Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: czerwiec 2022

Podsumowanie stażu w Walencji zrealizowanego w ramach programu Erasmus+

W maju 23. uczniów naszej szkoły wzięło udział w stażu zagranicznym, zrealizowanym z ramach programu Erasmus +. W hiszpańskiej Walencji uczniowie pracowali, zdobywając cenne doświadczenie, i tym samym uzyskując międzynarodowy certyfikat o odbytym stażu. Każdy uczeń zdobywał doświadczenie zawodowe w pracy, związanej z profilem. Zawód związany był z kierunkiem kształcenia. Uczniowie pracowali z restauracjach, hotelach, szkole językowej, szkole fotografii, biurze turystycznym, w działach spedycji, magazynach i innych. Pomimo towarzyszących na początku obaw związanych z wyjazdem czy barierą językową, uczniowie bardzo szybko się zaaklimatyzowali i łatwością porozumiewali się w języku angielskim lub hiszpańskim. Warto też dodać, że przed wyjazdem na staż uczniowie wzięli udział w 20-godzinnym kursie języka hiszpańskiego, przygotowującym do wyjazdu. Podsumowując, uczniowie zdobyli doświadczenie, udoskonalili swoje kompetencje zawodowe, a kilkoro zastanawia się nad powrotem na stałe luz sezon, ponieważ dostali propozycję pracy.

Poza pracą uczniowie mieli również czas na aktywny wypoczynek. Podczas pobytu uczniowie wzięli udział w zorganizowanych wycieczkach m.in. zwiedzanie urokliwej Walencji z przewodnikiem, rejs katamaranem po Morzu Śródziemnym, udział w Flamenco show, BioParc. Obowiązkowym punktem na mapie było również Muzeum Sztuki i Nauki, Oceanarium oraz Kino 3D, które zachwyca architekturą.

Przez cały pobyt w malowniczej Walencji uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, dzięki czemu mogli poznać Walencję „od kuchni”. Przez miesiąc uczniowie mieli okazję skosztować lokalnego jedzenia, poznali hiszpańską tradycję i zwyczaje.

Program Erasmus+ dedykowany jest uczniom klas 3. Przy rekrutacji bierze się m.in. znajomość języka angielskiego, oceny z przedmiotów zawodowych oraz zachowania.

ZSEU w Bytowie uzyskał 5-letnia unijną akredytację na program Erasmus+, dzięki czemu szkoła ma zapewnione środki na kolejne staże. Zachęcamy kolejnych uczniów do udziału w stażach zagranicznych!

Międzynarodowy turniej w unihokeju Ostrava Cup

Z radością informujemy, że uczennica kl.I TŻ Amelia Orlikowska została powołana do Kadry Narodowej Kobiet U15 na międzynarodowy turniej w unihokeju Ostrava Cup. Turniej odbył się w dniach 02-05.06.2022 w Ostrawie (Czechy)


To ogromny sukces uczennicy! Gratulujemy!!!

Masterchef Powiatu Bytowskiego

27 maja po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs kulinarny Masterchef Powiatu Bytowskiego. Do kuchennych potyczek przystąpiło 6 dwuosobowych drużyn a w jury zasiadali szefowie renomowanych restauracji.

Sławomir Miotk restauracja Stary Browar Kościerzyna

Mariusz Sulikowski restauracja Stacja Smaku Udorpie

Tomasz Szydzikowski restauracja Zielone Drzwi Gdańsk

Z dumą możemy przedstawić wyniki konkursu: 

1 miejsce  – Paulina Pela i  Kacper Młyński ZSEU Bytów. 

2 miejsce – Dominika Buciur i Natalia Bulczak z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. 

3 miejsce  –  Martyna Drewing   i Joanna Gruszka  z  Powiatowego Zespółu Szkół Nr 1 w Kościerzynie. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!