15 grudnia 2021r. miała miejsce wycieczka klasy IV TLH wraz z wychowawcą – Kamilą Boyke do Muzeum Emigracji w Gdyni oraz na spektakl „Faust” w reżyserii Radosława Stępienia w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku.
„Faust” Johanna Wolfganga von Goethe od wieków uważany jest za arcydzieło, traktujące na temat problemów i dylematów człowieka każdych czasów, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed dwustu laty. Czym jest pakt z szatanem? Jaką cenę można zapłacić za wyjście z depresyjnego letargu, w który wprowadza długa bezczynność; kwestie dotyczące alienacji, miłości oraz cena, jaką trzeba zapłacić, by udzielono „części tej siły, co złego pragnąc zawsze dobre czyni” – to tylko niektóre refleksje towarzyszące nam w trakcie spektaklu.
W zachwyt wprawiła uczniów przede wszystkim gra aktorska Mirosława Baki w roli tytułowego Fausta oraz Magdaleny Grzelańczyk, która fenomenalnie wcieliła się w rolę Mefisto.
Natomiast wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni okazała się wyjątkową lekcją historii, opowieścią o migracji Polaków i realiach, z jakimi spotykają się emigranci. Ekspozycja muzeum bowiem przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji. Naszą szczególną uwagę zwróciły walory architektoniczne muzeum. Zabytkowy modernistyczny obiekt to bowiem niegdysiejszy Dworzec Morski w Gdyni. To stąd w poszukiwaniu lepszego jutra wyruszały na emigracje tysiące Polaków. Był to też w dwudziestoleciu międzywojennym jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Gdyni.
W pamięć zapadła nam szczególnie część wystawy o emigracji, na której widniał polski hymn, a którego tekst stanowią słowa emigrantów – żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech i dzięki której prześniliśmy się do jednego z największych ruchów migracyjnych ówczesnej Europy – Wielkiej Emigracji. W wyniku upadku powstania listopadowego objęła ona ponad 50.000 osób, w tym tak znane osoby jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Fryderyk Chopin.
Wyjątkowa wycieczka w czasie na długo zapadnie w naszej pamięci!