Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: październik 2015

Współpraca szkół

W ramach wymiany doświadczeń rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi. 30.10.2015r. odbyła się inauguracja wspólnych działań. Gościliśmy w Bytowie uczniów klas I technikum obsługi turystycznej i technikum logistyki wraz  wicedyrektorem szkoły p. Krzysztofem Koseckim i nauczycielem przedmiotów zawodowych p. Rafałem Nowickim. Jest to kolejna szkoła, z którą chcemy wspólnie dzielić się wiedzą i doświadczeniami (współpracujemy już z ZSAE Gdynia, ZSH Sopot i ZSP Kościerzyna). Podczas tej wizyty  uczennice IV TOT K. Okroy i K.Peplińska przedstawiły informacje nt. naszej szkoły, kierunków nauczania, praktyk, konkursów, wyjazdów, realizowanych projektów i wymian międzynarodowych. Następnie uczennice I TOT wcieliły się w rolę przewodników i oprowadziły gości po Bytowie, prezentując najciekawsze miejsca naszego miasta. Było to dla nich pierwsze, poważne wyzwanie związane z wybranym kierunkiem kształcenia. Słodki poczęstunek przygotowali uczniowie II TŻiUG. Uczniowie II TOT czuwali nad poprawną organizacją spotkania na terenie szkoły. Opiekę nad uczniami ZSEU sprawowały p. R. Bukowska i p. A. Rzepka.

Jeziora i rzeki Pojezierza Bytowskiego w obiektywie

Dnia 29 października odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie fotograficznym

„Jeziora i rzeki Pojezierza Bytowskiego w obiektywie”.  Uczennice biorące udział w konkursie:

Agata Hasulak – I miejsce (nagroda –  tablet LENOVO)

Agata Sokołowska – II miejsce (nagroda – czytnik e-booków Kindle)

Weronika Taraszewicz – wyróżnienie (nagroda – cyfrowa ramka do zdjęć)

Alicja Wirkus – wyróżnienie (nagroda – cyfrowa ramka do zdjęć)

Katarzyna Majkowska – wyróżnienie (nagroda – cyfrowa ramka do zdjęć)

Hanna Szczerba

Opiekunami ww. uczniów byli:

Renata Bukowska, Małgorzata Gostomska – Jereczek i Piotr Wroński

50 lecie szkoły

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

 

PRZEMARSZ ULICAMI MIASTA

 

AKADEMIA W SZKOLE

 

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ

 

KONCERT

Niećpa – akcja przeciw uzależnieniom

W piątek tj. 09.10.2015 r. ośmioro uczniów z naszej szkoły udało się do Słupska na Niećpę – profilaktyczną akcję przeciw uzależnieniom. Impreza odbyła się w słupskiej hali Gryfa, gdzie spotkało się 2,5 tysiąca osób. Celem akcji jest zapobieganie szerzeniu się sięgania przez dzieci i młodzież po różnego rodzaju używki, pokazanie, że można się dobrze bawić bez nich. Gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek, natomiast przed nim wystąpił zespół „STO %”. Uczniowie z naszej szkoły dobrze się bawili. Wyjazd ten był finansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bytowie. Opiekę nad uczniami sprawował psycholog szkoły – pan Krzysztof Pawelec.

 

Gościliśmy na zajęciach obsługi klientów Panią Izabelę Metel –Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Dnia 9.10.2015r. klasa III Technikum Handlowego miała zaszczyt gościć na zajęciach obsługi klientów Panią Izabelę Metel – Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Pani Iza podzieliła się z nami doświadczeniami dotyczącymi jej codziennych obowiązków oraz odpowiedziała na nurtujące nas pytania. Największym zdziwieniem okazały się dla nas przytoczone przykłady zgłaszanych reklamacji, np. wody, kanapy, która pachnie nowością lub cebulek kwiatów. Pani Izabela przygotowała dla nas pomoce naukowe, które rozdała pod koniec spotkania. W ramach podziękowania nagrodziliśmy Panią Rzecznik oklaskami oraz wręczyliśmy piękny bukiet kwiatów. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

images

Finał ogólnopolskiego konkursu „Gotuj lokalnie” w Warszawie

16 października 2015 r. w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Gotuj lokalnie”. W kulinarnych zmaganiach udział wzięło 10 ekip, które zostały wybrane przez jury spośród ponad 70 zgłoszeń. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. III TŻiUG: Agnieszka Pluto-Prądzyńska i Anna Warnke. Zadaniem konkursowym było przygotowanie przystawki lub deseru oraz dania głównego z wykorzystaniem wieprzowiny, polskich kasz oraz produktów regionalnych.

