Międzynarodowe spotkanie młodzieży – droga do tolerancji i partnertswa

Tegoroczna wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz  odbyła sie pod hasłem tolerancji i partnerstwa. Podsumowując spotkanie z pewnością można stwierdzic, iż spełniło ono swoje założenia.”Jestem bardzo zaskoczony polską goscinnością”, „Udział w wymianie dodaje mi  pewności siebie jeśli chodzi o porozumiewanie się w języku obcym”,”Wymiana uczy tolerancji i przełamywania stereotypów” – podsumowali uczestnicy wymiany.

Goście z niemieckiej wyspy Rugia spędzili w Bytowie 6 ciekawych dni. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również opiekunowie: pani Freya Yström-Ehlert, pani Heidrun Lamprecht oraz pani Małgorzata Gostomska-Jereczek, koordynator wymiany. Program wymiany okazał się niezwykle ciekawy i różnorodny. Wizyta w Bytowie rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania w restauracji „Zamek”. W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję spotkać się ze Starostą Bytowa panem Leszkiem Waszkiewiczem oraz Wicestarostą panem Zbigniewem Batko, poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów  jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Istotnym punktem programu było zwiedzanie firmy Drutex, wizyta w zakładach porcelany stołowej „Lubiana”  oraz  hotelu „Browar” w Kościerzynie. Wielkie wrażenie zrobiło na uczniach z Niemiec  miasto Toruń. Oprócz zwiedzania  uczniowie  aktywnie spędzili czas na zajęciach sportowych z kalisteniki oraz  fitnessu na trampolinach.  Nie zabrakło wspólnego gotowania. Na warsztatch kulinarnych przygotowano wspólnie pierogi, które bardzo smakowały uczniom z Niemiec. Uwieńczeniem spotkania była pożegnalna dyskoteka.

Wymianę można uznać za kolejny sukces współparcy  między szkołami partnerskimi. Spotkanie stworzyło młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni zgodnie z hasłem  toleranacja i partnerstwo.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.