Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Category: Nasza szkoła

Wycieczka do Gdańska

29.09.23r. miała miejsce wycieczka klas ITSH i I TŻ do Gdańska. Punktualnoe o 8.00 wyjechaliśmy z parkingu przy ul. Wolności). O godzinie 10.00 przyjechałyśmy do Polsat Plus Areny w Gdańsku (paintball i escape room). W Escaperooms braliśmy udział w grach akcji typu escape – wydostań się z pokoju. Jedyne, co musieliśmy zrobić, to wydostać się z zamkniętego pokoju w 60 minut. W pokojach było wiele przedmiotów, kodów, ukrytych wskazówek. Naszym zadaniem było wyjść z pokoju, ale tylko dzięki współpracy i integracji. Mistrz gry stale monitorował naszą rozgrywkę. Natomiast druga grupa uczestników wycieczki w trefie Zoltar arenie grała w paintballa elektronicznego.

Uczestnicy gry, wyposażeni w karabin i kamizelkę z sensorami zliczającymi i sygnalizującymi trafienia sprawdzają swój refleks i umiejętności w prawdziwym labiryncie pomieszczeń na arenie „ZOLTAR Apokalipsa”! Elektroniczny paintball to nieograniczone możliwości rozgrywek, bez konieczności schodzenia z pola walki po jednym trafieniu.

Większą dynamikę gry zapewniała nam możliwość wprowadzenia respawnu (odnowienia życia).

0  godzinie 13. 30 miał miejsce  przejazd do galerii forum i krótka przerwa obiadowa. Jedną z atrakcji był film „Duchy Wenecji” – pełen napięcia, niepokojący thriller, który powstał na kanwie powieści Agathy Christie pt. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Film wyreżyserował zdobywca Oscara® Kenneth Branagh, który jednocześnie wystąpił w roli słynnego detektywa Herkulesa Poirota. Akcja filmu rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Wenecji w wigilię Wszystkich Świętych. Herkules Poirot, spędzający dobrowolnie emeryturę w najwspanialszym mieście świata, bierze udział w seansie spirytystycznym odbywającym się w popadającym w ruinę pałacu. Film powstał na podstawie scenariusza autorstwa nominowanego do Oscara® Michaela Greena. O godzinie 18.30 miał miejsce powrót do Bytowa.

Zajęcia w terenie – Góra Siemierzycka

27 września 2023 r.  trzecia klasa technikum organizacji turystyki miała okazję poznania atrakcji turystycznych okolic Rekowa. Zajęcia w terenie poprowadziła Pani Katarzyna Schuetza, pracownik Informacji Turystycznej zlokalizowanej nad j. Wiejskim w Rekowie. Wspólnie z prowadzącą zajęcia, uczniowie udali się na ścieżkę przyrodniczą prowadzącą przez najwyższe wzniesienie Pojezierza Bytowskiego – Górę Siemierzycką i biegnącą wśród wzniesień morenowych obok pięknych, czystych jezior lobeliowych.

Spotkanie zakończyło się w Informacji Turystycznej gdzie prowadząca omówiła działania punktu IT oraz przekazała materiały promujące Gminę Bytów.

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomie

Motywujemy, inspirujemy, zachęcamy.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu, którego celem jest promowanie sportu i aktywności fizycznej, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali „aktywną przerwę”. Przez cały tydzień uczniowie mogli pograć w tenisa stołowego oraz potańczyć na sali gimnastycznej.

Spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych.

We wtorek , 19.09.2023r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych. Dyrektor szkoły przedstawił wychowawców poszczególnych klas oraz specjalistów :pedagogów i psychologów pracujących w szkole. Rodzice mieli okazję poznać specyfikę placówki oraz zasady współpracy. Na spotkaniu obecny był młodszy aspirant Damian Chamier-Gliszczyński, który mówił o zasadach bezpieczeństwa i podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy szkołą, policją oraz rodzicami.

Wstępna informacja dotycząca wyników egzaminu maturalnego wśród tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych powiatu bytowskiego przeprowadzonego w maju 2023 roku

“Poznaj Polskę” ciekawy wyjazd doWarszawy

W dniach 19.06.2023r. – 21.10.2023r.  uczniowie klas III TSL,IV PTE, III PTŻ oraz I TL pod opieką nauczycieli: Pani Jolanty Benkowskiej, Pani Mirosławy Kożyczkowskiej oraz Pani Beaty Sikorskiej w ramach projektu “Poznaj Polskę” odwiedzili wiele ciekawych zabytków Warszawy. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie to na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. Kolejnym zrealizowanym punktem programu było Centrum Nauki Kopernik , w którym samodzielnie poszerzaliśmy wiedzę i wyjaśnialiśmy wiele zjawisk. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak, jako dawnego więzienia śledczego, powstałe jeszcze za czasów carskich. W latach 1939-1944 było jednym z głównych więzień Gestapo.Z Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak udaliśmy się na Plac Zamkowy, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. W trakcie zwiedzania Starego Miasta zobaczyliśmy również: Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Barbakan, Mury miejskie, Pomnik Małego Powstańca. Z Placu Zamkowego udaliśmy się jedną z najbardziej znanych ulic Stolicy, kryjącą w sobie wiele zabytków – Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół Świętej Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego oraz Hotel Bristol. Następnie udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty. Później udaliśmy się do Wilanowa. Po obiadokolacji znaleźliśmy czas i siły na spacer po  Łazienkach Królewskich. Ostatniego dnia naszego pobytu  zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W muzeum zapoznaliśmy się z  multimedialną wystawą opowiadającą o społeczności żydowskiej, poświęconej dziejom Żydów od średniowiecza po czasy współczesne na terenach Polski. Przed wyjazdem udaliśmy się do Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie. Gdzie przybliżono nam życie i dorobek naukowy polskiej noblistki.

Czas, który spędziliśmy w Warszawie okazał się bardzo owocny. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni pozytywnych wrażeń. Stolica Polski jest na pewno miastem, w którym można spędzić ciekawie czas. MY NA PEWNO TAM POWRÓCIMYJ

Ryba ponad granicami i pokoleniami


Projekt zrealizowany w Zespole Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Bytowie. Film z wydarzenia w linku poniżej.

Link: https://liblink.pl/MyX1n9LMaY

Zachęcamy do obejrzenia 🙂

RYBA PONAD GRANICAMI I POKOLENIAMI

„Międzynarodowe spotkanie młodzieży drogą do przedsiębiorczości i partnerstwa”

Tegoroczna wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz  odbyła się pod hasłem przedsiębiorczości  i partnerstwa. Spotkanie młodzieży spełniło swoje założenia o czym świadczą wypowiedzi uczestników: „Jestem bardzo zaskoczony polską architekturą i gościnnością”, „Dzięki wymianie poznałem wiele ciekawych osób i dowiedziałem się mnóstwo nowych faktów nie tylko na temat Niemiec ale także innych krajów ze względu na międzynarodowy charakter  grupy”, ”Udział w wymianie przyczynił się do przełamania stereotypów na temat kraju sąsiada”.

Goście z niemieckiej wyspy Rugia spędzili w Bytowie 7 ciekawych dni.  W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również opiekunowie: pani Freya Yström-Ehlert, pani Angelika Koch,  pani Marzena Wnuk Lipinska oraz pani Małgorzata Gostomska-Jereczek, koordynator wymiany. Program wymiany okazał się niezwykle ciekawy i różnorodny. Wizyta w Bytowie rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania.  W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, szkołę ZSE-U  jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta oraz muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie. Istotnym punktem programu było zwiedzanie  hotelu „Zamek Łeba ” oraz  hotelu „Puro” w Gdańsku, reprezentujących   zderzenie się   tradycyjnej  architektury wnętrz  z nowoczesną. Wielkie wrażenie zrobiło na uczniach z Niemiec  miasto Gdańsk oraz wizyta w Słowińskim Parku Narodowym na wydmach w Łebie.  Nie zabrakło wspólnego gotowania. Na warsztatach kulinarnych, pod opieką pani Marzeny Wnuk Lipinskiej, przygotowano wspólnie pierogi, które bardzo smakowały uczniom z Niemiec. Młodzież pracowała także nad zadaniem projektowym – stworzeniem biznesplanu dla własnej działalności z branży hotelarskiej lub gastronomicznej.  Zadanie odbyło się w mieszanych narodowo grupach językowych w  wyniku których powstały 4 biznesplany.  Uwieńczeniem spotkania była wspólna wizyta na basenie  i zajęciach sportowych  z fitness  oraz tańca.

Wymianę można uznać za kolejny sukces współpracy  między szkołami partnerskimi. Spotkanie stworzyło młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni zgodnie z hasłem  tolerancji i partnerstwa.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Sassnitz 2023 – prezentacja

Z kompasem i mapą w terenie

18 maja br. uczniowie I i II klasy technikum organizacji turystyki wzięli udział w zajęciach terenowych prowadzonych przez inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Bytów pana Jerzego Sudoła. Spotkanie rozpoczęliśmy przy tablicy informacyjnej prezentującej przebieg szlaków rowerowych i ścieżek przyrodniczych po Ziemi Bytowskiej. Następnie otrzymaliśmy mapy i kompasy, z pomocą których poznawaliśmy ukształtowanie terenu i wyznaczaliśmy kierunek, w którym powinniśmy się poruszać.

Spacer w malowniczym otoczeniu przyrody zaczęliśmy od poznania informacji na temat szlaku “Dąbrowa Rzepnicka”, który obraliśmy sobie jako cel. Znajdowaliśmy kolejne punkty kontrolne zaznaczone na mapie Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna “DĄBROWA RZEPNICKA”.

Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się o leczniczych zastosowaniach roślin, które są dostępne w lasach. 

W trakcie wyprawy dotarliśmy do miejsca wyznaczonego na ognisko, gdzie odpoczęliśmy i zjedliśmy upieczone przez siebie kiełbaski.

Spacerując zdobyliśmy wiedzę na temat orientacji w terenie przydatnej w branży turystycznej i zyskaliśmy piękne wspomnienia.