Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: marzec 2021

Fotograficzny Konkurs Przeciwwirusowy „Zasłoń się książką”

Coraz trudniej jest znosić nam uciążliwości związane z trwającą pandemią. Dlatego też staramy się szukać rozwiązań ułatwiających przetrwanie trudnego dla wszystkich czasu. Jedną z takich możliwości jest ucieczka w świat książki –  książki łatwej, lekkiej i przyjemnej, książki poważnej i traktującej o trudnej historii, książki poruszającej naszą wyobraźnię i takiej, która przekaże wiedzę. Oto co proponują czytelnikom zwyciężczynie Fotograficznego Konkursu Przeciwwirusowego „Zasłoń się książką”:

I miejsce Julia Jereczek „Zresetowana” Teri Terry – cyt.:” Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest niezwykle ciekawa, zapadająca w pamięć i ma w sobie tajemnicę, która do ostatniego tomu trylogii trzyma w napięciu”.

II miejsce Karolina Hendrych „Wybór” Nicholas Sparks – cyt.:” Ta książka to niezwykła opowieść o dwójce ludzi, którzy nic dla siebie nie znaczą, jednak z dnia na dzień wszystko się zmienia. Ich relacja przeradza się w wielki dramat, albo wielkie szczęście”

III miejsce Alicja Kozłowska „Położna z Auschwitz” Magda Knedler – cyt.:” Niepamięć o bohaterach jest gorsza od ich śmierci. Pamiętajmy o swoich przodkach i bądźmy świadomi swojej historii, jeśli nie napiszemy i nie będziemy pamiętać o niej, to zrobią to za nas inni i źle. Bohaterka książki nie była zwykłą położną – była „matką tysiąca dzieci”, których poród odebrała bez narzędzi, pościeli, wody… Jak twierdziła nie mogła pozwolić aby jakiekolwiek dziecko się nie narodziło”.

Serdeczne gratulacje za piękne zdjęcia i ciepłe słowa o przeczytanej lekturze!

Międzynarodowy Dzień Gofra

25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Chrupiący przysmak kojarzy się wielu z wakacjami czy smakami dzieciństwa. Niejednemu z nas ślinka cieknie na myśl o pysznym, ciepłym cieście z dużą ilością bitej śmietany… Jedni wolą zajadać się goframi z
dżemem i bitą śmietaną, drudzy z sosem czekoladowym albo truskawkowym, a jeszcze inni z warzywami lub mięsem. Taki przysmak to oczywiście setki dodatkowych kalorii, ale dzisiaj nasze wspaniałe TEŻETKI pozwoliły sobie na tę odrobinę szaleństwa. Efekty zobaczcie sami i zapraszamy do świętowania razem z nami 😉

Warsztaty kulinarne sporządzania sushi

Pod koniec lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne
sporządzania sushi. Uczniowie poznali klimat niezwykłej kultury japońskiej
oraz historię i tajniki przygotowywania sushi . Własnoręczne wykonanie
rolek, krojenie sushi, a następnie komponowanie ich na talerzu
dostarczyło wielu pozytywnych emocji. Uczestnicy podali je z
marynowanym imbirem, pastą wasabi oraz oczywiście z sosem sojowym.
Były też pałeczki i sztuka jedzenia nimi

VI Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Uczniowie Technikum Ekonomicznego zmagali się z zadaniami z zakresu kryzysu gospodarczego podczas VI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Ambitni uczestnicy walczą o tytuł Finalisty Olimpiady. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

14 marca obchodzone jest Święto Liczby Pi

Liczba Pi – wiersz Wisławy Szymborskiej

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem
osiem dziewięć obliczeniem
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa
podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nieostatnie siedem,
przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.

Historia Liczby

Liczba π była już znana w starożytności!

Już wtedy zauważono, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3. Pierwsze źródła świadczące o świadomym korzystaniu z własności liczby π pochodzą ze starożytnego Babilonu. Na jednej z kamiennych tablic (1900-1680 p.n.e.) pojawia się opis wartości obwodu koła o średnicy 1, przybliżony przez wartość 3,125.Na pochodzącym sprzed 1650 r. p.n.e. egipskim papirusie Rhinda autorstwa skryby króla Ahmesa „Wprowadzenie do wiedzy o wszystkich istniejących rzeczach” można znaleźć rozwiązania zadań matematycznych zawierające m.in. odniesienia do wartości liczby π, przybliżanej wartością 44/34 =3,1604…

Biblia

W biblijnej Drugiej Księdze Kronik (Biblia Tysiąclecia, rozdział 4, werset 2) pochodzącej z V – IV w. p.n.e. można znaleźć słowa:

„Następnie sporządził odlew okrągłego morza o średnicy dziesięciu łokci, o wysokości pięciu łokci i o obwodzie trzydziestu łokci.”

Z opisu tego wynika, iż wykonawca owego „morza” przyjął oszacowanie π = 3.

Dowcip o liczbie

Pewnemu profesorowi matematyki zepsuł się kaloryfer. Nie wiedział jak to naprawić, więc wezwał hydraulika. Ten chwilę postukał i naprawił. Profesor jak się dowiedział ile ma zapłacić, mina mu zrzedła.

– Panie majster. Dlaczego to tyle kosztuje?

– To jest dużo?

– To pół mojej pensji.

– Gdzie pan pracuje?

– Jestem pracownikiem naukowym na wydziale matematyki.

– Panie, przyjdź pan do nas. Tygodniowy kurs i naprawia pan kaloryfery. Tylko nie przyznawaj się pan do wykształcenia. Skończył pan 7 klasę i nic więcej. U nas tylko takich przyjmują.

Profesor poszedł na kurs i zaczął pracować. Po roku szefostwo zarządziło podnoszenie kwalifikacji i wszyscy musieli skończyć podstawówkę. Na pierwszej lekcji matematyki profesor został przywołany do tablicy. Kazano mu napisać wzór na pole koła. Niestety jak na złość zapomniał go. Wyprowadza więc go. Pisze, pisze i ma wynik: P= – pi*r2. Błąd, pole nie może być ujemne. Sprawdza obliczenia, wszystko dobrze. Odsuwa się od tablicy a z sali słychać szepty kolegów:

– Zmień granice całkowania… Na koniec przesyłam wam wirtualna kartkę https://www.123greetings.com/events/pi_day/mathematical_pi_song.html?fbclid=IwAR2FXqCyNw3a6xCLaPp7kMtmEgr78Dssv04jkvbEWNO-XSg8kthzh5fY65o

IV POWIATOWY KONKURS