Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: kwiecień 2017

Wyjazd studyjny do Firmy Canpol

27 kwietnia 2017r. młodzież biorąca udział w projekcie „Kompetentni na starcie” i uczęszczająca na zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego skorzystała z możliwości spotkania z pracodawcą. W tym celu 43 uczniów z klas: 3bTE, 2TSE, 2TO, 1TO i 1TS pojechało do Firmy Canpol w Człuchowie. Tam pracownik przedstawił historię, a także działalność i strukturę firmy. Uczniowie zwiedzili hotel prowadzony przez firmę, restaurację, sklep, salon samochodowy, galerię obrazów, tor kartingowy, a także prywatne zoo. Różnorodność podejmowanych działań i rozwój rodzinnej firmy zrobiła duże wrażenie na uczniach.

Zakończenie klas IV

I LOVE EKONOM – wyniki konkursu

Wyniki konkursu I LOVE EKONOM:

1 miejsce Ola Swiontek Brzezińska

2 miejsce Kamil Meyer

3. miejsce Kacper Kopowski

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o odebranie nagród w sekretariacie Ekonoma.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża i Obrony Cywilnej

Dnia 25.04.17r.w I LO w Bytowie odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża i Obrony Cywilnej. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Patrycja Wantoch Rekowska, Dariana Niklas, Sara Bojanowska, Paulina Trapp i Bartosz Ulanowski wspaniale poradziła sobie w obu etapach: teoretycznym i praktycznym zajmując I miejsce. Zawodnicy otrzymali puchar,dyplom i nagrody indywidualne wręczone przez starostę Leszka Waszkiewicza.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce ZSEU Bytów
II miejsce I LO Bytów
III miejsce ZSP Łodzierz
IV miejsce ZSOiT Miastko
V miejsce ZSP Bytów

Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

Zgodnie z hasłem tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych uczniowie klasy III Technikum Handlowego udali się wczoraj do inspektoratu ZUS w Bytowie. Celem wycieczki było  pogłębianie i utrwalenie wiedzy o ubezpieczeniach, a także zapoznanie się z strukturą organizacyjną jednostki. Zostaliśmy mile przyjęcie przez pracowników, naszym opiekunem w trakcie zwiedzania była Pani Renata Cichosz. Uczniowie mieli okazje wcielić się w rolę petentów ZUS, zobaczyliśmy jak funkcjonuje każdy dział organizacyjny oraz poznaliśmy na podstawie filmu historię tworzenia się ZUS w Polsce. Na koniec zostaliśmy obdarowani gadżetami z logo ZUS. Opiekunami wycieczki była Barbara Wiśniewska oraz Katarzyna Koterba.

Sukces na Olimpiadzie

21 marca 2017r. odbył się w Gronowie k/Torunia okręgowy etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczeń klasy IVb TE Damian Sominke zajął II miejsce w bloku agrobiznes, dzięki czemu zakwalifikował się do etapu centralnego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kurs baristy

Przed świętami 10 osobowa grupa uczniów z technikum żywienia, hotelarstwa i obsługi turystycznej wzięła udział w kursie baristy I stopnia organizowanego  w ramach projektu: Lepszy Zawód- Lepsza Przyszłość.

Kurs był bardzo interesujący, Pani Longina Borkowicz (baristka) była bardzo miłą i pomocną osobą.W trakcie zajęć uczniowie poznali historię kawy, jej rodzaje i  smak oraz sprzęt potrzebny do przyrządzenia kawy i  napojów na bazie kawy.  Dowiedzieli się, w jaki sposób spienia się mleko i przygotowuje różnego rodzaju kawy m.in.: „Espresso”, „Latte”, „Cappuccino”, „Americano”, „Ristretto” i wiele innych.

Literacki sukces Oli

Literacki sukces odniosła uczennica maturalnej klasy Aleksandra Maikowska. Ola znalazła się w gronie laureatów  XXXIII Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej zdobywając zaszczytne IV miejsce. „Miłość i inne zdarzenia losowe” opowiadanie autorstwa Oli zostało docenione przez jury i nagrodzone w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Warto zaznaczyć, że autorka opowiadania jest wierną czytelniczą i recenzentką.

Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w twórczości literackiej

Szkolny konkurs ”Prawa Konsumenta 2017”

Dnia 05.04.2017r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs ”Prawa Konsumenta 2017”. Tegoroczne poznawanie i uaktualnianie wiedzy konsumenckiej zostało poprzedzone cyklem spotkań z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta panią Izabelą Metel, która objęła patronat  nad konkursem. Celem konkursu było  sprawdzenie wiedzy dotyczącej praw konsumenta, rozwinięcie umiejętności stosowania określonych działań prawnych niezbędnych w zawodach związanych z działalnością handlową oraz rozpowszechnianie wiedzy konsumenckiej.

Najciekawsze prace zostały wykonane przez następujących uczniów:

I m-ce Weronika Paszki kl.II TH

II m-ce Aleksandra Pirch i Dominika Szrejder kl.I TLH

III m-ce Karolina Butowska kl.III TH

Sponsorem atrakcyjnych nagród był Samorząd Uczniowski działający przy naszej szkole oraz Starostwo Powiatowe Bytów.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do spróbowania sił w przyszłym roku!

Organizatorzy konkursu Katarzyna Koterba oraz Beata Knuth

Dyplomacja i savoir – vivre

Jak zachowuje się prawdziwa dama i gentleman, jak zrobić dobre wrażenie na osobie przeciwnej płci ?

Co wypada, a co nie? Są to pytania, na które odpowiedź usłyszeli uczestnicy kursu Dyplomacja i savoir – vivre. W sobotę 1 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy kurs w ramach projektu “Dobry zawód – lepsza przyszłość”. Prowadzącym był pan Mariusz Jabłoński, który swoją prezencją i wiedzą oczarował wszystkich uczestników. Uczniowie poznali między innymi zasady przedstawiania siebie i innych, witania się, przechodzenia na “Ty”oraz zachowania się w różnych sytuacjach życiowych. Była to pierwsza część kursu, następna odbędzie się 23 i 24 kwietnia, wówczas młodzież uczyć się będzie obsługiwać gości o różnych osobowościach.