Prace uczniów oceniało znakomite jury:

 • Teo Vafidis – szef kuchni i ekspert kulinarny, ambasador kultury greckiej
 • Giancarlo Russo – szef kuchni, ekspert i doradca kulinarny, ambasador kuchni włoskiej
 • Marcin Budynek – szef kuchni, założyciel i właściciel Akademii Kulinarnej

Jury zwracało uwagę na smak, aromat, prezentację potraw oraz wykorzystanie produktów regionalnych. Mimo iż, dziewczęta nie zajęły miejsca na podium, cieszy fakt, że zostały finalistkami tak trudnego konkursu. Dodatkową atrakcją były pokazy sztuki kulinarnej szefów kuchni wchodzących w skład jury. Zdobyte doświadczenie i wiedzę uczennice wykorzystają w innych konkursach oraz na egzaminie zawodowym.

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. St. Staszica w Bytowie

„ Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:

dopiero pilna praca go obrobi i wartość wielką mu nada.”

                                                                                                                  Stanisław Staszic

 

50 lecie ZSEU

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie oraz Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej odbędą się 16 października 2015 r.

W programie obchodów :

 • Msza jubileuszowa w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w intencji dawnych i obecnych uczniów i pracowników szkoły, godz. 9.30
 • przemarsz ulicami Bytowa do budynku szkoły
 • uroczysta akademia, godz. 11.00 – sala gimnastyczna szkoły
 • powitanie gości
 • wystąpienie Dyrektora Szkoły
 • wystąpienie Starosty Bytowskiego i innych gości
 • wręczenie nagród Starosty Bytowskiego
 • wręczenie nagród Dyrektora Szkoły
 • część artystyczna
 • „Rusland Trio” – koncert dla uczniów szkoły
 • odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji Jubileuszu szkoły
 • zwiedzanie szkoły i okolicznościowych wystaw

 

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

64 uczniów klas IV uczestniczyło w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, której hasłem przewodnim było „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, czyli błogosławieni czystego serca”.

Wyjazd odbył się 28.09.2015r.  Maturzyści mieli okazję uczestniczenia w Koronce do Miłosierdzia Bożego, różańcu, rozważaniach, spowiedzi, a także Mszy Świętej, której przewodniczył Biskup Ryszard Kasyna. Uczestniczyli również w spotkaniu z Jackiem i Piotrkiem, którzy z wielką szczerością przedstawiali swoje świadectwo Wiary w Boga i Rodzinę, a także opowiadali o swoim doświadczeniu nawrócenia,”wyrwania z niewoli”. Pielgrzymka zakończyła się wspólną modlitwą podczas Apelu Jasnogórskiego.

 

Wycieczka do Warszawy

Uczniowie klasy IIIa TE uczestniczyli w dwudniowej  wycieczce do Warszawy. Nie była to typowa eskapada, ale taka z atrakcjami. Wyruszyliśmy 2.10.  wczesnym rankiem( baaaardzo wczesnym – 4.00) autokarem do Gdańska, a stamtąd, z dworca, Polskim Busem do stolicy. O 11.00 byliśmy już na miejscu i  ze stacji Metro Młociny ruszyliśmy do centrum. Poruszaliśmy się tramwajami i autobusami miejskimi, co było ciekawym doświadczeniem i niezła frajdą. Piątkowe popołudnie spędziliśmy niezwykle aktywnie. Byliśmy na Stadionie Narodowym. Tam przeszliśmy trasę piłkarską. Mogliśmy poczuć przedmeczową atmosferę, zajrzeć do szatni, a nawet łazienek reprezentacji oraz pobyć w sali, gdzie odbywają się konferencje prasowe. Potem udaliśmy się na Stare Miasto. Podziwiając starą część stolicy, doszliśmy aż do Rynku Nowego Miasta( to jeszcze część Starówki), gdzie zakwaterowaliśmy się w hostelu. Wieczorem spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami starej części miasta, zobaczyliśmy  m.in. Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy, Barbakan, a nawet zajrzeliśmy do restauracji p. Magdy Gessler, „Polki”. Atrakcją wieczoru był też iluminacyjny pokaz w Parku Fontann niedaleko najstarszego gotyckiego kościoła stolicy. Następnego dnia byliśmy na Starych Powązkach. Oczywiście w czasie pobytu zajrzeliśmy też do galerii handlowych –  „buszowaliśmy” po sklepach w Złotych Tarasach  i w Arkadii. Syci wrażeń wróciliśmy do Bytowa ok. 22.00 w sobotę. Opiekunami naszej wycieczki i przewodniczkami po mieście były panie Elżbieta Pałasz i Hania Finster-Wirkus.