Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Własna historia i kultura Kaszubów

II KÒNKÙRS TWÒRZIMË W RODNY MÒWIE

 

 

 

Dnia 26 października grupa uczniów ZSER w Bytowie, którzy uczęszczają na zajęcia języka kaszubskiego, uczestniczyła w warsztatach teatralno-tanecznych zorganizowanych w ZS w Ugoszczy . Po zwiedzeniu budynku szkoły i poznaniu jej  historii (którą przybliżyła grupie uczennica klasy III gimnazjum), uczniowie ZSER opowiedzieli o swojej szkole i zachęcali gimnazjalistów do podjęcia dalszej nauki w jej murach. Później kaszubska grupa teatralna z ugoskiego gimnazjum zaprezentowała gościom dowcipną scenkę kabaretową pt. Kòclôk  (tłumaczenie na język kaszubski-Anna Gliszczyńska). Scenka bardzo rozbawiła publiczność. Uczniowie z Bytowa również uczestniczą w  pozalekcyjnych zajęciach teatralnych  i są w trakcie opracowywania właśnie tej scenki. Po słodkim poczęstunku nadszedł czas na warsztaty taneczne. Podczas warsztatów wszyscy uczniowie mieli okazję wymienić się doświadczeniami w zakresie tańców kaszubskich. Efektem tych działań była wspólna nauka kaszubskiej polki i dzeka. Po krótkim odpoczynku  wszyscy zatańczyli, ale w rytm muzyki dyskotekowej. Dyskoteka  zamknęła pracowite spotkanie w Ugoszczy. Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzą, że takie spotkania są wspaniałym sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu . Liczą również na to, że takich dni będzie więcej.

Wycieczka szlakiem Wielkich Kaszubów.

       Dnia 05.10.2013r. odbyła się wycieczka grupy najbardziej odważnych uczniów ( jak określiła grupę pani Felicja Baska-Borzyszkowska), którzy uczęszczają na język kaszubski w ZSER w Bytowie. Grupa odwiedziła wiele miejsc związanych z Anną Łajming, Janem Karnowskim i Józefem Chełmowskim.  Opiekunką grupy była pani Katarzyna Toczek oraz pani Felicja Baska-Borzyszkowska.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, które mieści się w kościele poewangelickim w Lipuszu. Pan Franciszek Lipiński (kustosz muzeum) i pani Felicja oprowadzili uczniów po muzeum, podkreślając przy tym ogromne znaczenie zebranych eksponatów dla miejscowej ludności. Szkoda tylko, że nie udało się wyremontować kościółka do końca. Następnie wycieczka udała się w kierunku sławnej miejscowości Tuszkowy, gdzie na ścieżce edukacyjnej podziwiała pomniki przyrody: okazałą sosnę-Tuszkowska Matkę i Diabelski Kamień. Pan Franciszek w ciekawy sposób przybliżył grupie legendy związane z tymi osobliwościami przyrody.

Kolejnym punktem wycieczki był Kalisz. Tam odważni Kaszubi odwiedzili zabytkową chatkę, w której mieszkała Anna Łajming i w pokoiku na poddaszu tworzyła swoje pierwsze opowiadania. Dalsza trasa wiodła do Brus, gdzie uczennice Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z jego dyrektorem – przedstawili swoją szkołę oraz opowiedzieli o życiu i twórczości Jana Karnowskiego. Później grupa udała się pod pomnik Jana Karnowskiego i na cmentarz, aby złożyć hołd wielkiemu pisarzowi. Na cmentarzu pani Felicja z żalem w głosie wspomniała postać Józefa Chełmowskiego- wielkiego człowieka, który odszedł 6 lipca bieżącego roku. Wielkie wrażenie wywarła na uczniach Chata Kaszubska oraz miejsce, gdzie mieszkał i tworzył Józef Chełmowski w Brusach Jagliach. W pięknym otoczeniu rzeźb, wykonanych przez pana Józefa, uczniowie mieli okazję porozmawiać z jego żoną Jadwigą, która ciepło wspominała swojego męża. W Czarnowie wycieczka przystanęła przy obelisku upamiętniającym miejsce urodzenia Jana Karnowskiego. W drodze powrotnej zwiedziła zabytkowy kościół i związane z wieloma legendami kamienne kręgi w Leśnie, a także izbę pamięci poświęconą Annie Łajming w budynku Szkoły Podstawowej w Przymuszewie.

Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *