Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: maj 2023

RYBA PONAD GRANICAMI I POKOLENIAMI

„Międzynarodowe spotkanie młodzieży drogą do przedsiębiorczości i partnerstwa”

Tegoroczna wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz  odbyła się pod hasłem przedsiębiorczości  i partnerstwa. Spotkanie młodzieży spełniło swoje założenia o czym świadczą wypowiedzi uczestników: „Jestem bardzo zaskoczony polską architekturą i gościnnością”, „Dzięki wymianie poznałem wiele ciekawych osób i dowiedziałem się mnóstwo nowych faktów nie tylko na temat Niemiec ale także innych krajów ze względu na międzynarodowy charakter  grupy”, ”Udział w wymianie przyczynił się do przełamania stereotypów na temat kraju sąsiada”.

Goście z niemieckiej wyspy Rugia spędzili w Bytowie 7 ciekawych dni.  W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również opiekunowie: pani Freya Yström-Ehlert, pani Angelika Koch,  pani Marzena Wnuk Lipinska oraz pani Małgorzata Gostomska-Jereczek, koordynator wymiany. Program wymiany okazał się niezwykle ciekawy i różnorodny. Wizyta w Bytowie rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania.  W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, szkołę ZSE-U  jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta oraz muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie. Istotnym punktem programu było zwiedzanie  hotelu „Zamek Łeba ” oraz  hotelu „Puro” w Gdańsku, reprezentujących   zderzenie się   tradycyjnej  architektury wnętrz  z nowoczesną. Wielkie wrażenie zrobiło na uczniach z Niemiec  miasto Gdańsk oraz wizyta w Słowińskim Parku Narodowym na wydmach w Łebie.  Nie zabrakło wspólnego gotowania. Na warsztatach kulinarnych, pod opieką pani Marzeny Wnuk Lipinskiej, przygotowano wspólnie pierogi, które bardzo smakowały uczniom z Niemiec. Młodzież pracowała także nad zadaniem projektowym – stworzeniem biznesplanu dla własnej działalności z branży hotelarskiej lub gastronomicznej.  Zadanie odbyło się w mieszanych narodowo grupach językowych w  wyniku których powstały 4 biznesplany.  Uwieńczeniem spotkania była wspólna wizyta na basenie  i zajęciach sportowych  z fitness  oraz tańca.

Wymianę można uznać za kolejny sukces współpracy  między szkołami partnerskimi. Spotkanie stworzyło młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni zgodnie z hasłem  tolerancji i partnerstwa.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Sassnitz 2023 – prezentacja

Z kompasem i mapą w terenie

18 maja br. uczniowie I i II klasy technikum organizacji turystyki wzięli udział w zajęciach terenowych prowadzonych przez inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Bytów pana Jerzego Sudoła. Spotkanie rozpoczęliśmy przy tablicy informacyjnej prezentującej przebieg szlaków rowerowych i ścieżek przyrodniczych po Ziemi Bytowskiej. Następnie otrzymaliśmy mapy i kompasy, z pomocą których poznawaliśmy ukształtowanie terenu i wyznaczaliśmy kierunek, w którym powinniśmy się poruszać.

Spacer w malowniczym otoczeniu przyrody zaczęliśmy od poznania informacji na temat szlaku “Dąbrowa Rzepnicka”, który obraliśmy sobie jako cel. Znajdowaliśmy kolejne punkty kontrolne zaznaczone na mapie Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna “DĄBROWA RZEPNICKA”.

Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się o leczniczych zastosowaniach roślin, które są dostępne w lasach. 

W trakcie wyprawy dotarliśmy do miejsca wyznaczonego na ognisko, gdzie odpoczęliśmy i zjedliśmy upieczone przez siebie kiełbaski.

Spacerując zdobyliśmy wiedzę na temat orientacji w terenie przydatnej w branży turystycznej i zyskaliśmy piękne wspomnienia.

Marsz Kaszubów na Bytów

W piątek 19 maja 2023r. miał miejsce „Marsz Kaszubów na Bytów „- IV inscenizacja wydarzeń z 1920 roku.
Wzięli w nim udział: włodarze miasta, Orkiestra Dęta  z Zapcenia, Zespół Folklorystyczny „Modraki” z Parchowa, a także młodzież: m.in uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych z klasy III THHOT i II TO.
Natomiast o akcie odwagi uczestników historycznego marszu sprzed ponad 100 lat opowiadał prof. Cezary Obracht – Prondzyński.