Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2023

Wizyta uczniów Ekonoma na Litwie

19 października 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie wraz z nauczycielami i Dyrektorem Szkoły odwiedzili Gimnazjum w Zujunach, które jest polską placówką oświatową w rejonie wileńskim na Litwie. W ramach wizyty zwiedziliśmy szkołę oraz rozegraliśmy integracyjny mecz piłki siatkowej. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze i zaowocowało deklaracją dalszej współpracy obu placówek. 

„Godzina dla Młodych Głów”

Raport sporządzony przez Fundację UNAWEZA z badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” nie pozostawił złudzeń. Wiemy, że każdego dnia wielu uczniów, dzieci, młodzieży, młodych dorosłych przeżywa różne trudności w swoim życiu. Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW’ powstał po to, aby ich wesprzeć.

Lekcja muzealna – wystawa historia kościoła

10 października miało miejsce wyjście klas: I TE i I TL do Gotyckiej Wieży św. Katarzyny. Uczniowie brali udział w lekcji muzealnej. Wystawa w muzeum dotyczyła historii kościoła, świątyń ziemi bytowskiej. Był też akcent reformacji i roli Szymona Krofeja i nawiązanie do patronki miasta i kościoła, czyli św. Katarzyny Aleksandryjskiej miedzy innymi patronki filozofów.

„Make sport, not war”

Magdalena Breza z klasy 5TŻ w sierpniu 2023r reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy U20 w Jerozolimie, w Izraelu.

Była jedną z trzech reprezentantek, które uzyskały minimum do udziału w tym wydarzeniu. Magda uzyskała wynik 2.07.57, zajmując 9 miejsce w Europie. Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.

Magda z entuzjazmem opowiada o rywalizacji sportowej, o emocjach i swoich przeżyciach podczas Mistrzostw. „Dziś na terenie Izraela panuje stan wojny , trudno jest się z tym pogodzić, trudno jest to zrozumieć. Chciałabym wykrzyczeć Światu- „ Make sport, not war”! „ – mówi Magda. My również przyłączamy się do tego okrzyku.

Wizyty absolwentek

We wrześniu naszą szkołę odwiedziły tegoroczne absolwentki Technikum Organizacji Turystyki. Emanuela Wyszecka, Malwina Hrynda i Kamila Grzenkowska dzieliły się doświadczeniami szkolnymi i zawodowymi z młodszymi koleżankami i kolegami. Uczniowie klasy 1 i 2 TOT/HOT mogli wysłuchać porad: jak się uczyć, jak przygotować się do egzaminu zawodowego i matury,  jak wykorzystać potencjał wiedzy w pracy zawodowej.

Malwina opowiedziała o swoich wakacyjnych wojażach krajowych i zagranicznych, pokazała zdjęcia, przyniosła materiały przydatne podczas zwiedzania m.in. mapy, ulotki turystyczne, plany odwiedzanych miejsc. Emanuela opowiedziała o szkole, pracy i o rozwijaniu swoich pasji.

Emanuela, Kamila wraz z inną koleżanką z klasy założyły firmę zajmującą się animacją turystyczną. Kamila z ramienia Rainbow pracowała przez 3 miesiące jako animator czasu wolnego na Riwierze Tureckiej w hotelu Kimeros Park Holiday Village. Przybliżyła uczniom specyfikę wykonywanej pracy i omówiła sposób rekrutacji.

Drogie Absolwentki! Wspaniale było Was znowu zobaczyć. Wasze odwiedziny pokazały, że nauka jest ciekawym doświadczeniem, a zdobywanie wiedzy pozwala realizować swoje pasje. Dziękujemy!

Wycieczka do Gdańska

29.09.23r. miała miejsce wycieczka klas ITSH i I TŻ do Gdańska. Punktualnoe o 8.00 wyjechaliśmy z parkingu przy ul. Wolności). O godzinie 10.00 przyjechałyśmy do Polsat Plus Areny w Gdańsku (paintball i escape room). W Escaperooms braliśmy udział w grach akcji typu escape – wydostań się z pokoju. Jedyne, co musieliśmy zrobić, to wydostać się z zamkniętego pokoju w 60 minut. W pokojach było wiele przedmiotów, kodów, ukrytych wskazówek. Naszym zadaniem było wyjść z pokoju, ale tylko dzięki współpracy i integracji. Mistrz gry stale monitorował naszą rozgrywkę. Natomiast druga grupa uczestników wycieczki w trefie Zoltar arenie grała w paintballa elektronicznego.

Uczestnicy gry, wyposażeni w karabin i kamizelkę z sensorami zliczającymi i sygnalizującymi trafienia sprawdzają swój refleks i umiejętności w prawdziwym labiryncie pomieszczeń na arenie „ZOLTAR Apokalipsa”! Elektroniczny paintball to nieograniczone możliwości rozgrywek, bez konieczności schodzenia z pola walki po jednym trafieniu.

Większą dynamikę gry zapewniała nam możliwość wprowadzenia respawnu (odnowienia życia).

0  godzinie 13. 30 miał miejsce  przejazd do galerii forum i krótka przerwa obiadowa. Jedną z atrakcji był film „Duchy Wenecji” – pełen napięcia, niepokojący thriller, który powstał na kanwie powieści Agathy Christie pt. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Film wyreżyserował zdobywca Oscara® Kenneth Branagh, który jednocześnie wystąpił w roli słynnego detektywa Herkulesa Poirota. Akcja filmu rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Wenecji w wigilię Wszystkich Świętych. Herkules Poirot, spędzający dobrowolnie emeryturę w najwspanialszym mieście świata, bierze udział w seansie spirytystycznym odbywającym się w popadającym w ruinę pałacu. Film powstał na podstawie scenariusza autorstwa nominowanego do Oscara® Michaela Greena. O godzinie 18.30 miał miejsce powrót do Bytowa.

Zajęcia w terenie – Góra Siemierzycka

27 września 2023 r.  trzecia klasa technikum organizacji turystyki miała okazję poznania atrakcji turystycznych okolic Rekowa. Zajęcia w terenie poprowadziła Pani Katarzyna Schuetza, pracownik Informacji Turystycznej zlokalizowanej nad j. Wiejskim w Rekowie. Wspólnie z prowadzącą zajęcia, uczniowie udali się na ścieżkę przyrodniczą prowadzącą przez najwyższe wzniesienie Pojezierza Bytowskiego – Górę Siemierzycką i biegnącą wśród wzniesień morenowych obok pięknych, czystych jezior lobeliowych.

Spotkanie zakończyło się w Informacji Turystycznej gdzie prowadząca omówiła działania punktu IT oraz przekazała materiały promujące Gminę Bytów.