Udział uczniów w akcji – „NIEĆPA 2013”

Dnia 20 września 2013r. w Hali  Gryfia w Słupsku wybrani uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji pt ,,NIEĆPA”.

,,NIEĆPA” to ogólnopolska akcja poświęcona profilaktyce uzależnień. Organizatorzy chcą namówić młodych ludzi by powiedzieć NIE wszelkim nałogom, głównie narkotykom.

Całą akcję uświetnił koncert, który podzielony został na dwie części. Podczas pierwszej uczestnicy mięli możliwość uzyskania ważnych i pomocnych informacji dotyczących m.in. działań prewencyjnych wobec niekorzystnych zjawisk, konsekwencji uzależnień, form

i sposobów pomocy osobie uzależnionej. Podkreślano rolę rodziny w wychodzeniu z nałogu

i  potęgę własnej woli w procesie zdrowienia.

Na scenie pojawił się także zespół STO% oraz De Mono. Ten pierwszy znany jest już

z występów, w których nasza szkoła brała udział (np. program profilaktyczny pt. „Dopóki Masz Wybór”). Treści zaprezentowanych przez zespół piosenek wzruszają, pobudzają do refleksji i przemyśleń. W ciekawy sposób przedstawiają złożoność problemu uzależnienia, niezrozumienia, przemocy, zła w życiu. Z drugiej też strony ich przekaz jest optymistyczny

– mówi o nadziei, miłości, wierze…

Jesteśmy zachwyceni wyjazdem. Bardzo podobała się nam cała organizacja, jej oprawa muzyczna. Mieliśmy możliwość wykonania wspaniałych zdjęć, porozmawiania z wokalistą zespołu 100 % – Piotrem Nagielem; otrzymaliśmy od niego autograf. Bawiliśmy się naprawdę wspaniale i mamy nadzieję, że za rok udział uczniów naszej szkoły w ,,NIEĆPIE” będzie także możliwy.

Występujące zespoły rozbawiły publikę a gdy ich członkowie schodzili ze sceny – wszyscy chcieli więcej, a to o czymś świadczy…Dowiedzieliśmy się również wiele o uzależnieniach, jak ich unikać, kiedy mówić ,,nie,, i jak zachować się w różnych sytuacjach. Nasza świadomość wzrosła i jesteśmy utwierdzeni  w przekonaniu, iż nie warto ulegać słabościom.

Uważamy, iż takie akcje są potrzebne by uświadamiać ludzi, że uzależnienie jest złe. Tego typu podejście do profilaktyki – połączone z dobrą zabawą i edukacją jest ciekawe i zasługuje na naśladownictwo.