsumenckiej. W rywalizacji wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych Powiatu Bytowskiego. Gościliśmy
I Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Bytowa. Liczne prace twórcze wykonały również dzieci ze Szkoły Podstawowej z Tuchomia oraz Szkoły Podstawowej nr 5 z Bytowa.

W kategorii „Praca Twórcza” poszczególne miejsca zajęły:
I miejsce: Katarzyna Meger kl. 2 TLH, ZSEU Bytów (bon o wartości 150zł)
II miejsce: Anna Saldat  kl. I, I LO Bytów (bon o wartości 100zł)
III miejsce: Karolina Hinz  kl. 1TE, ZSEU Bytów (bon o wartości 50zł)

Zainteresowanie było tak duże, że w kategorii „Praca Twórcza” przyznano aż 6 wyróżnień.

W kategorii „Test Wiedzy Konsumenckiej” wyniki kształtowały się następująco:
I miejsce: Joanna Butowska kl. 3 TLH, ZSEU Bytów (bon o wartości 250zł)
II miejsce: Paweł Mańczak kl. 1, I LO Bytów (bon o wartości 150zł)
III miejsca: Weronika Las  kl. 2TE, ZSEU Bytów (bon o wartości 50zł)

Organizatorami konkursu były nauczycielki Zespołu Szkół Ekonomiczo-Usługowych w Bytowie: Katarzyna Koterba , Beata Knuth i Magdalena Lubańska oraz Powiatowy Rzecznik Konsumenta Izabela Metel. Sponsorami cennych nagród było Starostwo Powiatowe w Bytowie. Sprawna organizacja była możliwa dzięki Radzie Rodziców przy ZSEU.

Gratulujemy doskonałych wyników!

Półfinały Ogólnopolskiego Projektu Młody Lean Leader

W poniedziałek 04.03.2019r.  pięć drużyn reprezentowało ZSEU w półfinałach ogólnopolskiego projektu Młody Lean Leader. Celem konkursu jest rozwijanie postawy Lean Thinker’a poprzez nabycie uniwersalnych  kompetencji zgodnych z wymaganiami europejskiego rynku pracy. 

Do finału zakwalifikowały się aż trzy nasze drużyny: Żółte delfiny z 2TS, Ģwiazdy z 2TH, Koty z 2TH.

Finał odbędzie się 03.06.2019r. na Uniwersytecie Gdańskim w Sopocie. Zadaniem finalistów jest opracowanie pomysłów doskonalących w odwiedzanej firmie oraz zaprojektowanie własnej gry symulacyjnej opisującej zaobserwowane procesy.

Gratulujemy wysokich wyników!