Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2021

„Bitwa na drobiowe smaki” w województwie pomorskim

„Bitwa na drobiowe smaki” jest ogólnopolskim konkursem kulinarnym adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Głównym bohaterem „Bitwy na drobiowe smaki” jest kurczak. W konkursie wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły. Pierwsze miejsce i udział w ogólnopolskim finale zapewniła sobie drużyna Bartosza Łojka i Hanny Szul  z klasy III PTŻ. Naszym finalistom składamy serdeczne gratulacje i  życzymy dalszych sukcesów w ich kulinarnej wędrówce.

Spotkanie autorskie z Katarzyną Tkaczyk

W poniedziałek 25. października uczennice klasy 1 TE oraz 3 p TO wzięły udział w spotkaniu autorskim w Bibliotece Pedagogicznej z pisarką fantasy Katarzyną Tkaczyk, która do Bytowa zawitała aż z Krakowa. Spotkanie okazało się bardzo ciekawym, a jego uczestniczki wykazały duże zainteresowanie zarówno literaturą fantasy, jak i samą autorką, która pierwsze szlify literackie zdobywała jako studentka kulturoznawstwa. Pisarka przedstawiła proces powstawania powieści – od pomysłu, poprzez tworzenie bohaterów, fabuły, konstruowanie opisów, aż do ostatniego zdania utworu. Ponadto poruszyła zagadnienie wydawania książek uświadamiając skomplikowany proces edytorsko-redaktorski. Powieść pani Katarzyny pt. „Iskry” wkrótce zawita na półki naszej biblioteki.

Wizyta w Muzeum Emigracji i w Tetrze Muzycznym w Gdyni

13 października 2021r miała miejsce wycieczka klasy II TE wraz z wychowawcą – panią Danutą Sikorą oraz Kamilą Boyke do Muzeum Emigracji w Gdyni oraz na Musical Hairspray w Tetrze Muzycznym w Gdyni.

              Wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni to wyjątkowa lekcja historii, opowieść o migracji Polaków i realiach, z jakimi spotykają sie emigranci. Ekspozycja Muzeum przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji.  Naszą szczególną uwagę zwróciły walory architektoniczne muzeum. Zabytkowy modernistyczny obiekt to bowiem niegdysiejszy Dworzec Morski w Gdyni. To stąd w poszukiwaniu lepszego jutra wyruszały na emigracje tysiące Polaków. Był to też w dwudziestoleciu międzywojennym jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Gdyni.

            W pamięć zapadła nam szczególnie część wystawy o emigracji, na której widniał polski hymn, a którego tekst stanowią słowa emigrantów – żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech i dzięki której prześniliśmy się do jednego z największych ruchów migracyjnych ówczesnej Europy – Wielkiej Emigracji. W wyniku upadku powstania listopadowego objęła ona ponad 50 000 osób, w tym tak znane osoby jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Fryderyk Chopin.

            Natomiast „Hairspray” zachwycił młodzież klasy II TE nie tylko imponującą obsadą (na scenie pojawiło się 70 aktorów i tancerzy), barwnymi kostiumami stylizowanymi na lata 60-te, pomysłową scenografią  oraz szaloną choreografią, ale przede wszystkim porywającą muzyką. Ten radosny, żywiołowy i pełen entuzjazmu musical  niepozbawiony był jednak ważnych problemów równości, tolerancji oraz miłości aktualnych obecnie.

            Wyjątkowa wycieczka w czasie na długo zapadnie w naszej pamięci!

Pokazy i warsztaty kulinarne

Uczniowie kl III PTŻiUG wzięli udział w pokazach i warsztatach kulinarnych prowadzonych przez kilkunastu szefów kuchni w hotelu Kozi Gród w Polewie. Młodzież mogła również spróbować swoich sił i samodzielnie przyrządzić autorskie potrawy. Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy i rozrywkę na wolnym powietrzu.Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji 😄

Aktywny wrzesień

Trochę się u nas działo.  Ostatnie kursy w ramach projektu „Dobry zawód- dobra przyszłość „. Kurs dekorowania wyrobów cukierniczych , kurs kuchni włoskiej, kurs baristy. Było smacznie!

Ruszyły również zajęcia sportowe #sportklub, które cieszą się powodzeniem i odbyło się kilka wyjazdów klasowych 🙂

Ponadto zorganizowaliśmy zdjęcia klasowe, kiermasz podręczników, wyboru do Samorządu Uczniowskiego, zbiórkę nakrętek oraz szczepienia przeciwko covid-19

Mamy apetyt na więcej!

Dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka aby być na bieżąco:)