Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2022

Wycieczka do Poznania – „Poznaj Polskę”

W dniach 24-25 października uczniowie klas 4 pTE i 4 gTE uczestniczyli w wycieczce do Poznania realizowanej w ramach programu MEN ” Poznaj Polskę”. Piękna pogoda, zapach i smak rogali marcińskich, historia przeplatająca się z kulturą, sztuką i przyrodą na długo zostaną nam w pamięci. Zwiedziliśmy Stare Miasto rywalizując w ramach gry miejskiej Qrkod. Poznaliśmy historię Ostrowa Tumskiego i katedry. Spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zobaczyliśmy egzotyczne gatunki roślin w Palmiarni. Zwiedziliśmy Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie, gdzie podziwialiśmy obrazy słynnych malarzy: J. Matejki, J. Malczewskiego, S. Wyspiańskiego.
W Poznaniu nawet galeria handlowa potrafi zachwycić- Stary Browar to nie tylko centrum handlowe ale prawdziwe centrum kultury. Naszym punktem noclegowym był hostel tuż przy Placu Wolności, z okien którego mogliśmy podziwiać Bibliotekę Raczyńskich.
Polska jest piękna, a Poznań to ciekawe miasto, do którego z przyjemnością wrócimy.

Zajęcia II TOT w terenie

19 października 2022 r. uczniowie II klasy technikum organizacji turystyki uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym mającym na celu poznanie działalności Parku Edukacyjnego Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Uczniowie mieli możliwość obserwacji pracy opiekuna zwierząt egzotycznych i przewodnika muzealnego. Uczestniczyli także w projekcji filmu “Sea Rex 3D. Podróż do prehistorycznego świata”. Pani kierująca busem wiozącym młodzież przedstawiła obowiązujące zasady pracy kierowcy zawodowego, działanie tachografu i omówiła trudne sytuacje występujące podczas przewożenia turystów. W czasie jazdy, uczniowie  II TOT prezentowali przez mikrofon informacje nt. odwiedzanych i mijanych miejscowości.  Wyjazd był bogatą lekcją przedstawiającą zagadnienia związane z pracą organizatora turystyki, a przy okazji dobrą formą integracji i rozrywki.

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia “Poznaj Polskę”

W dniach 18.10.2022r. – 21.10.2022r.  uczniowie klas III TSL oraz IV PTL pod opieką naszych wspaniałych nauczycieli: Pani Jolanty Benkowskiej, Pani Beaty Pradelli, Pani Mirosławy Kożyczkowskiej oraz Pana Marcina Pruszaka w ramach projektu “Poznaj Polskę” odwiedzili wiele ciekawych zabytków Krakowa oraz były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Oświęcimiu . Pierwszym punktem programu była świetna zabawa w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. W kolejnych dwóch dniach wycieczki wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy historyczne miasto Kraków. Swój poranny spacer rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie poznaliśmy różne gatunki roślin i krzewów, gatunki roślin leczniczych i użytkowych oraz różnorodne gatunki kwiatów uprawianych w szklarniach. Następnie odwiedziliśmy synagogę Remuh (Remu) na Kazimierzu w Krakowie. Później  udaliśmy się na spacer krakowskimi drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Idąc wzdłuż Bulwarów wiślanych w stronę Wawelu zwiedziliśmy kościół ojców Paulinów na Skałce wraz z zabudowaniami klasztornymi. Kolejnym punktem wycieczki było podnóże wzgórza wawelskiego w Krakowie, na którym znajduje się jaskinia i pomnik ziejącego smoka wawelskiego. Spacerując wzgórzem wawelskim udaliśmy się na Wawel, gdzie znajduje się Zamek Królewski, który jest jednym z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Odwiedziliśmy również zabytkowy budynek w  Krakowie na Starym Mieście, który od pierwszej połowy XV wieku służył jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych, a nazwę swą zawdzięcza jednemu z nich – Janowi Długoszowi. Kolejnym punktem programu była Bazylika Mariacka oraz Sukiennice, w których znajduje się Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki takich jak: malarstwo, rzeźby i grafiki m.in. dzieła Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnym dniu tj. 21.10.2022 r. zwiedziliśmy z przewodnikiem miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Oświęcimiu. Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw OświęcimBrzezinka. Oba te miejsca stały się głównym punktem masowej zagłady i ludobójstwa Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.

“Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.” – G. Santayana

Po czterech dniach wspólnego spędzania czasu wróciliśmy do domu, pełni pozytywnych emocji i wrażeń z nadzieją, że nasi nauczyciele kolejny raz, zwiedzą z nami inne ciekawe miejsca w Polsce.

„Językowe wyzwania z Lingos”

„Językowe wyzwania z Lingos” – kolejna innowacja w naszej szkole!
Uczniowie zapoznają się z bezpłatną aplikacją Lingos.pl, która jest atrakcyjnym i
nowoczesnym narzędziem do szybkiej i skutecznej nauki języka angielskiego. Używają
komputerów i telefonów. Lingos.pl bazuje m.in. na krzywej Ebbinghausa (zależność między
ilością przechowywanej informacji w pamięci a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich
zapamiętania).
Uczniowie za każdą wykonaną lekcję będą otrzymywać punkty, a następnie odznaki .
Dostępne będą także dodatkowo punktowane wyzwania. Nauczyciel będzie monitorował
systematyczność uczniów, ilość zapamiętanego materiału (nowego słownictwa) i będzie miał
dostęp do szczegółowych raportów o postępach w nauce wszystkich zarejestrowanych osób.
Uczniowie co tydzień otrzymają ocenę wyliczoną przez system na podstawie
systematyczności wykonanych lekcji, natomiast co miesiąc 3 osoby z najwiekszą ilością
punktów, zostaną nagrodzone dodatkową oceną celującą z aktywności. Nauczyciel będzie
mógł także wygenerować testy z dowolnych partii materiału, z różnymi typami zadań, które
zostaną automatycznie sprawdzone przez aplikację.
Dzięki innowacji uczniowie rozwiną swoją autonomię – umiejętność samodzielnego uczenia
się, a ucząc się regularnie, osiągną lepsze efekty w nauce.

Życzymy naszym uczniom udanej przygody z Lingosem! ��

Pieszy rajd historyczno- przyrodniczy

Dnia 7 października 2022 r. odbył się po raz drugi, pieszy rajd historyczno- przyrodniczy🍁🍁. Piesza wędrówka została zorganizowana przez Panią. Kożyczkowską i Panią H. Finster- Wirkus ,a przewodnikiem był Pan Wiesław Kożyczkowski. Naszą przygodę zaczęliśmy na Gołębiej Górze natomiast zakończyliśmy ogniskiem nad jeziorem w Soszycy🪵🔥. Leśna wędrówka była wspaniałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy, przeżycia nowych przygód, a przede wszystkim do integracji uczniów. To była wspaniała przygoda 🤩🤩

Foto z wakacji

W konkursie „FOTO Z WAKACJI” nagrodzone zostały prace:

I miejsce- Antoni Kąkol, I TŻ, „Droga bez Końca”
II miejsce- Karolina Hendrych, IV p TE, ” Na końcu świata”
III miejsce- Olaf Maliszewski, I TE, ” Radosne wspomnienia”

Wyróżnienie otrzymała Patrycja Simlat IV G TE, „Żniwa to cudowny czas”

Gratulujemy nagrodzonym!

Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.