Inspekcja Transportu Drogowego

Z inicjatywy nauczycieli przedmiotów zawodowych i dyrektora szkoły, 13 stycznia w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie uczniów klasy I Technikum Spedycji z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku, oddział w Człuchowie. Zaproszeni goście przedstawili uczniom m.in. zasady przewozu ładunków niebezpiecznych oraz czas pracy kierowców. Omówili jak na co dzień wygląda ich praca, jakie są zadania i sposoby realizacji działań Inspekcji Transportu Drogowego.

Okazało się, że wymaga ona dużej znajomości prawa oraz przepisów obowiązujących w umowie ADR (międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towaru i ładunków niebezpiecznych). Atrakcją dla uczniów było zwiedzanie radiowozu ITD. Mogli go obejrzeć wewnątrz, poddać się pomiarowi alkomatem oraz założyć specjalne czapki pracowników ITD. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia oraz drobne upominki rozdane przez naszych gości. To było bardzo ciekawe i owocne doświadczenie, które wzbogaciło naszą wiedzę o specyfice zawodu spedytor.