Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia “Poznaj Polskę”

W dniach 18.10.2022r. – 21.10.2022r.  uczniowie klas III TSL oraz IV PTL pod opieką naszych wspaniałych nauczycieli: Pani Jolanty Benkowskiej, Pani Beaty Pradelli, Pani Mirosławy Kożyczkowskiej oraz Pana Marcina Pruszaka w ramach projektu “Poznaj Polskę” odwiedzili wiele ciekawych zabytków Krakowa oraz były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Oświęcimiu . Pierwszym punktem programu była świetna zabawa w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. W kolejnych dwóch dniach wycieczki wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy historyczne miasto Kraków. Swój poranny spacer rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie poznaliśmy różne gatunki roślin i krzewów, gatunki roślin leczniczych i użytkowych oraz różnorodne gatunki kwiatów uprawianych w szklarniach. Następnie odwiedziliśmy synagogę Remuh (Remu) na Kazimierzu w Krakowie. Później  udaliśmy się na spacer krakowskimi drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Idąc wzdłuż Bulwarów wiślanych w stronę Wawelu zwiedziliśmy kościół ojców Paulinów na Skałce wraz z zabudowaniami klasztornymi. Kolejnym punktem wycieczki było podnóże wzgórza wawelskiego w Krakowie, na którym znajduje się jaskinia i pomnik ziejącego smoka wawelskiego. Spacerując wzgórzem wawelskim udaliśmy się na Wawel, gdzie znajduje się Zamek Królewski, który jest jednym z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Odwiedziliśmy również zabytkowy budynek w  Krakowie na Starym Mieście, który od pierwszej połowy XV wieku służył jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych, a nazwę swą zawdzięcza jednemu z nich – Janowi Długoszowi. Kolejnym punktem programu była Bazylika Mariacka oraz Sukiennice, w których znajduje się Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki takich jak: malarstwo, rzeźby i grafiki m.in. dzieła Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnym dniu tj. 21.10.2022 r. zwiedziliśmy z przewodnikiem miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Oświęcimiu. Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw OświęcimBrzezinka. Oba te miejsca stały się głównym punktem masowej zagłady i ludobójstwa Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.

“Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.” – G. Santayana

Po czterech dniach wspólnego spędzania czasu wróciliśmy do domu, pełni pozytywnych emocji i wrażeń z nadzieją, że nasi nauczyciele kolejny raz, zwiedzą z nami inne ciekawe miejsca w Polsce.