Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


              
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Archive for: grudzień 2021

Wizyta w Muzeum Emigracji i w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku

15 grudnia 2021r. miała miejsce wycieczka klasy IV TLH wraz z wychowawcą – Kamilą Boyke do Muzeum Emigracji  w Gdyni oraz na spektakl „Faust” w reżyserii Radosława Stępienia w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku.

       „Faust” Johanna Wolfganga von Goethe od wieków uważany jest za arcydzieło, traktujące na temat  problemów i dylematów człowieka każdych czasów, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed dwustu laty. Czym jest pakt z szatanem? Jaką cenę można zapłacić za wyjście z depresyjnego letargu, w który wprowadza długa bezczynność; kwestie dotyczące alienacji, miłości oraz cena, jaką trzeba zapłacić, by udzielono „części tej siły, co złego pragnąc zawsze dobre czyni” – to tylko niektóre refleksje towarzyszące nam w trakcie spektaklu.

            W zachwyt wprawiła uczniów przede wszystkim gra aktorska Mirosława Baki w roli tytułowego Fausta oraz Magdaleny Grzelańczyk, która fenomenalnie wcieliła się w rolę Mefisto.

            Natomiast wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni okazała się wyjątkową lekcją historii, opowieścią o migracji Polaków i realiach, z jakimi spotykają się emigranci. Ekspozycja muzeum bowiem przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji.  Naszą szczególną uwagę zwróciły walory architektoniczne muzeum. Zabytkowy modernistyczny obiekt to bowiem niegdysiejszy Dworzec Morski w Gdyni. To stąd w poszukiwaniu lepszego jutra wyruszały na emigracje tysiące Polaków. Był to też w dwudziestoleciu międzywojennym jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Gdyni.

             W pamięć zapadła nam szczególnie część wystawy o emigracji, na której widniał polski hymn, a którego tekst stanowią słowa emigrantów – żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech i dzięki której prześniliśmy się do jednego z największych ruchów migracyjnych ówczesnej Europy – Wielkiej Emigracji. W wyniku upadku powstania listopadowego objęła ona ponad 50.000 osób, w tym tak znane osoby jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Fryderyk Chopin.

            Wyjątkowa wycieczka w czasie na długo zapadnie w naszej pamięci!

Bitwy na drobiowe smaki

14-16 grudnia 2021 roku, na terenie Instytutu Kulinarnego Transgourmet w  Warszawie odbyła się finałowa potyczka „Bitwy na drobiowe smaki” – ogólnopolskiego konkursu kulinarnego odbywającego się pod Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz EURO-TOQUES POLSKA.
Do boju o tytuł Mistrza Drobiowego Smaku stanęli laureaci konkursów regionalnych – 13 drużyn z całej Polski. Województwo pomorskie reprezentowali uczniowie naszej szkoły z klasy trzeciej TŻ Hania Szul i Bartosz Łojek . Pierwszego dnia odbyła się integracja zespołu i spotkanie ze znanym z telewizji dietetykiem Agnieszka Piskałą. Drugiego dnia odbyły się eliminacje do ścisłego finału, trzeba było przygotować potrawy według opracowanych wcześniej receptur tj. przystawka, zupa, danie główne. Wszyscy uczestnicy sprawili się na medal, przygotowując obłędnie smaczne, przepięknie podane dania, w których pierwsze skrzypce grał – oczywiście kurczak. Konkurencja była ogromna, poziom bardzo wysoki.  Do ścisłego finału nie przeszliśmy, ale zdobyliśmy to co najcenniejsze wiedzę i doświadczenie. Hani i Bartkowi gratulujemy, bo znaleźć się finale konkursu ogólnopolskiego to ogromny sukces.

Zajęcia z doradztwa zawodowego

Od września tego roku w naszej szkole odbywają się zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzone przez Panią Martę Miazga-Richter. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego liczba godzin wynosi 10 h na cykl nauczania. Doradztwo obejmuje 5 klas po szkole podstawowej. Na zajęciach uczniowie poznają zagadnienia z 4 obszarów: poznanie własnych zasobów, świat zawodów i rynek pracy, rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno – zawodowych.